Connect with us

Marknadsnyheter

Alla hjärtans dag: Älska inte ditt husdjur till ohälsa!

Published

on

Några extra matrester i matskålen eller en munsbit vid middagsbordet? Hela 67 procent av hund- och kattägarna menar att de känner sig snälla och kärleksfulla när de bjuder sin fyrfota familjemedlem på något extra ätbart. Men inför kommande alla hjärtans dag-firande vill Agria skicka med en obekväm sanning: ”Det finns många betydligt bättre sätt att visa kärlek som främjar husdjurens hälsa och välmående än extra mat och godis”, säger Jennifer Strandman, veterinär på Agria sjukvårdsrådgivning.

Alltför många djurägare blundar inför ett av de största hälsoproblemen bland våra katter och hundar – övervikt. Av husdjursägarna hävdar 88 procent bestämt i en färsk undersökning* att deras djur inte är överviktigt, vilket stämmer dåligt överens med rådande bild bland veterinärer och vetenskapliga studier. Studier visar att mellan 30–50 procent av de svenska hundarna lider av övervikt, medan andelen överviktiga katter ligger runt 45 procent. Eftersom det kan vara svårt att bedöma djurets vikt uppmanas djurägare att be en utomstående person om hjälp med att bedöma hullet, men också att väga djuret regelbundet.

Djurägares beteende och förnekelse bidrar till att allt fler djur hamnar i farozonen för sämre livskvalitet, ohälsa och, i värsta fall, förkortad livstid. Kraftigt överviktiga husdjur riskerar dessutom att omhändertas för brott mot djurskyddslagen.

– Att överutfodra sitt djur med övervikt som följd ökar risken för smärta från exempelvis artros men medför också besvär från flera andra sjukdomar som diabetes. Övervikt som begränsar djurets förmåga att vara aktiv och röra på sig skapar en negativ spiral för hälsan, säger Jennifer Strandman.

Djurägares välvilja påverkar djuret negativt och det finns uppenbarligen behov av förebyggande beteendeförändringar bland djurägare för bättre djurhälsa och omsorg.

– Alla husdjur oavsett ras eller storlek mår bäst av en balanserad, näringsriktig kost i kombination med fysisk aktivitet. Den som vill ge sitt husdjur något extra i vardagen och berika hunden eller kattens liv bör utgå ifrån aktiviteter där det får utlopp för sina naturliga instinkter och beteenden, säger Jennifer Strandman.

Berika husdjurets liv på alla hjärtans dag i kärlekens tecken!

För hundar kan berikning exempelvis handla om en spännande promenad i ett nytt område med andra dofter, att låta hunden röra sig på varierat underlag som stubbar, stenar och stockar i skogen eller att låta den spinga lös på ett säkert ställe i full fart. Inomhus kan hunden få nosa upp sin mat, i stället för att få den serverad i skålen, leka en favoritlek, gosa i soffan eller bara få extra uppmärksamhet från husse eller matte.

Innekatter kan erbjudas aktivitet och stimulans – beroende på vad katten gillar och hemmiljön kan kattägaren tillsammans med sin katt utforska allt ifrån katthjul till trickträning eller olika varianter på ”inomhusjakt”, medan för utekatter, som naturligt får sin dagliga motion, handlar vikthållande främst om att erbjuda en balanserad kost.

*Undersökningen utfördes av Xtreme på uppdrag av Agria, 611 svenska hund- och kattägare svarade på frågorna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Published

on

By

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.

Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.

Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.

Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.