Marknadsnyheter
AI, mod och långsiktigt samarbete revolutionerar hanteringen av utsäde
CombinedX-bolaget Elvenite och Lantmännen Bioagri har tillsammans tagit ett stort steg mot ett hållbarare och mer effektivt jordbruk. Genom projektet ”Speed Seed” används AI och maskininlärning för att analysera stora partier utsäde, vilket inte bara sparar tid utan också bidrar till en giftfri behandling med metoden Thermoseed.
– ”Vi har lyckats kombinera teknisk innovation med djup förståelse för affären, vilket är avgörande för att skapa verkligt värde med AI. Genom vårt långsiktiga samarbete och gemensamma målbild har vi kunnat realisera en lösning som gynnar både miljön och verksamheten”, säger Mathias Dyberg, vd på Elvenite.
Från utmaning till lösning
Projektet Speed Seed syftar till att optimera analysen av utsädespartier innan de behandlas med Thermoseed, en miljövänlig metod för att bekämpa skadegörare med varm fuktig luft istället för kemikalier. Genom att integrera maskininlärning kan processen i vissa fall effektiviseras och analysfasen kortats ned från veckor till minuter.
– ”Med Speed Seed tar vi ytterligare ett steg mot ett mer hållbart jordbruk och visar att innovation och miljöhänsyn går hand i hand”, säger Christian Thaning, vice vd på Lantmännen Bioagri.
Mod och samarbete – nyckeln till framgång
Enligt Mathias Dyberg och Christian Thaning har projektets framgång byggt på modet att våga testa och lära av misstag, kombinerat med ett gediget förarbete kring datahantering. Båda betonar vikten av en gemensam vision för att realisera AI:s fulla potential.
– ”AI är inte en quick fix utan kräver ett långsiktigt engagemang och kontinuerlig utveckling. Vårt partnerskap med Bioagri visar att när man kombinerar affärsinsikt, teknik och mänsklig drivkraft kan magi skapas”, säger Mathias Dyberg
En grönare framtid
Speed Seed-projektet visar hur AI kan användas för att möta globala utmaningar som effektivisering och hållbarhet. Tack vare den nya tekniken förväntas analysen av utsäde genomföras snabbare och mer precist, vilket i sin tur kan frigöra resurser för utveckling av nya produkter och metoder.
– ”Vår resa visar att hållbarhet och affärsnytta kan gå hand i hand. Vi ser fram emot att ta nästa steg och fortsätta utveckla lösningar som gynnar både våra kunder och planeten”, avslutar Christian Thaning.
Om Elvenite: Elvenite specialiserar sig på att skapa värde för företag inom livsmedelsindustrin genom smarta IT-lösningar och datadriven innovation. Med expertis inom affärssystem, dataanalys och verksamhetsutveckling hjälper Elvenite sina kunder att effektivisera processer och driva hållbar tillväxt.
Om Lantmännen Bioagri: Lantmännen Bioagri är ett innovativt bolag som utvecklar hållbara lösningar för jordbruket, inklusive den miljövänliga metoden Thermoseed för utsädesbehandling. Genom att kombinera forskning, teknik och långsiktigt samarbete bidrar de till ett grönare och mer effektivt jordbruk.
Länk till fullständig artikel hos Radar (kräver inloggning): https://hub.radargrp.com/article/2AZqy5/2025-01-16-har-far-luft-vatten-och-mod-ai-att-gro
KONTAKTPERSONER
Jörgen Qwist, VD, jorgen.qwist@combinedx.com, 070-834 28 34
Björn Magnusson, IR, bjorn.magnusson@combinedx.com, 070-713 49 60
Mathias Dyberg, VD Elvenite, mathias.dyberg@elvenite.com, 073-978 92 81
Christian Thaning, Vice VD, christian.thaning@bioagri.com, 070-987 65 43
Informationen lämnades enligt ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den fredagen den 24 januari 2025, kl. 13:00.
Bolagets aktie (CX) är under föremål för handel på Nasdaq First North Premier Growth Market med Redeye AB som Certified Adviser med mailadress certifiedadviser@redeye.se.
CombinedX är en familj av nischade it-konsultbolag som hjälper företag och organisationer att dra fördel av digitaliseringens möjligheter. Vi levererar våra tjänster genom helägda dotterbolag som har marknadsledande teknik- och affärskunnande inom sina respektive områden. Tillsammans är vi ca 570 specialister i Sverige, Norge och Finland.
combinedx.com | info@combinedx.com | +46 54 400 25 10 | Tynäsgatan 10, 652 16 KARLSTAD
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
