Marknadsnyheter
Artikel om agonistiska CD40-antikroppar publicerad i Expert Opinion on Biological Therapy
Lund den 7 juni 2021 – Alligator Bioscience (Nasdaq Stockholm: ATORX) meddelar idag att den vetenskapliga tidskriften Expert Opinion on Biological Therapy har publicerat en artikel inom området agonistiska CD40-antikroppar. Artikeln, som är författad av forskare på Alligator Bioscience, ger en översikt över CD40-agonistiska antikroppar i klinisk utveckling och de utmaningar och möjligheter som finns för den här typen av immunonkologiska läkemedel.
Titel: Rationale and clinical development of CD40 agonistic antibodies for cancer immunotherapy
Tidskrift: Expert Opinion on Biological Therapy
Författare: Karin Enell Smith et al
Hela artikeln finns tillgänglig online: https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/14712598.2021.1934446
”Vi är mycket glada över att den här referentgranskade artikeln från Alligators forskare publicerats. Den belyser den lovande roll som CD40-agonister har inom immunonkologi och förklarar hur Alligators CD40-agonist mitazalimab har potential att vara best-in-class”, säger Søren Bregenholt, VD på Alligator. ”Vi ser nu fram emot att inleda fas II-studien OPTIMIZE-1 som ska utvärdera den kliniska effekten av mitazalimab i kombination med kemoterapi i patienter med spridd bukspottkörtelcancer”.
Mitazalimab är en agonistisk (aktiverande) antikropp riktad mot CD40, en receptor på dendritceller som är de celler som instruerar T-celler att döda cancerceller. Mitazalimab aktiverar CD40 vilket möjliggör för dendritceller att effektivt stimulera immunsystemet och rikta T-cellernas attack specifikt mot tumören. Detta tillgodoser ett av de viktigaste mekanistiska behoven inom immunonkologi och understryker potentialen hos CD40 som ett mål för att behandla patienter med spridd cancer. Mitazalimabs fördelaktiga säkerhets- och effektprofil, som uppvisats i tidigare fas I-studier, gör den idealisk att kombinera med dagens standardbehandlingar, som till exempel kemoterapi, checkpoint-hämmare eller cancervaccin.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Søren Bregenholt, VD
E-mail: sbr@alligatorbioscience.com
Telefon: 046-540 82 00
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 7 juni 2021, kl. 08:00.
Om Alligator Bioscience
Alligator Bioscience är ett publikt svenskt bioteknikbolag som utvecklar tumörriktade immunterapier mot cancer. Alligators projektportfölj fokuserar på de två prioriterade läkemedelskandidaterna ATOR-1017 och mitazalimab. Därutöver bedrivs två projekt genom samarbetsavtal; ALG.APV-527 i samutveckling med Aptevo Therapeutics Inc. och AC101 i klinisk utveckling genom Shanghai Henlius Inc. Bolaget har nyligen även utvecklat ett nytt koncept för patientspecifik immunterapi, Neo-X-Prime. Alligators aktier handlas på Nasdaq Stockholm under tickern ”ATORX”. Huvudkontoret är beläget på Medicon Village i Lund, Sverige. För mer information, se www.alligatorbioscience.com
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
Marknadsnyheter
Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln
Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.
Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.
Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
