Marknadsnyheter
Aspia förstärker säljorganisationen


Aspia förstärker sin säljorganisation genom att tillsätta en Head of Sales och en Head of Sales Excellence.
Hampus Boström, Chief Sales Officer på Aspia, utökar säljorganisationen med två viktiga nyckelroller – Head of Sales och Head of Sales Excellence.
Johan Aspnäs, tillträder som Head of Sales den 23 maj och kommer i sin roll att ansvara för säljorganisationen som består av ca 20 personer i Stockholm, Göteborg och Malmö. Johan kommer senast från rollen som Sales Director på Intrum och har även värdefull erfarenhet med sig från bolag som Postnord och Bisnode.
Niclas Borenstein, tillträder som Head of Sales Excellence den 1 juni. En roll med fokus på affärs- och processutveckling inom försäljning och med ansvar att driva flera av Aspias övergripande tillväxtinitiativ. Niclas har tidigare arbetat med sälj- och affärsutveckling inom exempelvis SJR, men kommer senast från en roll som ansvarig för Aspias säljteam i Göteborg.
Båda rollerna rapporterar till Hampus Boström, CSO på Aspia
”Vi har en ambition att utveckla en säljorganisation i absolut toppklass och därför känns det väldigt bra att få Johan och Niclas på plats. De kommer tillföra energi, kompetens och hjälpa oss att komma hela vägen för att skapa ett ännu större kund-, sälj- & marknadsfokus inom Aspia”, säger Hampus Boström, som tillträdde som Chief Sales Officer på Aspia i november 2021.
För mer information:
Hampus Boström, CSO, hampus.bostrom@aspia.se, 070 929 23 15
Pia Törnqvist, CMO, pia.tornqvist@aspia.se, 070 689 7659
Aspia är en ledande affärspartner som erbjuder redovisning, lön och HR, rådgivning och skatt. Vi tror på att göra det svåra enkelt, på effektivitet, på förändring, kunskap och att vara närvarande där våra kunder befinner sig. Vi tror på framgång och mest på att företagare ska få ägna sig åt det dom är bäst på. Så hjälper vi till med resten. Mer information om oss finns på https://www.aspia.se/.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke