Connect with us

Marknadsnyheter

Analysguiden: Epilepsiprojektet CG01 fortsätter visa styrka

Published

on

CombiGene kommer under 2021 att ha ett tydligt fokus på att genomföra de avslutande prekliniska studierna för genterapiprojektet CG01. Då bolagets epilepsiprojekt CG01 går in i fas 1/2-studier 2022 har Analysguiden nyligen höjt sannolikheten för lansering.

CG01 mot kliniska studier i människa 2022

Som väntat rapporterade CombiGene ingen försäljning under H1 2021 och resultatet efter finansnetto blev -26 mkr. Bolaget slutförde under Q2 en företrädesemission som tillförde 65,7 mkr efter emissionskostnader och vid kvartalets utgång uppgick bolagets kassa till 82 mkr. CombiGene kommer under 2021 att ha ett tydligt fokus på att genomföra de avslutande prekliniska studierna för genterapiprojektet CG01 mot läkemedelsresistent fokal epilepsi, som omfattar biodistributions- och säkerhetsstudier. Den första kliniska fas 1/2-studien i människa med CG01 som har blockbusterpotential beräknas inledas 2022.

Utlicensiering möjlig i tidig klinisk fas

CombiGene erbjuder investerare unik exponering mot den kraftigt växande marknaden för genterapi. Genterapi har under senare år haft en snabb utveckling med flera godkända terapier och ett antal stora företagsaffärer. Då bolagets affärsmodell bygger på att licensiera ut projekt mot breda sjukdomar i tidig klinisk fas kommer bolaget i och med den förestående fas 1/2-studien närma sig en intressant fas i sin utveckling. Likviden från företrädesemissionen kommer användas till GMP-produktion av CG01, avslutande säkerhetsstudier med CG01 kring biodistribution och toxikologi i djur, in vivo studier för utvärdering av läkemedelskandidater i lipodystrofiprojektet CGT2, samt finansiering av bolagets löpande verksamhet. Även bolagets lipodystrofiprojekt CGT2 har gjort framsteg och projektet erhöll i februari 9 mkr i utvecklingsstöd från Eurostars. Bolaget uppskattar att CGT2 har en försäljningspotential på USD 750 – 1 450 miljoner.

Ny riktkurs 17 kr efter omvänd split

Då bolagets epilepsiprojekt CG01 går in i fas 1/2-studier 2022 har vi nyligen höjt sannolikheten för lansering till 15%. I och med att bolaget nu går in i en mer intensiv utvecklingsfas har vi justerat våra kostnadsestimat för 2021 och 2022. Vi justerar vår riktkurs till 17 kr efter den omvända split bolaget genomfört som minskat antalet utestående aktier till 19,8 miljoner.

 

Läs analysen här

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys