Marknadsnyheter
Årsstämma i Safello Group AB
Stockholm den 27 april 2022 | Safello Group AB (“Safello”) höll den 27 april 2022 årsstämma i Stockholm. Årsstämman hölls genom poströstning enligt Lag (2022:121) om tillfälliga undantag för att underlätta genomförandet av bolags- och föreningsstämmor. Vid årsstämman fattades följande beslut:
Fastställande av resultat- och balansräkningar samt beslut om disposition av bolagets resultat och ansvarsfrihet Årsstämman fastställde resultaträkningen och balansräkningen samt koncernresultaträkningen och koncernbalansräkningen för räkenskapsåret 2021.
Vidare beslutade årsstämman om disposition av bolagets resultat i enlighet med styrelsens förslag, vilket innebär att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2021 och att disponibla medel enligt den fastställda balansräkningen uppgående till 67 130 358 kronor, balanseras i ny räkning.
Styrelseledamöterna och den verkställande direktören beviljades ansvarsfrihet avseende förvaltningen under räkenskapsåret 2021.
Fastställande av arvoden till styrelse och revisorer
Årsstämman beslutade att styrelsearvode om 100 000 kronor ska utgå till styrelsens ordförande samt till styrelseledamöter som är oberoende i förhållande till bolaget och större aktieägare (dvs. aktieägare som kontrollerar tio procent eller mer av aktierna eller rösterna i bolaget) för tiden fram till slutet av nästa årsstämma. Inget styrelsearvode ska utgå till övriga styrelseledamöter.
Arvode till revisorer ska utgå enligt godkänd räkning.
Val av styrelseledamöter, styrelseordförande och revisorer
Årsstämman beslutade att styrelsen ska bestå av fem styrelseledamöter utan suppleanter och att bolaget ska ha en revisor utan suppleant. Årsstämman beslutade om omval av Frank Schuil, Jacob Jacobsson, Sepehr Alavi, Knut Pedersen och Johan Lorenzen som styrelseledamöter för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Jacob Jacobsson omvaldes som styrelseordförande för tiden intill slutet av nästa årsstämma.
Revisionsbolaget WeAudit Sweden AB omvaldes som bolagets revisor. Mikael Köver kommer att vara huvudansvarig revisor.
Beslut om införande av långsiktigt incitamentsprogram genom en riktad emission av teckningsoptioner till deltagarna
Årsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att införa ett incitamentsprogram enligt vilket bolaget erbjuder anställda och konsulter i bolaget att teckna upp till totalt 350 000 teckningsoptioner i bolaget. Bolagets styrelseledamöter kommer inte, med undantag för Frank Schuil som är VD i bolaget och därmed omfattas av programmet i egenskap av anställd, tilldelas teckningsoptioner.
Om samtliga 350 000 teckningsoptioner utnyttjas för teckning av 350 000 nya aktier medför det en utspädningseffekt om cirka 1,61 procent (beräknat på det totala antalet aktier och den utspädning som nyttjande av redan emitterade teckningsoptioner per dagen för stämman skulle innebära). Bolagets aktiekapital kan vid utnyttjande av samtliga 350 000 teckningsoptioner ökas med 17 500 kronor (beräknat på ett kvotvärde om 0,05 kronor) med förbehåll för den omräkning av det antal aktier som varje teckningsoption berättigar till teckning av som kan ska i enlighet med de fullständiga villkoren för teckningsoptionerna.
Beslutet innebär en riktad emission av högst 350 000 teckningsoptioner till deltagarna. Deltagarna kan utnyttja teckningsoptionerna för teckning av aktier i bolaget under tiden från och med den 15 juni 2025 till och med den 15 september 2025. Priset för teckningsoptionerna ska bestämmas av en oberoende rådgivare.
Beslut om bemyndigande för styrelsen att fatta beslut om emission av aktier eller konvertibler
Årsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag att bemyndiga styrelsen att vid ett eller flera tillfällen under tiden fram till nästa årsstämma 2023 besluta om emission av aktier eller
konvertibler mot kontant betalning, med bestämmelse om apport eller kvittning samt att därvid kunna avvika från aktieägarnas företrädesrätt. Syftet med bemyndigandet och skälet till avvikelsen från aktieägarnas företrädesrätt är att möjliggöra anskaffning av kapital för strategiska satsningar i verksamheten. Bemyndigandet är begränsat så att styrelsen inte får besluta om emission av aktier och/eller konvertibler som innebär utgivande av eller konvertering till aktier motsvarande mer än tio procent av det totala antalet aktier i bolaget vid emissionsbeslutet.
Beslut om ändring av bolagsordningen
Årsstämman beslutade i enlighet med styrelsens förslag om införande av en ny § 8 i bolagets bolagsordning som möjliggör insamling av fullmakter och förhandsröstning per post innan bolagsstämma för att underlätta genomförandet av bolagsstämmor efter att Lag (2022:121) om tillfälliga undantag för att underlätta genomförandet av bolags- och föreningsstämmor har upphört att gälla.
Kompletta förslag
Förslag till beslut finns tillgängliga på bolagets hemsida, https://safello.com. Protokoll från årsstämman kommer att tillgängliggöras på bolagets hemsida senast den 11 maj 2022.
###
För mer information, vänligen kontakta
Johan Edin, CFO, ir@safello.com
Certified Adviser
Corpura Fondkommission AB, info@corpura.se, +46 722 52 34 51
Safello är Sveriges ledande kryptomäklare med målet att göra krypto tillgängligt för alla. Safello erbjuder ett tryggt och enkelt sätt att köpa, sälja och förvara kryptovalutor genom sömlösa transaktioner till marknadsledande hastigheter. Safello är verksamt i Sverige och registrerat som en finansiell institution hos Finansinspektionen sedan 2013 och börsnoterat på Nasdaq First North Growth Market sedan 2021. För mer information besök www.safello.com.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
