Marknadsnyheter
Åkerströms ingår ett nytt viktigt partnerskap för industriell säkerhet.
Säkerhet är en av de viktigaste faktorerna för Åkerström alltsedan de startade sin utveckling av radiostyrda lösningar. Tillsammans med Ovaka Sweden, ett av de ledande företagen inom industriell ståltillverkning på den nordiska marknaden, har Åkerströms nu tagit klivet mot en säkrare industrimiljö genom att göra manuella arbetsprocesser säkrare med hjälp av sin plattform för uppkopplade tjänster, Access_Ctrl.
Partnerskapet mellan dessa båda svenska företag innebär ytterligare ett steg på en lång färd mot en säkrare och mer hållbar framtid med hjälp av teknik, då SaaS-plattformens huvudsakliga syfte är att minska antalet olyckor och skador på arbetsplatsen.
Plattformen erbjuder en lösning för att sömlöst utfärda tillstånd till kranförare inom industrin så att de kan utföra sitt arbete på ett säkert sätt genom att förhindra obehörig användning. Den säkerställer även att den dagliga kontrollen av kranen utförs och rapporteras, vilket är avgörande för att upptäcka fel och brister i tid, innan mer omfattande och kostnadskrävande fel kan uppstå.
Phetra Ericsson, EVP Group HR, Communication & EHS för Ovako, säger angående Access_Ctrl: ”Den tjänst som erbjuds till våra företag och anläggningar i Sverige har till syfte att på ett systematiskt sätt öka den personliga säkerheten vid tunga lyft. Efter ett antal lyckade testinstallationer har vi nu möjlighet att utöka med fler anslutningar i Hofors, Hällefors, Smedjebacken, Boxholm och Hallstahammar. Vi ser fram emot att ytterligare förbättra vår personalsäkerhet och skapa en ännu säkrare arbetsplats för våra medarbetare.”
Hans Åkerblom, VD för Åkerströms säger: ”Vi tar härmed ett avgörande kliv mot säkrare arbetsprocesser inom industrin. Licensavtalet mellan oss och Ovako Groups företag i Sverige innebär inte bara ett gemensamt åtagande för högre säkerhet, utan också en tydlig vision om att driva den industriella utvecklingen i en ansvarsfull riktning.” Detta angående effektiviseringen av säkerhets- och skyddsrutinerna.
Mediakontakt
Allgon Marketing | Luis Olavarría
+31 70 4194127 | marketing@allgon.com
Information till redaktörerna, ej för publicering
Allgon är en världsledande aktör inom industriell radiostyrning. Vi utvecklar, tillverkar och levererar lösningar inom industriell radiostyrning till kunder över hela världen.
Hos Allgon har vi en lång historia bakom oss när det gäller arbete med trådlös kommunikation. Under senare år har vår verksamhet fokuserat på marknaden för industriell radiostyrning, där vi är en av de fem främsta aktörerna på global nivå. Industriell radiostyrning tillämpas inom ett stort antal områden inom industriproduktion samt inom bygg- och transportsektorn. Våra lösningar har ofta en central och avgörande roll för våra kunders tillverkning och för de anställdas säkerhet. Industriell radiostyrning bidrar till att effektivisera kundernas verksamhet.
Allgon omsätter merparten av sin omsättning inom system för radiofjärrstyrning under våra varumärken Tele Radio och Åkerströms.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke