Connect with us

Marknadsnyheter

Aptahem kommenterar intressanta data efter finaliserad fas 1-studie

Published

on

Aptahem AB (publ), ett bioteknikbolag som utvecklar behandlingar för patienter som drabbas av akuta inflammatoriska sjukdomar såsom sepsis, meddelar idag att  den genomförda dubbel-blinda randomiserade placebokontrollerade fas 1-studien på friska frivilliga även uppvisat indikationer på läkemedelseffekt.

  1. Aptahem har sammanställt och konkluderat alla extra analyser med hänsyn till den nyligen avslutade fas 1-studien.
  2. Vid dosering noterades intressanta immunologiska markörresponser hos försöksobjekten som föranledde utökade analyser och utvärdering av säkerhet och verkningsmekanism.
  3. Analyserna avslöjade att en individ hade förhöjda inflammatoriska värden före dosering. I detta fall associerades dosering med Apta-1 med snar reducering av inflammatoriska parametrar, där de första tecknen på normalisering sågs redan inom 4 timmar efter dosering samt ytterligare minskning vid 6 timmar för att vid nästa mätpunkt vid 24 timmar vara helt reducerade. Detta antyder att Apta-1 skulle kunna motverka inflammatoriska reaktioner i individer med pågående inflammation.
  4. De senare observationerna stämmer väl överens med prekliniska data och den föreslagna verkningsmekanism som visar att Apta-1 skyddar mot akut inflammation. Detta har upprepats i flera oberoende modeller och stärker tron på att Apta-1 kan utvecklas till ett effektivt läkemedel mot livshotande inflammatorisk sjukdom.
  5. Stärkta av dessa fynd planeras nu i samråd med bolagets expertrådgivare för en konfirmerande klinisk fas-2-studie i patienter med akut inflammatorisk sjukdom.

VD Mikael Lindstam kommenterar

“Glädjande kan vi nu konstatera, genom flertalet nogranna analyser och påföljande expertdiskussioner, att vi har en indikation på Apta-1:s effekt och verkningsmekanism. Detta efter avblindningen av studien där vi observerade intressanta biologiska markörer från en frisk frivillig studiedeltagare som visade sig ha en pågående inflammation. Stärkta av dessa data ser vi nu fram emot att än bättre konkretisera ett fas 2-studiepaket för patienter och få ett utförligt Proof-of-Concept-underlag.” 

För ytterligare information:

Aptahem AB
Mikael Lindstam, VD
Tel: 0766-33 36 99
Epost:
ml@aptahem.com

Denna information är sådan information som Aptahem AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 2 september 2024.

Kort om Aptahem

Aptahem AB (APTA) är ett bioteknikbolag i klinisk fas som utvecklar RNA-baserade behandlingar för livshotande, akuta, tillstånd där koagulation, inflammation och vävnadsskada samverkar i sjukdomsprocessen. Bolagets huvudkandidat, Apta-1, befinner sig i tidig klinisk fas. I prekliniska studier har Apta-1 genom sina antitrombotiska, immunmodulerande och vävnadsreparerande egenskaper visat på mycket goda och lovande resultat för behandling av sepsis och kritiska tillstånd förknippade med sepsis. För mer information, besök www.aptahem.com.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys