Connect with us

Marknadsnyheter

Alice Bah Kuhnke uppmanar FN att ta fram en rapport om jämställdhet och klimaträttvisa

Published

on

Igår var det jämställdhetsdagen på klimattoppmötet i Madrid. Studier från FN och EU har visat att kvinnor och barns risk att dö vid klimatkatastrofer är 14 gånger högre än mäns.

– Utan ett jämställt Parisavtal klarar vi aldrig klimatarbetet. När klimatpolitik beslutas utan kvinnor och långt ifrån de samhällen som drabbas, blir kvinnorna förlorarna trots att de ofta sitter på lösningarna. En demokratiserad process om framtidens utveckling är det bästa sättet att säkerställa jämställdhet och klimatansvar. Detta är anledningen till att vi måste utveckla en jämställd beslutsprocess i Parisavtalet som kopplar samman analysen av klimateffekter med kvinnors rättigheter, representation och tillgång till resurser, säger Alice Bah Kuhnke, Europaparlamentariker för Miljöpartiet de gröna

I samband med klimattoppmötet är chefen för FN:s jämställdhetsarbete kopplat till klimatmålen, Fleur Newman på plats som Alice Bah Kuhnke träffade under ett privat möte i Madrid på tisdagseftermiddagen.

– Vad världen behöver för att navigera och göra rätt i det stora arbete med Parisavtalet som nu rullar igång, är att utgå från fakta och ett gemensamt beslutsunderlag. Därför uppmanade jag Fleur Newman att låta FN:s klimatpanel IPCC ta fram en särskild rapport som fokuserar på jämställdhet, genus och rättvisa kopplat till klimatförändringarna, säger Alice Bah Kuhnke

Kontakt

Joakim Söder
Pressekreterare
Miljöpartiet de gröna i Europaparlamentet
+46-737 86 29 13
joakim.soder@mp.se   

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys