Marknadsnyheter
Alltainer AB (Publ): Offentliggör härmed halvårsrapport för perioden juli – december 2021
Pressmeddelande, Alltainer AB, 559231-8280, 2022-02-21
Alltainer AB (”ALLT”) offentliggör härmed halvårsrapport för perioden juli – December 2021. Nedan presenteras en sammanfattning av rapporten. Halvårsrapporten finns tillgänglig på Alltainers hemsida (www.alltainer.com/investor) och som bifogad fil.
ANDRA KVARTALET (2021-10-01 – 2021-12-31)
- Rörelsens intäkter uppgick till 5 001 KSEK (695).
- EBITDA uppgick till 1 447 KSEK (-2 394).
- Rörelseresultatet uppgick till 1 339 KSEK (-2 450).
- Resultatet per aktie uppgick till 0,19 SEK (-0,36).
FÖRSTA HALVÅRET (2021-07-01 – 2021-12-31)
- Rörelsens intäkter uppgick till 5 406 KSEK (3 236).
- EBITDA uppgick till -290 KSEK (-2 245).
- Rörelseresultatet uppgick till -424 KSEK (-2 318).
- Resultatet per aktie uppgick till -0,06 SEK (-0,33).
- Soliditeten uppgick till 79,1 % (87,6 %).
Definitioner
Resultat per aktie: Periodens resultat dividerat med genomsnittligt antal aktier under perioden, vilka uppgick till 7 217 872 stycken. Soliditet: Eget kapital dividerat med totalt kapital.
ALLTAINERS VD Jakob Kesje kommenterar
Nu känns det som om att vi är tillbaka på vår ursprungliga plan. Med ett positivt resultat och en omsättning i andra kvartalet som överstiger tidigare helårsomsättning och en vinstmarginal på närmare 30 %, ser framtiden positiv ut. Pandemin försenade vår utveckling runt 12 månader.
På kundsidan har vi flera aktiva förfrågningar och offerter ute. Kan vi landa en del av de här projekten kommer vi nå en hög produktionsnivå en period framöver. De stora volymerna kan komma från norra Sverige, där behovet för snabbproducerade boendemoduler intill de stora byggena är högt.
Samma situation finns på Guam och kringliggande amerikanska öar, där utbyggnaden av stillahavsbaser driver behovet av containerboenden, kontor och sanitetslösningar till byggarbetare samt till soldater och olika stödfunktioner. I regionen bearbetar vi marknaden tillsammans med två lokala partners som får förfrågningarna från amerikanska försvaret.
I Afrika håller vi på att ta oss in i flera länder runt Kamerun där vi redan har sanitetsenheter i gång. Det går inte så snabbt som vi kan önska, men behoven i regionen är stora. Det finns köpsstarka kunder och myndigheter, och vi planerar att landa volymbeställningar i dessa projekt så fort vi kan.
Vår huvudmarknad i USA har varit stängt under hela 2021, då det inte varit möjligt att frakta våra container till USA. De tillfälligt höga fraktkostnader har gjort det olönsamt för våra USA-baserade kunder.
Svårigheterna med höga fraktkostnader håller på att brytas. Vi har enheter och ordrar som står klara för skeppning och produktion så snart USA öppnar upp igen. Exempelvis ligger ordern till Mountain Container på över 5 millioner USD kvar i väntan på möjliga frakter till en rimlig kostnad. Vi har kvar våra distributörer och kunder i USA och ser fram emot att kunna börja leverera till dessa.
Från 1 december 2021 är CSW en del av Alltainer, och det kommer bidra till ökade marginaler. Nu kan vi ta bättre betalt för våra enheter, och kommer öka intäkterna även vid lägre volymer.
Vi har nyligen levererat de sista delarna av ordern till Dark Edition gällande deras food markets i Stockholm, och våra lösningarna kommer förhoppningsvis skapa förutsättningar för Dark Editions tilltänkta kraftiga tillväxt. Detta samarbete tror vi mycket på, och vi hoppas kunna erbjuda repeat orders på food markets.
Vi har under senaste kvartalen internt skapat förutsättningar för lönsam tillväxt, genom att optimera vår kostnadsbas. Då kan vi enklare nå breakeven varje månad och visa vinst på en kontinuerlig basis.
Materialpriserna ökar globalt, men vi förväntar att balansera dessa och sänka våra inköpskostnader, när vi kan återgå till volyminköp. Samtidig ser vi tydliga fall i priserna på nya container och frakten till våra marknader.
Mot bakgrund av allt ovan ser jag mycket fram emot år 2022. Vi går in i 2022 med en positiv känsla, energi och entusiasm. En känsla som jag vet många andra också känner och som vi alla kommer gynnas av under 2022.
Jakob Kesje, VD på Alltainer AB
För fullständig halvårsrapport, se https://www.alltainer.com/investor/interim-reports/
För ytterligare information
Jakob Kesje
VD, Alltainer AB
Telefon: 0763-11 19 11
E-post: jk@alltainer.com
Kort om Alltainer
Alltainer tillverkar, marknadsför och säljer sjöcontainrar inredda som bostäder, barer, sanitetsanläggningar eller andra ändamål som kunderna efterfrågar. Tillverkningen baseras på nya sjöcontainrar som inredas enligt kundens specifikationer i bolagets anläggning i Vietnam. Försäljningen sker framförallt via försäljningskanaler på den amerikanska marknaden, men även i Afrika, Sverige och övriga Europa.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
Marknadsnyheter
Rekordhög belåning bland investerare – påminner om tidigare bubblor

Investerares belåning har nått nya höjder i USA. Enligt färska siffror från Finra steg belåningen på amerikanska investerares depåer till över 1 biljon dollar i juni – en ny rekordnivå.
Den snabba ökningen av belåningen, det som på engelska kallas ”margin debt”, där investerare lånar pengar för att köpa värdepapper, väcker oro bland analytiker. Fenomenet jämförs med tidigare perioder av spekulativt överdrivet risktagande, såsom dotcom-bubblan i slutet av 1990-talet och meme-aktiefebern under pandemin.
Enligt analytiker är investerarsentimentet nu nära glödheta-nivåer, vilket tyder på ett marknadsklimat präglat av eufori snarare än försiktighet. Historiskt sett har liknande situationer ofta föregått kraftiga börsnedgångar.
Om utvecklingen fortsätter i samma takt kan det bli allt viktigare för investerare att väga riskerna noggrant innan de ökar sin exponering med lånade pengar.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke