Marknadsnyheter
Apotea offentliggör utfallet av erbjudandet och handeln på Nasdaq Stockholm inleds idag
EJ FÖR PUBLICERING, DISTRIBUTION ELLER OFFENTLIGGÖRANDE, DIREKT ELLER INDIREKT, I ELLER TILL USA, AUSTRALIEN, KINAS SÄRSKILDA ADMINISTRATIVA REGION HONGKONG, KANADA, JAPAN, SYDAFRIKA ELLER NÅGON ANNAN JURISDIKTION DÄR PUBLICERINGEN, DISTRIBUTIONEN ELLER OFFENTLIGGÖRANDET SKULLE VARA OTILLÅTEN ELLER KRÄVA REGISTRERING ELLER ANDRA ÅTGÄRDER. VÄNLIGEN SE ”VIKTIG INFORMATION” I SLUTET AV PRESSMEDDELANDET.
Apotea AB (publ) (”Apotea” eller ”Bolaget”), Sveriges största nätapotek[1], offentliggör idag utfallet i erbjudandet av stamaktier i Bolaget (”Erbjudandet”) i samband med noteringen av Bolagets stamaktier på Nasdaq Stockholm (”Noteringen”). Intresset för Erbjudandet har varit mycket stort bland svenska och internationella institutionella investerare och från allmänheten i Sverige. Handel på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 6 december 2024.
Erbjudandet i korthet
- Det slutliga priset i Erbjudandet var, som tidigare kommunicerats, fastställt till 58 SEK per aktie (”Erbjudandepriset”), vilket motsvarar ett totalt marknadsvärde för samtliga stamaktier i Bolaget om cirka 6 036 miljoner SEK.
- Erbjudandet omfattade 28 181 408 befintliga stamaktier (exklusive Övertilldelningsoptionen såsom definierat nedan), vilket motsvarar cirka 27,4 procent av det totala antalet stamaktier i Bolaget[2], som erbjöds av aktieägarna Laulima AB[3] (”Laulima”), Alecta Tjänstepension Ömsesidigt, SEB Life International Assurance Company DAC[4], Neudi Kapital AB och Creades AB (publ) (de ”Säljande Aktieägarna”). Bolaget har inte anskaffat något kapital, och har därmed inte erhållit någon likvid, i samband med Erbjudandet.
- För att täcka eventuell övertilldelning i samband med Erbjudandet har de Säljande Aktieägarna utfärdat en option att sälja ytterligare högst 4 227 165 stamaktier till Erbjudandepriset, vilket motsvarar 15 procent av det totala antalet stamaktier i Erbjudandet (”Övertilldelningsoptionen”). Förutsatt att Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo omfattar Erbjudandet högst 32 408 573 stamaktier, vilket motsvarar cirka 31,1 procent av stamaktierna och rösterna i Bolaget.
- Det totala värdet av Erbjudandet, baserat på Erbjudandepriset, uppgår till 1 635 miljoner SEK, och under antagande om att Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo kommer värdet av Erbjudandet att uppgå till 1 880 miljoner SEK.
- I samband med Erbjudandet välkomnar Apotea fler än 90 000 nya aktieägare i Bolaget.
- Fonder förvaltade av Capital Group, Nordea Asset Management, WCM Investment Management, Ramsbury Invest och AMF Aktiefond Småbolag är cornerstone-investerare och har förvärvat stamaktier i Erbjudandet till Erbjudandepriset för ett totalt belopp om cirka 975 miljoner SEK. Cornerstone-investerarna innehar tillsammans cirka 16,2 procent av det totala antalet stamaktier och 16,1 procent av det totala antalet röster i Bolaget.
- Pär Svärdson, Laulima, övriga styrelseledamöter och ledande befattningshavare samt övriga befintliga aktieägare har ingått sedvanliga lock-up-åtaganden. Lock-up-perioden är 1 080 dagar för Pär Svärdson, 720 dagar för Laulima, 360 dagar för övriga styrelseledamöter och ledande befattningshavare samt 180–90 dagar[5] för övriga befintliga aktieägare. I samband med Noteringen kommer styrelseledamöter och ledande befattningshavare att göra ett antal insynsrapporteringar till Finansinspektionen, bland annat till följd av försäljning i Erbjudandet, apportemissionerna och överlåtelse av aktier till kapitalförsäkring.
- Handel i Apotea-aktien på Nasdaq Stockholm inleds idag, den 6 december 2024, under kortnamnet (ticker) ”APOTEA”.
- Förväntad likviddag är den 10 december 2024.
- I samband med Noteringen har Apotea även genomfört två apportemissioner om 1 328 016 stamaktier respektive 1 194 288 C-aktier i syfte att konvertera tidigare ägarstruktur i koncernen. Genom apportemissionerna har B-aktier och C-aktier i dotterbolaget Apotea Sverige AB bytts ut till stamaktier respektive C-aktier i Apotea, vilka innehas av nuvarande och tidigare anställda, styrelseledamöter och andra nyckelpersoner i koncernen.
Pär Svärdson, VD, styrelseledamot och medgrundare av Apotea[6] och Laulima, kommenterar:
”Det är glädjande att se det stora intresset för att investera i Apotea bland både institutioner och allmänheten. Vi välkomnar över 90 000 nya aktieägare till Apotea. Börsnoteringen är en viktig milstolpe och jag är stolt över vad Apotea har åstadkommit, men vår resa har bara börjat. Jag är övertygad om att vi har goda förutsättningar att fortsätta leverera lönsam tillväxt och bli det största apoteket i Sverige och därmed i Norden. Jag ser fram emot att tillsammans med anställda, kunder och såväl nya som befintliga aktieägare fortsätta utveckla och definiera framtidens apotek.”
Om Apotea
Apotea är Sveriges ledande nätapotek baserat på marknadsandel med målet att bli det största apoteket i Sverige och därmed även i Norden. Med marknadens bredaste sortiment, låga priser och snabba leveranser underlättar Bolaget vardagen för sina tre miljoner aktiva kunder. I E-barometerns kundundersökning 2023 toppade Apotea listan över konsumenternas favorit bland e-handelsaktörer för sjätte året i rad, och nästan var sjätte e-handelskonsument uppgav Apotea som sin favorit. Sedan 2022 verkar Bolaget även i Norge genom sitt norska dotterbolag Apotera.
Visionen är att vara morgondagens apotek genom att ständigt underlätta och förenkla för kunden. Affärsidén är att vara apoteket som levererar på kundlöftet ”snabbt, billigt och fraktfritt”. Apoteas affärsmodell stöds av en entreprenöriell kultur, engagemang för hållbarhet och en ständig strävan efter ökad operationell excellens. Genom en hög grad av automation, tydligt kostnadsfokus och en välinvesterad infrastruktur uppnår Apotea en hög effektivitet som möjliggjort en lönsam tillväxt. Genom Bolagets IT-plattform, som är baserad på egenutvecklad mjukvara för till exempel logistik och hantering av receptbelagda läkemedel, samt logistikcenter med hög automationsgrad möjliggörs såväl skalfördelar som en kapitaleffektiv verksamhet. Apotea hade cirka 800 anställda per 30 september 2024 där merparten arbetar på Apoteas logistikcenter i Morgongåva i Heby kommun.
Stabilisering
I samband med Erbjudandet kan Carnegie komma att genomföra transaktioner i syfte att hålla marknadspriset på Bolagets stamaktie på en högre nivå än den som i annat fall kanske hade varit rådande på marknaden. Sådana stabiliseringstransaktioner kan komma att genomföras på Nasdaq Stockholm, OTC-marknaden eller på annat sätt, och kan komma att genomföras när som helst under perioden som börjar på första dagen för handel i stamaktierna på Nasdaq Stockholm och avslutas senast 30 kalenderdagar därefter. Carnegie har dock ingen skyldighet att genomföra någon stabilisering och det finns ingen garanti för att stabilisering kommer att genomföras.
Stabilisering, om påbörjad, kan vidare komma att avbrytas när som helst utan förvarning. Under inga omständigheter kommer transaktioner att genomföras till ett pris som är högre än Erbjudandepriset. Senast vid slutet av den sjunde handelsdagen efter att stabiliseringstransaktioner utförs ska Carnegie offentliggöra att stabiliseringsåtgärder har utförts, i enlighet med artikel 5(4) i EU:s marknadsmissbruksförordning 596/2014. Inom en vecka efter stabiliseringsperiodens utgång kommer Carnegie att offentliggöra huruvida stabilisering utfördes eller inte, det datum då stabiliseringen inleddes, det datum då stabilisering senast genomfördes, samt det prisintervall inom vilket stabiliseringen genomfördes för vart och ett av de datum då stabiliseringstransaktioner genomfördes.
Rådgivare
Carnegie Investment Bank AB (publ) och Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) är Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners. ABG Sundal Collier AB är Joint Bookrunner. Advokatfirman Vinge KB och Milbank LLP är legala rådgivare till Bolaget vad avser svensk respektive amerikansk rätt. White & Case är legala rådgivare till Joint Global Coordinators och Joint Bookrunners. Avanza Bank AB (publ) är Retail Distributor i samband med Erbjudandet. Annika Sigfrid är oberoende rådgivare till Bolagets styrelse och ägare.
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Ingrid Christensson, IR-ansvarig
Telefon: +46-729 37 95 95
E-post: ingrid.christensson@apotea.se
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 6 december 2024 kl. 08:00 CET.
VIKTIG INFORMATION
Detta meddelande är inte och utgör inte del av ett erbjudande om att sälja eller förvärva värdepapper.
Detta meddelande lämnas inte, och får inte spridas i eller skickas till, USA, Australien, Folkrepubliken Kinas särskilda administrativa region Hongkong, Kanada, Sydafrika, Japan eller någon annan jurisdiktion där sådan spridning skulle vara otillåten eller kräva registrering eller andra åtgärder.
Ett eventuellt erbjudande av de värdepapper som omnämns i detta meddelande har lämnats genom ett prospekt (”Prospektet”). Detta meddelande utgör inte ett prospekt enligt Europaparlamentets och rådets förordning (EU) 2017/1129 av den 14 juni 2017 om prospekt som ska offentliggöras när värdepapper erbjuds till allmänheten eller tas upp till handel på en reglerad marknad, och om upphävande av direktiv 2003/71/EG (tillsammans med tillhörande delegerade förordningar och genomförandeförordningar, ”Prospektförordningen”). Investerare bör inte investera i de värdepapper som beskrivs i detta meddelande med stöd av annat än informationen i tidigare nämnda prospekt.
I EES-medlemsländerna, förutom Sverige, är detta meddelande endast avsedd för och riktad till kvalificerade investerare inom medlemsstaten på det sätt som avses i Prospektförordningen.
Detta meddelande och den information som meddelandet innehåller får inte distribueras i eller till USA. Detta meddelande utgör inte ett erbjudande att sälja värdepapper i USA. De värdepapper som beskrivs i detta meddelande har inte och kommer inte att registreras i enlighet med den vid var tid gällande United States Securities Act från 1933 (”Securities Act”) och de får därför inte erbjudas eller säljas i USA utan att registreras eller omfattas av ett undantag från registrering enligt Securities Act samt i enlighet med tillämplig värdepapperslagstiftning i delstater i USA. Inget offentligt erbjudande kommer att göras av värdepapper i USA.
Detta meddelande och detta erbjudande adresseras och riktas endast till personer i Europeiska ekonomiska samarbetsområdets medlemsländer, förutom Sverige, och Storbritannien (vardera en ”Relevant Medlemsstat”) som är ”Kvalificerade Investerare” enligt definitionen i artikel 2(e) i Prospektförordningen eller Prospektförordningen som utgör en del av brittisk lagstiftning genom European Union (Withdrawal) Act 2018, såsom tillämpligt. Värdepapperen är endast tillgängliga för, och varje inbjudan, erbjudande eller avtal om att teckna, köpa eller på annat sätt förvärva sådana värdepapper kommer att riktas till Kvalificerade Investerare i den Relevanta Medlemsstaten. Personer som inte är Kvalificerade Investerare får inte förlita sig på eller åberopa detta meddelande i någon Relevant Medlemsstat.
Detta meddelande utgör inte ett erbjudande av värdepapper till allmänheten i Storbritannien. Inget prospekt har registrerats, eller kommer att registreras, i Storbritannien avseende värdepappren. I Storbritannien distribueras och riktas detta dokument, och annat material avseende värdepapperen som omnämns här, endast till, och en investering eller investeringsaktivitet som är hänförlig till detta dokument är endast tillgänglig för och kommer endast att kunna utnyttjas av, kvalificerade investerare (enligt definitionen i Prospektförordningen såsom den införlivas i nationell rätt i Storbritannien genom the European Union (Withdrawal) Act 2018) och som är (i) professionella investerare som faller inom den vid var tid gällande Artikel 19(5) i U.K. Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (”Ordern”) eller (ii) subjekt med hög nettoförmögenhet och andra personer som detta meddelande lagligen kan riktas till, vilka omfattas av Artikel 49(2)(a)-(d) i Ordern (alla sådana personer benämns tillsammans ”Relevanta Personer”). Personer som inte är Relevanta Personer får inte agera på eller förlita sig på informationen i detta meddelande. En investering eller investeringsåtgärd som detta meddelande avser är enbart möjlig för Relevanta Personer och kommer endast att fullföljas med Relevanta Personer. Personer som sprider detta meddelande måste själva säkerställa att sådan spridning är tillåten.
Detta meddelande kan innehålla vissa framåtriktade uttalanden. Sådana uttalanden är uttalanden avseende Bolagets affärsstrategi, finansiella ställning, lönsamhet, marknadsdata samt andra uttalanden som inte avser historiska fakta och innehåller uttryck som ”tror”, ”anser”, ”uppskattar”, ”förväntar”, ”väntar”, ”antar”, ”förutser”, ”avser”, ”kan”, ”fortsätter”, ”bör”, ”siktar”, ”förutspår”, ”vägleder” eller liknande. De framåtriktade uttalandena i detta meddelande är baserade på olika uppskattningar och antaganden, vilka i flera fall baseras på ytterligare antaganden. Även om Bolaget anser att dessa antaganden var rimliga när de gjordes, är sådana framåtriktade uttalanden föremål för kända och okända risker, osäkerheter och andra väsentliga faktorer som är svåra eller omöjliga att förutsäga och som ligger utanför Bolagets kontroll. Sådana risker, osäkerheter och väsentliga faktorer kan medföra att de faktiska resultaten kan komma att avvika väsentligt från de resultat som uttryckligen eller underförstått anges i detta meddelande genom de framåtriktade uttalandena. Informationen, uppfattningarna och de framåtriktade uttalandena i detta meddelande gäller enbart per dagen för detta meddelande och kan förändras utan att det meddelas.
Var och en av Apotea och de säljande aktieägarna och var och en av Carnegie Investment Bank AB (publ), Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) och ABG Sundal Collier AB (tillsammans “Managers”) och deras respektive närstående enligt definitionen i Rule 501(b) i Regulation D i Securities Act (”närstående”), avsäger sig uttryckligen alla skyldigheter eller åtaganden att uppdatera, granska eller revidera framåtblickande uttalanden i detta pressmeddelande, oaktat om det är till följd av ny information, framtida utveckling eller av annan anledning, och distributionen av detta pressmeddelande ska inte anses vara någon form av åtagande från Apotea eller någon av de säljande aktieägarna att gå vidare med Erbjudandet eller med någon transaktion eller överenskommelse som avses häri.
Informationen i detta pressmeddelande kan komma att ändras. Innan en investering i värdepapper i Erbjudandet görs bör personer som tar del av detta pressmeddelande säkerställa att de till fullo förstår och accepterar de risker som anges i Prospektet. Ingen tillit får fästas vid informationen i detta pressmeddelande eller vid dess riktighet eller fullständighet. Detta pressmeddelande ska inte ligga till grund för, eller utgöra, något erbjudande eller någon inbjudan att sälja eller emittera, eller någon uppmaning till något erbjudande om att köpa, några värdepapper, och inte heller ska det (eller någon del av det), eller det faktum att det distribueras, ligga till grund för, eller fästas vikt vid, något avtal därom.
Personer som överväger investeringar bör rådfråga en auktoriserad person som är specialiserad på rådgivning avseende sådana investeringar. Detta pressmeddelande utgör inte en del av, eller en rekommendation avseende, något erbjudande. Värdet på värdepapper kan såväl minska som öka. Potentiella investerare bör rådfråga en professionell rådgivare avseende lämpligheten av ett eventuellt erbjudande för den berörda personen.
Ingen av de säljande aktieägarna, Managers eller någon av deras respektive närstående, eller någon av deras eller deras närståendes styrelseledamöter, befattningshavare, anställda, rådgivare eller agenter accepterar något ansvar för/eller gör något åtagande eller lämnar några garantier, uttryckligen eller underförstått, vad avser korrektheten, riktigheten eller fullständigheten av informationen i detta pressmeddelande (eller huruvida någon information har utelämnats från pressmeddelandet) eller annan information som rör Apotea, dess dotterföretag eller närstående företag, oaktat om den är i skriftlig, muntlig eller i en visuell eller elektronisk form, och oaktat hur den överförs eller görs tillgänglig eller för någon som helst förlust som uppkommer till följd av någon användning av pressmeddelandet eller dess innehåll eller som på annat sätt uppkommer i samband därmed. Följaktligen frånsäger sig uttryckligen var och en av de säljande aktieägarna, Managers och alla deras respektive närstående, och alla deras eller deras närståendes styrelseledamöter, befattningshavare, anställda, rådgivare eller agenter, i största möjliga utsträckning, allt ansvar för någon förlust som på något sätt uppkommer till följd av, eller som grundas på, hela eller någon del av innehållet i detta pressmeddelande, oaktat om det gäller utomobligatoriskt eller inomobligatoriskt ansvar eller annan typ av ansvar som de annars hade kunnat ha avseende detta pressmeddelande, eller dess innehåll, eller som på annat sätt uppkommer i samband med detta.
Var och en av Managers agerar uteslutande för Apotea och ingen annan i samband med det föreslagna Erbjudandet. De kommer inte att betrakta någon annan person som sina respektive kunder i förhållande till det föreslagna Erbjudandet och kommer inte att vara ansvariga gentemot någon annan än Apotea för att tillhandahålla det skydd som ges åt deras respektive kunder, eller för att tillhandahålla rådgivning om det föreslagna Erbjudandet, innehållet i detta pressmeddelande eller någon transaktion, något arrangemang eller någon annan fråga som avses häri.
I samband med Erbjudandet kan Managers och deras respektive närstående teckna sig för en andel av aktierna som en huvudposition och kan i den egenskapen behålla, köpa, sälja, erbjuda att sälja eller på annat sätt handla för egen räkning i sådana aktier och andra värdepapper i Apotea eller relaterade investeringar i samband med Erbjudandet eller på annat sätt. Följaktligen bör hänvisningar i Prospektet till att aktier emitteras, erbjuds, tecknas, förvärvas, placeras eller på annat sätt handlas läsas som att det inkluderar emissioner eller erbjudanden till, eller teckning, förvärv, placering eller handel av, Managers och någon av deras respektive närstående som agerar i sådan egenskap. Dessutom kan Managers och deras respektive närstående ingå finansieringsarrangemang (inklusive swappar eller s.k. ”contracts for differences”) med investerare, i samband med vilka de från tid till annan kan förvärva, inneha eller avyttra aktier. Ingen av Managers, eller någon av deras respektive närstående, har för avsikt att offentliggöra omfattningen av sådana investeringar eller transaktioner i andra fall än när det finns legala eller regulatoriska skyldigheter att göra det.
Observera att en investering i Bolaget är föremål för reglering i enlighet med lagen (2023:560) om granskning av utländska direktinvesteringar, vilken kräver att investerare, under vissa
förutsättningar, anmäler till och erhåller godkännande från Inspektionen för strategiska produkter. Investerare bör göra sin egen bedömning av huruvida anmälningsskyldighet föreligger innan
något investeringsbeslut avseende de värdepapper som avses i Prospektet fattas.
Information till distributörer
I syfte att uppfylla de produktstyrningskrav som återfinns i: (a) Europaparlamentets och rådets direktiv 2014/65/EU om marknader för finansiella instrument, i sin nuvarande lydelse, (”MiFID II”); (b) artikel 9 och 10 i Kommissionens delegerade direktiv (EU) 2017/593, som kompletterar MiFID II; och (c) nationella genomförandeåtgärder (tillsammans ”Produktstyrningskraven i MiFID II”) samt för att friskriva sig från allt utomobligatoriskt, inomobligatoriskt eller annat ansvar som någon ”tillverkare” (i den mening som avses enligt Produktstyrningskraven i MiFID II) annars kan omfattas av, har de erbjudna aktierna varit föremål för en produktgodkännandeprocess, som har fastställt att dessa aktier är: (i) lämpliga för en målmarknad bestående av icke-professionella investerare och investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter, såsom definierat i MiFID II; och (ii) lämpliga för spridning genom alla distributionskanaler som tillåts enligt MiFID II (”Målmarknadsbedömningen”). Oaktat Målmarknadsbedömningen bör distributörer notera att: priset på aktierna kan sjunka och investerare kan förlora hela eller delar av sin investering, att aktierna inte är förenade med någon garanti avseende avkastning eller kapitalskydd och att en investering i aktierna endast är lämplig för investerare som inte är i behov av garanterad avkastning eller kapitalskydd och som (ensamma eller med hjälp av lämplig finansiell eller annan rådgivare) är kapabla att utvärdera fördelarna och riskerna med en sådan investering och som har tillräckliga resurser för att bära de förluster som en sådan investering kan resultera i. Målmarknadsbedömningen påverkar inte andra krav avseende kontraktuella, legala eller regulatoriska försäljningsrestriktioner med anledning av Erbjudandet. Vidare ska noteras att oaktat Målmarknadsbedömningen kommer Managers endast att tillhandahålla investerare som uppfyller kriterierna för professionella kunder och godtagbara motparter. Målmarknadsbedömningen utgör, för undvikande av missförstånd, inte (a) en ändamålsenlighets- eller lämplighetsbedömning i den mening som avses i MiFID II eller (b) en rekommendation till någon investerare eller grupp av investerare att investera i, förvärva, eller vidta någon annan åtgärd avseende aktierna. Varje distributör är ansvarig för att genomföra sin egen Målmarknadsbedömning avseende aktierna samt för att besluta om lämpliga distributionskanaler.
[1] Bolagets bedömning med stöd av Arthur D. Littles marknadsrapport per 27 juni 2024, som baseras på öppenvårdsapoteksmarknadens storlek samt närliggande marknadssegment under 2023. Bedömningen baseras på offentligt tillgänglig information, såsom årsredovisningar och uppskattningar av marknadsandelar.
[2] Före Erbjudandet och konvertering av tidigare ägarstruktur.
[3] Laulima AB sålde aktier i Erbjudandet för sin egen räkning och för ett antal minoritetsaktieägares räkning.
[4] SEB Life International Assurance Company DAC sålde aktier i Erbjudandet för Otiva F AB och Otiva J AB:s räkning.
[5] Lock-up-perioden för övriga befintliga aktieägare är 90 eller 180 dagar beroende på storleken av respektive aktieägares innehav i Bolaget.
[6] Inklusive indirekt innehav via Laulima motsvarar Pär Svärdsons (inklusive närståendes) totala innehav i Bolaget (i) 8,6 procent om Övertilldelningsoptionen inte utnyttjas, (ii) 8,2 procent om Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo, och (iii) cirka 8,6 procent om Övertilldelningsoptionen utnyttjas till fullo, och efter ett inlösenförfarande som avses genomföras i Laulima i samband med Erbjudandet.
Marknadsnyheter
Nordea Bank Abp: Återköp av egna aktier den 24.01.2025
Nordea Bank Abp
Börsmeddelande – Förändringar i återköpta aktier
24.01.2025 kl. 22.30 EET
Nordea Bank Abp (LEI-kod: 529900ODI3047E2LIV03) har den 24.01.2025 slutfört återköp av egna aktier (ISIN-kod: FI4000297767) enligt följande:
Handelsplats (MIC-kod) |
Antal aktier |
Viktad snittkurs/aktie, euro*, ** |
Kostnad, euro*, ** |
---|---|---|---|
XHEL |
131 340 |
11,61 |
1 525 067,54 |
XSTO |
103 885 |
11,60 |
1 205 399,29 |
XCSE |
25 634 |
11,61 |
297 664,80 |
Summa |
260 859 |
11,61 |
3 028 131,63 |
* Växelkurser som använts: SEK till EUR 11,4642 och DKK till EUR 7,4606
** Avrundat till två decimaler
Den 17 oktober 2024 tillkännagav Nordea ett program för återköp av egna aktier till ett värde av högst 250 mn euro med stöd av det bemyndigande som gavs av Nordeas ordinarie bolagsstämma 2024. Återköpet av egna aktier utförs genom offentlig handel i enlighet med Europaparlamentets och rådets förordning (EU) nr 596/2014 av den 16 april 2014 (marknadsmissbruksförordningen) och Kommissionens delegerade förordning (EU) 2016/1052.
Efter de redovisade transaktionerna innehar Nordea 1 979 608 egna aktier för kapitaloptimeringsändamål och 11 513 966 egna aktier för ersättningsändamål.
Uppgifter om respektive transaktion finns som en bilaga till detta meddelande.
För Nordea Bank Abp:s räkning,
Morgan Stanley Europé SE
För ytterligare information:
Ilkka Ottoila, chef för investerarrelationer, +358 9 5300 7058
Mediefrågor, +358 10 416 8023 eller press@nordea.com
Marknadsnyheter
Kallelse till extra bolagsstämma i CombinedX AB (publ)
Välkommen till extra bolagsstämma i CombinedX AB (publ) (”CombinedX” eller ”bolaget”), org. nr 556923-1219, torsdagen den 13 februari 2025 kl. 12.00 på Tynäsgatan 10, Karlstad. Inregistrering till stämman börjar kl. 11.45.
Rätt till deltagande
Aktieägare som önskar delta i stämman ska:
- vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken senast onsdagen den 5 februari 2025, och
- anmäla sitt deltagande till bolaget senast fredagen den 7 februari 2025.
Anmälan ska göras per e-post till bolagsstamma@combinedx.com eller per brev till CombinedX AB (publ), Att: Anna Hedström, Tynäsgatan 10, 652 16 Karlstad. Vid anmälan bör namn/firma, person-/organisationsnummer, aktieinnehav, adress, telefonnummer på dagtid samt i förekommande fall uppgift om eventuella biträden samt i förekommande fall uppgift om ställföreträdare uppges.
Uppgifter som lämnas vid anmälan kommer att databehandlas och användas endast för stämman. Se nedan för ytterligare information om behandling om personuppgifter.
Förvaltarregistrerade aktier
Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, utöver anmälan om deltagande i stämman, tillfälligt registrera aktierna i eget namn så att vederbörande är införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken per avstämningsdagen den den 5 februari 2025. Sådan registrering kan vara tillfällig (s.k. rösträttsregistrering) och begärs hos förvaltaren enligt förvaltarens rutiner i sådan tid i förväg som förvaltaren bestämmer. Rösträttsregistreringar som gjorts senast den andra bankdagen efter den 5 februari 2025 beaktas vid framställningen av aktieboken.
Ombud
Om en aktieägare företräds genom ombud ska en skriftlig och daterad fullmakt undertecknad av aktieägaren utfärdas för ombudet. Fullmakten får inte vara utfärdad tidigare än ett år före dagen för stämman, om det inte i fullmakten anges en längre giltighetstid, dock längst fem år från utfärdandet. Fullmakten i original samt registreringsbevis och andra behörighetshandlingar utvisande behörig företrädare bör vara bolaget tillhanda på ovan angiven adress senast den 7 februari 2025. Fullmaktsformulär finns tillgängligt på bolagets hemsida, www.combinedx.com, och sänds på begäran till aktieägare som uppger sin postadress.
Aktier och röster
Det totala antalet aktier i bolaget uppgår per dagen för kallelsen till 18 197 185 aktier med en röst vardera. Bolaget innehar inga egna aktier.
Förslag till dagordning
- Val av ordförande vid stämman.
- Upprättande och godkännande av röstlängd.
- Godkännande av dagordning.
- Val av en eller två personer att justera stämmans protokoll.
- Prövning av om stämman blivit behörigen sammankallad.
- Beslut om apportemission.
- Stämmans avslutande.
Förslag till beslut
Punkt 1 – Val av ordförande vid stämman
Styrelsen föreslår att styrelsens ordförande Niklas Hellberg väljs till ordförande vid stämman.
Punkt 6 – Beslut om apportemission
I enlighet med vad som framgår av det pressmeddelande som CombinedX offentliggjorde den 21 februari 2024 har anställda minoritetsaktieägare i M3CS AB inom ramen för ett aktiebaserat incitamentsprogram rätt att få minoritetsaktier i M3CS AB inlösta mot kontant betalning eller konverterade till aktier i CombinedX. Minoritetsaktieägare innehavande totalt cirka 2,7 procent av det totala antalet och röster i M3CS AB har valt att få sina aktier konverterade till aktier i CombinedX, medan resterande minoritetsaktieägare i M3CS AB valt att få sina aktier inlösta mot kontant betalning.
Mot bakgrund av ovan föreslår styrelsen att stämman beslutar om en riktad nyemission av högst 78 438 aktier mot betalning i apportegendom, innebärande en ökning av aktiekapitalet med högst 3 921,90 kronor.
För beslutet ska i övrigt följande gälla.
- Rätt att teckna aktier ska, med avvikelse från aktieägarnas företrädesrätt, tillkomma minoritetsaktieägare i M3CS AB.Syftet med emissionen och skälen till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att förvärva resterande aktier i M3CS AB och därigenom lösa ut nuvarande minoritetsaktieägare.
- Teckning av aktierna ska ske på en särskild teckningslista inom sju (7) dagar från emissionsbeslutet. Styrelsen äger rätt att förlänga teckningstiden.
- Teckningskursen per aktie är 33,2154 kronor. Teckningskursen har fastställts i enlighet med den överenskommelse som bolaget och minoritetsaktieägarna i M3CS AB ingått och motsvarar den volymvägda genomsnittskursen för bolagets aktie på Nasdaq First North Premier Growth Market under en period om 10 handelsdagar före dagen för utfärdande av kallelse till bolagsstämman. Den del av teckningskursen som överstiger kvotvärdet ska tillföras den fria överkursfonden.
- Betalning för de nya aktierna ska erläggas med apportegendom i enlighet med styrelsens redogörelse i samband med att teckning sker genom att den teckningsberättigade tillskjuter apportegendomen. Värdet på apportegendomen har fastställts på basis av styrelsens bedömning av M3CS AB och dess verksamhet, ställning, resultat och framtida intjäningsförmåga. Styrelsen äger rätt att förlänga betalningstiden.
- De nya aktierna berättigar till vinstutdelning för första gången på den avstämningsdag för utdelning som infaller närmast efter det att nyemissionen har registrerats hos Bolagsverket och aktierna har införts i aktieboken hos Euroclear Sweden AB.
- Verkställande direktören, eller den styrelsen utser, bemyndigas att vidta de smärre justeringar som krävs för beslutets registrering vid Bolagsverket och/eller Euroclear Sweden AB.
- Handlingar enligt 13 kap. 6-8 §§ aktiebolagslagen fogas till beslutet.
Upplysningar på stämman
Styrelsen och verkställande direktören ska, om någon aktieägare begär det och styrelsen anser att det kan ske utan väsentlig skada för bolaget, lämna upplysningar om förhållanden som kan inverka på bedömningen av ett ärende på dagordningen.
Behandling av personuppgifter
Personuppgifter avseende aktieägare som hämtats från aktieboken, anmälan till stämman samt uppgifter om ombud och biträden kommer att användas för registrering, upprättande av röstlängd för stämman och, i förekommande fall, stämmoprotokoll. Personuppgifterna hanteras i enlighet med dataskyddsförordningen (Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2016/679). För ytterligare information om Bolagets behandling av personuppgifter och dina rättigheter, se integritetspolicy på följande länk www.combinedx.com/sv/policys/.
För information om hur dina personuppgifter behandlas av Euroclear Sweden AB, se https://www.euroclear.com/dam/ESw/Legal/Integritetspolicy-bolagsstammor-svenska.pdf.
Handlingar
Styrelsens fullständiga förslag till beslut framgår av denna kallelse som finns tillgänglig hos bolaget och på dess webbplats enligt nedan. Övriga handlingar som ska finnas tillgängliga enligt aktiebolagslagen hålls tillgängliga hos bolaget, på Tynäsgatan 10, 652 16 Karlstad, och på bolagets hemsida, www.combinedx.com, senast två veckor före stämman.
Kopior av ovannämnda handlingar skickas även till de aktieägare som särskilt begär det och uppger sin postadress. Handlingarna kan begäras på telefon 070-346 76 17 (Anna Hedström).
Majoritetskrav
För giltigt beslut enligt punkt 6 ovan fordras att beslutet biträds av aktieägare med minst nio tiondelar av såväl de avgivna rösterna som de vid stämman företrädda aktierna.
Karlstad i januari 2025
CombinedX AB (publ)
Styrelsen
KONTAKTPERSONER
Jörgen Qwist, VD, jorgen.qwist@combinedx.com, 070-834 28 34
Björn Magnusson, IR, bjorn.magnusson@combinedx.com, 070-713 49 60
Anna Hedström, CFO, anna.hedstrom@combinedx.com, 070-346 76 17
Informationen lämnades enligt ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den fredagen den 24 januari 2025, kl. 21:00.
Bolagets aktie (CX) är under föremål för handel på Nasdaq First North Premier Growth Market med Redeye AB som Certified Adviser med mailadress certifiedadviser@redeye.se.
CombinedX är en familj av nischade it-konsultbolag som hjälper företag och organisationer att dra fördel av digitaliseringens möjligheter. Vi levererar våra tjänster genom helägda dotterbolag som har marknadsledande teknik- och affärskunnande inom sina respektive områden. Tillsammans är vi ca 570 specialister i Sverige, Norge och Finland.
combinedx.com | info@combinedx.com | +46 54 400 25 10 | Tynäsgatan 10, 652 16 KARLSTAD
Marknadsnyheter
Tangiamo erhåller teckningsförbindelser och garantiåtaganden för teckningsoptioner av serie TO2 om totalt 80 procent av emissionsbeloppet
Tangiamo Touch Technology AB (”Tangiamo” eller “Bolaget”) kan idag den 24 januari 2025 meddela att Bolaget erhållit teckningsförbindelser och garantiåtaganden för Bolagets teckningsoptioner av serie TO2 (”Teckningsoptionerna”) om totalt cirka 1,72 MSEK, motsvarande cirka 80 procent av den emissionslikvid som Bolaget kan tillföras genom nyttjande av Teckningsoptionerna. Teckningsförbindelserna uppgår till cirka 0,72 MSEK, motsvarande cirka 34 procent av emissionslikviden. Därutöver har Bolaget ingått avtal avseende garantiåtaganden om totalt cirka 1,00 MSEK, motsvarande cirka 46 procent av Teckningsoptionerna.
Erhållna teckningsförbindelser och garantiåtaganden
Bolaget har erhållit teckningsförbindelser om sammanlagt cirka 0,72 MSEK, motsvarande cirka 34 procent av emissionslikviden. Ingen ersättning utgår för teckningsförbindelser att nyttja innehavda Teckningsoptioner. Teckningsförbindelserna har erhållits från befintliga ägare, bland annat:
- Equity Dynamics AB (500 000 SEK)
- Flicker Effect AB (Chris Steele, verkställande direktör i Tangiamo (123 042 SEK), betalning sker genom kvittning av fordran)
- Anders Holmstedt (29 551 SEK)
Därutöver har Bolaget idag, den 24 januari 2025, ingått avtal avseende garantiåtaganden om totalt cirka 1,00 MSEK, motsvarande cirka 46 procent av den emissionslikvid som Bolaget kan tillföras genom nyttjande av Teckningsoptioner med garanterna. För det fall befintliga teckningsoptionsinnehavare, inklusive de parter som ingått teckningsförbindelser, sammantaget nyttjar mindre än 1 581 142 000 Teckningsoptioner, motsvarande cirka 80 procent av samtliga Teckningsoptioner som emitterats, för teckning av 1 581 142 aktier i Tangiamo kommer Garanterna att teckna aktier i en riktad nyemission i Bolaget (den ”Riktade emissionen”) motsvarande det antal aktier som garantiåtagandena tas i anspråk. Styrelsen i Tangiamo avser, vid tilldelning till Garanterna inom ramen för garantiåtagandena, att besluta om den eventuella Riktade emissionen till Garanterna med stöd av bemyndigande från årsstämman den 20 juni 2024, och sådant eventuellt beslut kommer att meddelas genom separat pressmeddelande efter att nyttjandeperioden har slutförts. Teckningskursen i den Riktade emissionen kommer i sådana fall att motsvara teckningskursen för Teckningsoptionerna, i enlighet med garantiavtalet, dvs 1,09 SEK per aktie. I förekommande fall ska aktierna i den Riktade emissionen fördelas pro rata mellan samtliga Garanter i förhållande till respektive garantibelopp i den mån det är möjligt, i övrigt genom lottning.
För ingångna garantiåtaganden utgår garantiersättning till garanterna med ett belopp om tio (10) procent av det garanterade beloppet i nyemitterade aktier. Garanternas fordran gentemot Bolaget avseende garantiersättningen ska kvittas mot betalning för tecknade aktier i en ersättningsemission (”Ersättningsemissionen”) som styrelsen i Bolaget med stöd av bemyndigande, eller i annat fall extra bolagstämma i Bolaget, i förekommande fall kan komma att fatta beslut om. Teckningskursen i Ersättningsemissionen ska motsvara teckningskursen för Teckningsoptionerna, dvs 1,09 SEK per aktie.
Beräkningsgrunden för teckningskursen har fastställts i garantiavtalen genom förhandling mellan Garanterna och Bolaget på armlängds avstånd, i samråd med den finansiella rådgivaren och efter en analys av sedvanliga marknadsfaktorer. Motivet till den Riktade emissionen tillika skälen till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att uppfylla Bolagets avtalsförpliktelser gentemot garanterna för att säkerställa finansiering för outnyttjat emissionsutrymme i TO2. Styrelsen anser att det är till fördel för Bolagets finansiella ställning och i aktieägarnas intresse att säkerställa nyttjande av TO2. Styrelsen har noga övervägt möjligheten att genomföra en företrädesemission för att säkerställa likvärdig teckning motsvarande garantiåtagandet för TO2, men kommit till slutsatsen att merkostnaden och tidsramen för en sådan transaktion blir oproportionerligt stor. Därtill finns det ingen garanti för att en företrädesemission skulle tecknas i likvärdig utsträckning. Mot bakgrund av ovan har Bolaget gjort bedömningen att detta är det mest fördelaktiga alternativet för Bolaget och aktieägarna.
Teckningsförbindelser och garantiåtaganden har skriftligen avtalats men dessa har inte säkerställts via förstahandstransaktion, bankgaranti, spärrmedel, pantsättning eller liknande arrangemang varför det föreligger en risk för att teckningsförbindelser eller garantiåtaganden, helt eller delvis, inte kommer att infrias.
Sammanfattande villkor för teckningsoptionerna av serie TO2:
Nyttjandeperiod: 13 januari 2025 – 27 januari 2025.
Teckningskurs: 1,09 SEK per aktie.
Emissionsvolym: 1 976 503 140 teckningsoptioner av serie TO2 berättigande till teckning av 1 976 503 nya aktier. Vid utnyttjande av samtliga teckningsoptioner av serie TO2 kan Bolaget tillföras upp till cirka 2,15 MSEK, före emissionskostnader.
Sista dag för handel med teckningsoptioner av serie TO2: 22 januari 2025
Denna information är sådan som Tangiamo Touch Technology AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2025-01-24 20:32 CET.
För mer information, vänligen kontakta:
Chris Steele, VD
Email: chris.steele@tangiamo.com
Tel: +46 70 978 1081
Tangiamo i korthet
Tangiamo Touch Technology AB (publ) är ett svenskt företag baserat i Göteborg. Bolaget är ledande inom utveckling av avancerad teknologi för både landbaserade och digitala spel, inklusive sensorteknologi, visuell identifiering och AI-baserade system för spelindustrin. Genom ett förvärv av Trustplay har Tangiamo expanderat till iGaming-sektorn och erbjuder nu en omfattande plattform för både landbaserade kasinon och online-operatörer. Mer information om verksamheten finns på www.tangiamo.com. Bolagets aktie (TANGI) handlas på NGM Nordic SME.
-
Analys från DailyFX9 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX11 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Analys från DailyFX11 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX7 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter6 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke