Connect with us

Marknadsnyheter

Allt färre grundläggande betaltjänster – gruppen synskadade drabbas hårt

Published

on

Sverige når inte längre upp till det politiska målet att alla ska ha tillgång till grundläggande betaltjänster. Det visar en ny rapport från länsstyrelserna.
– Vi måste skapa ett samhälle där allas behov tillgodoses, säger Niklas Mattsson, förbundsordförande på Synskadades Riksförbund.

15 av 21 länsstyrelser bedömer att tillgången till grundläggande betaltjänster såsom kontantuttag, dagskasseinsättning och betalningsförmedling inte tillfredsställer privatpersoner i allmänhet. Det är en drastisk minskning från i fjol, då bara 3 länsstyrelser gjorde samma bedömning. Det visar en ny rapport från Länsstyrelsen i Dalarna, som har sammanställt länsstyrelsernas tankar om svenska betaltjänster.

– Det handlar i grunden om trygghet. Digitaliseringen lämnar många människor utanför och det drabbar framför allt de äldre. Att behålla betaltjänsterna blir således en fråga om demokrati. Vi måste skapa ett samhälle där allas behov tillgodoses, säger Niklas Mattsson, förbundsordförande på Synskadades Riksförbund.

En av de grupper som drabbas hårdast är just gruppen synskadade. SRF:s medlemsundersökning från 2022 visar att 6 av 10 personer över 65 år inte kan använda e-legitimation och därmed inte kan betala på nätet. Det politiska målet är att alla i samhället ska ha tillgång till grundläggande betaltjänster till rimliga priser och det är i första hand marknaden som bör tillhandahålla dessa. Men under de senaste åren har det skett en gradvis försämring av tillgången till kontantbaserade och manuella betaltjänster. 

En av våra storbanker har till exempel försämrat en av sina tillgängliga betaltjänster, erfar SRF:s medlemmar. Banken erbjuder den som är blind att skicka in sina räkningar tillsammans med en betalorder. Tidigare fanns en speciell avdelning som hade hand om tjänsten och ett nummer att ringa vid frågor. Men sedan den samordnats med det vanliga brevgirot och kundtjänsten har åtskilliga klagomål inkommit från medlemmar i Synskadades Riksförbund.

– En person vi känner har nyligen fått brev från inkasso eftersom hon inte lyckats betala sin räkning med hjälp av tjänsten. Det finns utöver det personer som inte ens kan slå sin kod när de ska använda sitt kort. De är beroende av analoga betaltjänster. Många synskadade kan inte längre betala sina räkningar, säger Henrik Götesson, intressepolitik handläggare på Synskadades Riksförbund.

Redan 2019 spådde forskare att vi om några år helt kommer att förlita oss på elektroniska betalmetoder. Det baserades på enkätsvar från drygt 740 handlare i Sverige. ”För att säkerställa tillgången till samtliga grundläggande betaltjänster i hela landet bedömer vi att statens framtida roll bör ses över” skriver Länsstyrelsen i Dalarnas län.

Henrik Götesson
Intressepolitisk handläggare
08-39 91 49 / 0765-39 91 49

Niklas Mattsson
Förbundsordförande
Synskadades Riksförbund
08-39 91 11 / 0703-18 36 90

Synskadades Riksförbund arbetar för ett tillgängligt samhälle för personer med synnedsättning.
www.srf.nu tel: 08- 39 90 00, info@srf.nu
Sandsborgsvägen 52, 122 88 Enskede

Följ Synskadades Riksförbund på FacebookInstagram eller Twitter.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys