Connect with us

Marknadsnyheter

ARR i USD ökar för sjunde månaden i rad

Published

on

Sonetel rapporterar en ökning av både intäkter och årligt återkommande intäkter (ARR) mätt i bolagets huvudvaluta USD för september jämfört med samma månad föregående år. Tillväxten drivs bland annat av en ökning i inflödet av nya betalande kunder.  

Nettoomsättningen uppgick under september till ca 2 MSEK vilket är +1% jämfört med samma månad föregående år. Räknat i USD var ökningen ca +8%. Bolaget har 67% av intäkterna i USD samt 32% i EUR. 

ARR uppgick vid slutet av september till 20,4 MSEK vilket var -4% jämfört med föregående år. Mätt i USD ökade ARR med +4% och har ökat sju månader i rad. 

Antalet nya betalande kunder låg under månaden på ca 1800, vilket är ca +56% jämfört med samma period föregående år. 

Uppgifterna är inte granskade av bolagets revisor. 

”Utvecklingen är positiv. Vi ser allt tydligare tecken på att den strategiändring som presenterades tidigare i år är rätt väg att gå för en fortsatt tillväxt, förbättrad lönsamhet och stärkt kassaflöde .” säger Henrik Thomé, VD och grundare. 

Om Sonetel

Sonetel erbjuder en global AI-baserad kommunikationslösning. Bolaget tillhandahåller tjänster som hjälper entreprenörer och småföretagare att effektivisera verksamheten och öka försäljningen. Sonetel har betalande kunder i över 170 länder. Bolagets aktie (SONE) är föremål för handel på Nasdaq First North Growth Market Stockholm med G&W Fondkommission som Certified Adviser. 

Mer information om bolaget finns på www.sonetel.com/sv/investerare/

Kontakt

Henrik Thomé, VD
Telefon: 08-525 060 11
henrik@sonetel.com

Informationen i pressmeddelandet är sådan som Sonetel AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 9 oktober 2024 kl. 14:00 CET.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys