Marknadsnyheter
Alpcot och Meriti Capital inleder samarbete
Meriti Capital AB (Meriti) och Alpcot Holding AB:s dotterbolag Alpcot AB (Alpcot) inleder ett långsiktigt samarbete. Samarbetet innebär att Meritis portföljförvaltare kan erbjuda sina portföljförvaltningstjänster till Meritis kunder på Alpcots plattform via olika pensionslösningar.
Inom ett år förväntar sig Alpcot att åtminstone 150 miljoner kronor kommer att flyttas till Alpcots depåtjänst. Alpcot vill växa tillsammans med sina samarbetspartners och bedömer att den långsiktiga potentialen i samarbete är betydligt större.
”Vi är stolta över att Meriti väljer Alpcots plattform och nya affärssystem för sin interna kapitalförvaltning. Meriti får tillgång till avancerad portföljförvaltning på sitt eget värdepapperstillstånd”, kommenterar Johan Lundstedt, försäljningschef på Alpcot.
”Återigen har Alpcot lyckats knyta upp ett externt värdepappersbolag som kommer använda Alpcots affärssystem, vilket är ett ytterligare bevis för värdet av den infrastruktur som Alpcot skapat där kunder och olika tjänsteleverantörer kan mötas. Detta är ett affärsområde som vi ser kommer att fortsätta växa framåt”, fortsätter Dusko Savic, VD på Alpcot.
”Meriti erbjuder sina kunder trygga lösningar inom kapitalförvaltning, pension och försäkring. Vi kommer att lansera Meriti Dynamic, våra aktivt förvaltade, alfa-beta separerade fondportföljer som placerar i kombinationer av aktiefonder, räntefonder samt alternativa fonder. Vi ser fram emot samarbetet med Alpcot eftersom de erbjuder oss och våra kunder en modern infrastruktur”, säger Ola Björkmo, VD på Meriti Capital.
Denna information är sådan information som Alpcot Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg för offentliggörande den 2025-01-07 11:00 CET.
Kontaktperson
Dusko Savic
Verkställande direktör
dusko.savic@alpcot.se
+46 70 358 12 57
Om Alpcot
Alpcots verksamhet i Sverige startades 2014. Alpcot är en av Sveriges ledande plattformar för privatekonomi och leder den digitala transformeringen av finansbranschen i Sverige. Vår digitala plattform erbjuder kunderna unika tjänster som gör det möjligt att sänka sina avgifter, optimera sina investeringar och hantera personliga risker. Vi ger även råd till företagskunder kring tjänstepensionsplaner och tillhörande riskförsäkringar. Alpcot har ca 40 anställda i Sverige fördelat på kontor i Stockholm, Jönköping, Göteborg och Malmö. Alpcot har tillstånd från Finansinspektionen som försäkringsdistributör och värdepappersbolag. Välkommen att läsa mer på www.alpcot.se.
Certified Adviser är Eminova Fondkommission AB, +46 (0)8-68421100, adviser@eminova.se, www.eminova.se.
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
