Marknadsnyheter
André Karlsson blir ny CFO på B3 Consulting Group


Andre Karlsson har utsetts till ny CFO för B3 Consulting Group AB (publ) och medlem i koncernens ledningsgrupp. André Karlsson har arbetat på B3 sedan 2022 och innehaft rollen som tf CFO på B3 sedan i juli 2023.
– Vi är väldigt glada för att André Karlsson nu går in i en permanent roll som CFO för B3 Consulting Group. André är en mycket uppskattad ledare, har bred erfarenhet inom ekonomi och finans och har gjort ett mycket bra arbete i rollen som tf CFO. Vi ser fram emot ett fortsatt mycket gott samarbete, säger Sverre Bjerkeli, tf VD och koncernchef för B3.
André Karlsson har arbetat som Head of Business Control på B3 sedan augusti 2022, som tf CFO sedan juli 2023 och har dessförinnan arbetat som Business Controller på bland annat Knowit och Cybercom. Han har en kandidatexamen i redovisning och finansiering från Uppsala universitet.
– Jag ser fram emot att gå in rollen som permanent CFO och att tillsammans med vårt starka ekonomiteam bidra till B3s fortsatta utveckling, säger Andre Karlsson.
För mer information, kontakta Sverre Bjerkeli, tf VD och Koncernchef, telefon +47 928 38 072
Denna information är sådan information som B3 Consulting Group AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 19 oktober kl. 14.45.
B3 Consulting Group är ett expansivt konsultbolag med drygt 800 medarbetare. Med djup teknisk expertis och passion för innovation hjälper vi Sveriges främsta företag och organisationer att skapa morgondagens möjligheter genom digital transformation och verksamhetsutveckling. B3 har en prisbelönad företagskultur som värdesätter våra olikheter, erfarenheter och gemensamma energi. Vi strävar också efter att vara ett etiskt och transparent bolag med en positiv påverkan på samhälle, människor och miljö.
B3 finns på nio orter i Sverige samt i Polen, med huvudkontor i Stockholm. Bolaget grundades 2003 och är sedan 2016 noterat på Nasdaq Stockholm på Small Cap-listan (B3). Omsättningen 2022 uppgick till 1 148 MSEK, med ett rörelseresultat (EBIT) om 138 MSEK. Mer information finns på www.b3.se.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke