Marknadsnyheter
Ahlsell ökar tillgängligheten i Lund med en ny butik på Väster
to, nov 02, 2017 14:38 CET
Nu växer Ahlsells butiksnät i den expansiva Öresundsregionen. Byggnationen av en ny butik på Väster i Lund är inne i slutfasen och invigningen är planerad till den 13 november i år.
Den nybyggda butiken i Lund kommer att omfatta cirka 2 000 kvadratmeter och har ett mycket bra läge med goda parkeringsmöjligheter. Det blir en fullsortimentsbutik där vi satsar lite extra på VVS både vad det gäller kompetens och material. Butiken kommer att utformas enligt Ahlsells butikskoncept vilket innebär tydlig skyltning och exponering av varorna.
– Vi är glada över att kunna förbättra tillgängligheten för våra kunder genom ytterligare en butik på andra sidan Lund, säger Niclas Dahlberg, regionchef på Ahlsell som ser fram mot den stundande öppningen. Dessutom kommer vi att erbjuda ett bredare sortiment där vi satsar lite extra på VVS.
Den nya butikens adress är Annedalsvägen 7B, 227 64 Lund.
För ytterligare information kontakta Niclas Dahlberg, regionchef 0730-466 920, niclas.dahlberg@ahlsell.se
Ahlsell Sverige är den ledande distributören av installationsprodukter, verktyg och förnödenheter för installatörer, byggbolag, fastighetsskötare, industri- och kraftbolag samt offentlig sektor. Företagets kundlöfte ”Ahlsell gör det enklare att vara proffs” uppfylls genom ett unikt erbjudande som omfattar över en miljon artiklar och lösningar. Ahlsell Sverige, med drygt 3 000 medarbetare, över 100 butiker och ett centrallager i Hallsberg, är ett affärsområde inom Ahlsell-koncernen som är noterad på Nasdaq Stockholm.
Taggar:
Öresundsregionen
, lund
, VVS
, Hallsberg
, Nasdaq Stockholm
, Ahlsell Sverige
, Ahlsell butik i Lund
, Lund Väst
, Ahlsell Lund Väst
, niclasdahlbergahlsell
, Niclas Dahlberg
, Annedalsvägen
, se Ahlsell Sverige
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke