Connect with us

Marknadsnyheter

ASSA ABLOY förvärvar August Home i USA

Published

on

to, okt 19, 2017 12:57 CET

ASSA ABLOY har tecknat avtal om förvärv av August Home, en ledande amerikansk leverantör av smarta digitala lås.

”Det är med glädje jag välkomnar August till ASSA ABLOY. August är ett strategiskt tillskott till koncernen och förstärker ytterligare vår ledande position inom marknaden för smarta dörrlösningar för bostadsmarknaden”, säger Johan Molin, VD och koncernchef.

”August Home stärker ytterligare vår strategi inom smarta dörrlösningar för bostadsmarknaden med kompletterande smarta digitala lås, dörrklockor med kamera och kompletta lösningar för hemleverans”, säger Thanasis Molokotos, Executive Vice President i ASSA ABLOY och chef för division Americas.

August grundades 2013. Bolaget har huvudkontor i San Francisco, Kalifornien och har cirka 90 anställda.

Försäljningen förväntas uppgå till 60 MUSD (cirka 500 MSEK) 2018. Förvärvet ger en utspädning av vinst per aktie.

Förvärvet kräver godkännande av berörda myndigheter och förväntas slutföras under fjärde kvartalet 2017.

Mer information

Johan Molin, VD och koncernchef, tel: 08-506 485 42

Carolina Dybeck Happe, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-506 485 72


Om ASSA ABLOY

ASSA ABLOY är världsledande inom lås- och dörrlösningar som uppfyller slutanvändarnas krav på trygghet, säkerhet och användarvänlighet. Sedan ASSA ABLOY bildades 1994 har koncernen utvecklats från ett regionalt bolag till en internationell koncern med cirka 47 000 medarbetare, verksamhet i mer än 70 länder och en omsättning på 71 miljarder SEK. I det snabbväxande området för elektromekaniska säkerhetslösningar har koncernen en ledande ställning inom till exempel passerkontroll, identifiering, entré­automatik och hotellsäkerhet.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys