Marknadsnyheter
Årsstämma i Novus Group International AB avhölls den 3 oktober 2017
ti, okt 03, 2017 13:17 CET
Följande beslut togs vid stämman:
1. Stämman fastställde resultat- och balansräkning enligt framlagd årsredovisning samt beslutade ge ansvarsfrihet åt styrelsen och verkställande direktören.
2. Stämman beslutade att utdelning för verksamhetsåret 2016/2017 skall lämnas uppgående till 0,15kr/aktie.
3. Stämman beslutade om omval till styrelsen av Bertil Jacobson, Torbjörn Sjöström och Kinna Bellander och Kristin Sjöström som ordinarie ledamöter.
Revisor valdes Charlotte Holmstrand på Ernst Young (EY AB).
4. Stämman beslutade om att ett styrelsearvode på 60 000 kr utgår till externa styrelseledamöter samt 80 000 kr till Styrelseordförande. Arvode till revisorn utgår enligt löpande räkning.
VD presenterade årsredovisningen för räkenskapsåret 2016/17 och rapporterade om väsentliga händelser under räkenskapsåret.
Försäljningen fortsätter att öka jämfört med föregående år, kSEK 46 574 (39 657). Rörelsemarginalen blev 5,7% (5,7%).
Kvartal 4 avslutar året med en omsättningsökning på 9% till kSEK 14 554 (13 261) jämfört med motsvarande kvartal 2015/16, och en resultatförbättring på 12% till kSEK 1 597 (1 403).
Över lag har det varit ett framgångsrikt år för Novus. Utmaningen 16/17 var kvartal 1, med en lite större förlust än väntat som drog ned helårsresultatet. Detta är något vi försöker undvika under kommande verksamhetsår.
Intäkterna är inte beroende av en enskild konsult eller ett affärsområde.
Novus börjar allt mer uppmärksammas internationellt. Jag och Novus har vunnit flera utmärkelser, bl.a. har jag blivit utnämnd till Europas bästa VD inom undersökningsbranschen, Sveriges bästa kommunikationskonsult och Novus till Europas mest innovativa undersökningsteam, och Best communications solutions company in Sweden.
Utmärkelser som är ett resultat av vårt sätt att allt fokusera på grunden i vad det innebär att vara ett kunskapsföretag med undersökningar som verktyg. Vi analyserar nutiden. Förståelsen för nutiden är helt central men förbises ofta. Men det är ju faktiskt så att vet man inte var man är så spelar det ingen roll vart man skall.
Fullständiga beslut och handlingar finns tillgängliga på bolagets kontor från och med den 3 oktober 2017.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Torbjörn Sjöström, VD
08 535 25 821
Novus Group International AB
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
