Marknadsnyheter
Aixia får förnyat förtroende från nyckelkunden på 6,4 MSEK avtal för NVIDIA-baserade AI-utvecklingslösningar
Mölndal 2024-11-06
Aixia är glada över att meddela ett förnyat förtroende och engagemang från en av sina befintliga kunder. Idag säkrade Aixia ett nytt avtal värt 6,4 miljoner SEK för att fortsätta stödja och förbättra kundens AI-utvecklingsmiljö, baserat på toppmodern NVIDIA-teknik.
Denna viktiga affär stärker Aixias position som en pålitlig partner inom AI-innovation, vilket återspeglas i kundens förtroende för Aixias tekniska expertis och NVIDIAs ledande teknik inom området. Genom detta partnerskap kommer Aixia att ytterligare optimera kundens AI-miljö, vilket säkerställer att de ligger i framkanten inom AI-innovation. Samarbetet kommer att nyttja den fulla kraften i NVIDIAs GPU-teknik för att påskynda utvecklingen, effektivisera driften och underlätta skalningbar nyttjandegrad av AI-arbetsbelastning – en avgörande faktor för industrier som tänjer på gränserna för innovation.
”Vi är otroligt stolta och tacksamma över att ha fått denna förnyade förtroendet från vår kund”, säger VD Mattias Bergkvist, Aixia. ”Det belyser inte bara stabiliteten i NVIDIAs teknik utan också vårt teams djupa engagemang för att leverera exceptionella lösningar skräddarsydda för de specifika kraven avseende AI-utveckling.
Aixia har konsekvent visat vägen inom AI-utveckling och stöttat kunder med omfattande lösningar som integrerar innovativ teknik med AI-optimerade lösningar. Detta nya kontrakt är ett bevis på Aixias orubbliga fokus och engagemang till sina kunder och partners, vilket positionerar båda företagen för hållbar tillväxt och utveckling inom AI.
För mer info:
Mattias Bergkvist, VD
Telefon: 031-762 02 40
info@aixia.se
www.aixia.se
Aixia Group levererar IT-infrastruktur, drift och molntjänster. Idag arbetar bolaget med AI samt uppbyggnad av datacenter för utveckling inom AI. Utöver har bolaget egen utveckling av mjukvaror för ML Ops (machine learning operations) och hantering av Big Data. Aixia Group bedriver även utveckling inom applicerad AI inom industrisektorn för att öka automatiseringen av olika processer genom bland annat Machine Vision. Kunderna återfinns inom ett flertal branscher.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke