Connect with us

Marknadsnyheter

Amasten bygger hyresrätter i Falun och Gävle

Published

on

Amasten Fastighets AB (publ) har idag beslutat att starta två nyproduktionsprojekt om sammanlagt 296 lägenheter för egen förvaltning. Projekten beräknas färdigställas i fjärde kvartalet 2022 med ett hyresvärde om 24 mkr.

Amasten förvaltar idag 398 hyreslägenheter i Sätra i Gävle. För att vidareutveckla området har en planprocess drivits vilket resulterat i en lagakraftvunnen detaljplan. Amasten startar nu etapp 1 med 162 lägenheter. Etapp 2 omfattar 205 lägenheter. Amasten förvaltar sammanlagt 900 lägenheter i Gävle.

Falun är en attraktiv och snabbt växande stad. Amasten äger idag fastigheten Tegelbruket 4 i Falun. På fastigheten finns en kommersiell byggnad med bland annat en Willys butik. I sydöstra delen av parkeringen har en planprocess drivits för att tillskapa nya hyresrätter. Amasten kan nu starta ett nyproduktionsprojekt om 124 lägenheter på tomten.

– Det är glädjande att vi drivit framgångsrika planprocesser och vi genom dessa starter är en bit på väg mot vårt mål att starta 2 000 bostäder till 2023. Vi stärker genom starterna vår närvaro i Gävle och etablerar oss med bostäder i Falun,  säger Mikael Rånes, VD på Amasten.

I bägge nyproduktionsprojekten byggs Amastens egenutvecklade Riki-hus. Riki- konceptet är ett nytt sätt att bygga energieffektiva hyresrätter med en industrialiserad process. Efter att lägenhetsmodulerna har monterats fortlöper arbetet med fasad, tak, detaljer och slutligen grönytor/montering av solceller. Ett Riki-hus uppförs på 12 månader, vilket är halva tiden än traditionell byggprocess.

– Projekten i Gävle och Falun blir de femte/sjätte vi uppför för egen förvaltning. I samtliga projekt har vi hållit tidplan och budget, en av de stora fördelarna med Riki-konceptet. Vi ser fram emot att välkomna nya hyresgäster 2022säger Richard Lantz, nyproduktionschef på Amasten.
 

Vid frågor, vänligen kontakta:

Mikael Rånes, VD, Tel: +46 (0)70-975 14 63, mikael.ranes@amasten.se

Richard Lantz, nyproduktionschef, Tel: +46 (0)70-858 25 80, richard.lantz@amasten.se

______________________________________________________________________

Om Amasten

Amasten är ett fastighetsbolag som förvaltar, utvecklar och bygger bostäder. För ytterligare information besök vår hemsida www.amasten.se. Aktierna i Amasten är noterade på Nasdaq First North Premier Growth Market och bolagets Certified Adviser är FNCA Sweden AB, telefon 08-528 00 399, info@fnca.se

 

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys