Connect with us

Marknadsnyheter

AppSpotr kommer att börja publicera appar till App Store igen

Published

on

fr, okt 13, 2017 10:31 CET

AppSpotr har efter dialog med Apple identifierat vilka förändringar som behöver göras för att Apples nya riktlinjer för publicering till App Store ska efterlevas. Dessa förändringar ska nu implementeras och därefter öppnas möjligheten att publicera iOS-appar för alla i AppSpotrs plattform.

Som AppSpotr meddelade i ett pressmeddelande den 18 augusti skärpte Apple under sommaren sina riktlinjer för publicering till App Store. Detta påverkade företag, som till exempel AppSpotr, som tillhandahåller appverktyg genom att Apple meddelade att appar byggda i sådana tjänster framöver inte kommer att godkännas. AppSpotr valde då att pausa publicering av iOS-appar.

AppSpotr har sedan dess fört en dialog med Apple och utvärderat vilka lösningar som ska väljas för att säkerställa efterlevnad. Denna utvärdering är nu klar och de förändringar som behöver göras är identifierade.

Kommentar från VD Patric Bottne:

”Apples riktlinjer innebär att det ställs högre krav på användaren när appen byggs i AppSpotr. Och det innebär att en del anpassningar behöver göras i gränssnittet för att arbetsgången när man bygger iOS-appar ska stödja Apples riktlinjer. Därför kommer det dröja ett tag innan vi kan öppna upp publicering till App Store igen. Vi kommer att börja publicera vissa appar inom kort men det kommer att ta en stund innan vi öppnar upp möjligheten generellt för alla i plattformen. Som vi tidigare meddelat är vi inne i en intensiv fas för att bygga en kinesisk version av vår tjänst som ska lanseras i Kina och även vårt pågående pilotprojekt med Mishu Technology. Därför kommer anpassningsarbetet för publicering till App Store hanteras i samma utvecklingsprojekt.”

För ytterligare information kontakta:

Patric Bottne, VD AppSpotr AB (publ)

Mobil: +46 701 46 61 89

E-post: patric@appspotr.com

AppSpotr demokratiserar apputvecklingen i hela världen genom en plattform som låter vem som helst bygga native appar utan förkunskaper i programmering. Användaren väljer enkelt den funktionalitet den behöver, skräddarsyr design och innehåll och publicerar sedan den färdiga appen till olika app butiker. AppSpotr har elva anställda och är baserade i Göteborg.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys