Connect with us

Marknadsnyheter

Alice Bah Kuhnke uppmanar FN att ta fram en rapport om jämställdhet och klimaträttvisa

Published

on

Igår var det jämställdhetsdagen på klimattoppmötet i Madrid. Studier från FN och EU har visat att kvinnor och barns risk att dö vid klimatkatastrofer är 14 gånger högre än mäns.

– Utan ett jämställt Parisavtal klarar vi aldrig klimatarbetet. När klimatpolitik beslutas utan kvinnor och långt ifrån de samhällen som drabbas, blir kvinnorna förlorarna trots att de ofta sitter på lösningarna. En demokratiserad process om framtidens utveckling är det bästa sättet att säkerställa jämställdhet och klimatansvar. Detta är anledningen till att vi måste utveckla en jämställd beslutsprocess i Parisavtalet som kopplar samman analysen av klimateffekter med kvinnors rättigheter, representation och tillgång till resurser, säger Alice Bah Kuhnke, Europaparlamentariker för Miljöpartiet de gröna

I samband med klimattoppmötet är chefen för FN:s jämställdhetsarbete kopplat till klimatmålen, Fleur Newman på plats som Alice Bah Kuhnke träffade under ett privat möte i Madrid på tisdagseftermiddagen.

– Vad världen behöver för att navigera och göra rätt i det stora arbete med Parisavtalet som nu rullar igång, är att utgå från fakta och ett gemensamt beslutsunderlag. Därför uppmanade jag Fleur Newman att låta FN:s klimatpanel IPCC ta fram en särskild rapport som fokuserar på jämställdhet, genus och rättvisa kopplat till klimatförändringarna, säger Alice Bah Kuhnke

Kontakt

Joakim Söder
Pressekreterare
Miljöpartiet de gröna i Europaparlamentet
+46-737 86 29 13
joakim.soder@mp.se   

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys