Connect with us

Marknadsnyheter

Arbetsmiljöverket presenterar arbetsskadestatik 2018

Published

on

På onsdag, den 29 maj, presenterar Arbetsmiljöverket sin årliga rapport med Sveriges officiella arbetsskadestatistik. Arbetsskaderapport 2018 ger en bild över antalet anmälda arbetsolyckor med sjukfrånvaro och anmälda arbetssjukdomar inom såväl olika verksamheter, yrken och åldersgrupper. Statistiken bygger på anmälda arbetsskador till Försäkringskassan under 2018. Även anmälda arbetsolyckor med fler än tre sjukdagar inom EU samt dödsolyckor i arbete inom EU redovisas.

Arbetsskaderapporten 2018 redovisar:

• Arbetsolyckor med sjukfrånvaro

• Arbetssjukdomar

• Arbetsolyckor med dödlig utgång

• Arbetsolyckor utan sjukfrånvaro

• Olycksfall till och från arbetet

Onsdag den 29 maj har du som journalist möjlighet att på plats ta del av Arbetsmiljöverkets officiella arbetsskadestatistik.


Medverkande

Erna Zelmin-Ekenhem, Arbetsmiljöverkets generaldirektör.

Ann Ponton Klevestedt, chef för statistikenheten på Arbetsmiljöverket.

Bengt Järvholm, professor i yrkes- och miljömedicin vid Umeå universitet.

Heli Aarnipuro, projektledare för inspektion av ungas arbetsmiljö på Arbetsmiljöverket.

Tid: onsdag 29 maj, klockan 08:30 – 09:30

Frukost: frukostmacka, kaffe/te/juice serveras från klockan 08:00.

Adress: 7A Centralen, Vasagatan 7.

Anmäl dig till: sonya.aho@av.se senast den 26 maj (ange gärna vilken media du arbetar på och om du har särskilda allergier). Antalet platser är begränsade.

Varmt välkommen!

För mer information:

Sonya Aho, pressekreterare, telefon 010-730 98 04, e-post sonya.aho@av.se

Presstjänsten vid Arbetsmiljöverket, telefon 010-730 91 55, e-post presstjansten@av.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys