Connect with us

Marknadsnyheter

AJet etablerar sig på Stockholm Arlanda Airport – lanserar en ny direktlinje till Istanbul inför sommaren 2025.

Published

on

AJet, tidigare AnadoluJet, etablera sig nu på Stockholm Arlanda Airport genom att lansera en ny direktlinje till Istanbuls Sabiha Gökçen Airport (SAW). Från och med den 2 juni kommer den nya linjen att trafikeras dagligen, vilket ytterligare stärker förbindelserna mellan Sverige och den turkiska huvudstaden.

Från och med den 2 juni kommer AJet att dagligen trafikera en direktlinje till Istanbul Sabiha Gökçen Airport (SAW) från Stockholm Arlanda. AJet, lågprisbolaget som ägs av Turkish Airlines, trafikerar både internationella och inrikes destinationer från sin hubb på flygplatsen Sabiha Gökçen i Istanbul, som ligger i den asiatiska delen av den transkontinentala staden. 

 

– Jag är väldigt glad att få välkomna AJet till Stockholm Arlanda Airport. Ajets satsning visar tydlig att det finns en fortsatt stark efterfrågan på internationella resor till och från den svenska marknaden. Den nya direktlinjen stärker ytterligare tillgängligheten till Turkiet, men även till andra väletablerade marknader i regionen. Swedavias uppdrag är att öka tillgängligheten och möjliggöra för människor att mötas, oavsett om det är för affärer, fritid eller för att besöka familj och vänner, och Ajet spelar en viktig roll i detta, säger Charlotte Ljunggren, direktör Marknad och försäljning på Swedavia.

 

– Vi är mycket glada över att kunna meddela att AJet, ett helägt dotterbolag till Turkish Airlines, kommer att lansera sina första flygningar mellan Sabiha Gökçen Airport (SAW) och Stockholm Arlanda Airport (ARN) med start den 2 juni. Denna nya direktlinje är en betydande milstolpe i vår strategiska expansion, och erbjuder resenärer ett prisvärt och pålitligt alternativ för sina flygresor. Vi är dedikerade att upprätthålla både punktlighet och högsta säkerhet, säger Kerem Sarp, CEO för AJet

  

För mer information, kontakta Swedavias presstjänst på telefon 010-109 01 00 eller press@swedavia.se.

 

Om AJet

AJet etablerades 2024 som ett dotterbolag till Turkish Airlines och genomförde sin första flygning den 31 mars 2024. AJet betjänar 42 inrikes destinationer med nav på Istanbul Sabiha Gökçen och Ankara Esenboğa flygplatser. AJet erbjuder snabba, pålitliga och prisvärda resealternativ till Turkiets ledande städer och stora turistnav. På internationella rutter flyger AJet till 55 destinationer i Europa, Mellanöstern och Nordafrika. Flygbolaget erbjuder direktflyg till viktiga städer och populära semesterdestinationer i Europa samtidigt samt viktiga anslutningspunkter i Mellanöstern och omgivande regioner.

 

AJets flotta består av moderna och miljövänliga flygplan, inklusive Airbus A320neo, A321neo, Boeing 737-800 och 737 MAX 8-modeller, med totalt 103 unga flygplan. Genom att prioritera miljömässig hållbarhet har flottan bränslesnål design och låga koldioxidutsläpp. AJet transporterar 20 miljoner passagerare årligen och siktar på att leverera en snabb, säker och bekväm reseupplevelse genom sina digitala bokningssystem och kundvänliga tjänster.

 

Sedan dess första flygning har AJet transporterat miljontals passagerare, både för att besöka familj och för att uppleva nya äventyr. Med sin prisvärda och högkvalitativa service fortsätter AJet att växa som en nyckelaktör inom flygindustrin.

 

Swedavias arbete för ett fossilfritt flyg
Swedavia bedriver sedan många år ett ambitiöst klimatarbete. Samtliga av de tio flygplatserna nådde målet noll fossila koldioxidutsläpp från egen verksamhet vid utgången 2020. Swedavia arbetar också aktivt för att främja övergången till biobränsle och har som mål att fem procent av allt bränsle som tankas på svenska flygplatser ska vara fossilfritt 2025. Swedavias klimatomställningsarbete och ledande arbete i att driva klimatsmarta flygplatser prisas internationellt och flygbranschorganisationen ACI utsåg 2021 Stockholm Arlanda Airport till ”ECO-Innovation Airport of the Year”. Swedavia vill hjälpa resenärer att själva minska klimatavtrycket från sin resa och bidra i omställningen till ett fossilfritt flyg och samarbetar därför med Fly Green Fund. Swedavia erbjuder alla resenärer som flyger från en Swedavia-flygplats att köpa biobränsle för hela eller delar av resan via flygreenfund.se/swedavia.

 

Swedavia är en koncern som äger, driver och utvecklar 10 flygplatser i hela Sverige. Vår roll är att skapa den tillgänglighet som Sverige behöver för att underlätta resande, affärer och möten. Nöjda och trygga resenärer är grunden för Swedavias affär. Swedavia är världsledande i utvecklingen av flygplatser med minsta möjliga klimatpåverkan. Sedan 2020 är Swedavias egen flygplatsverksamhet fossilfri vid samtliga tio flygplatser. Koncernen omsatte under 2024 cirka 6,4 miljarder kronor och har cirka 2 750 medarbetare.

 

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys