Marknadsnyheter
Assemblin stärker VS-kapacitet i Västergötland


Assemblin VS har förvärvat Johansson o. Gunverth VVS- och El AB (”J&G”) med 33 medarbetare och en årsomsättning motsvarande 72 MSEK.
J&G etablerades 1917 och har kontor, butik och lager i Rävlanda (mellan Borås och Göteborg), och ägs idag av Lennart Andersson och Joakim Weiss. I verksamheten finns väl fungerande avdelningar för både entreprenad- och serviceuppdrag. Kundbasen är diversifierad och består både av privat- och företagskunder.
”J&G har en stabil och välrenommerad verksamhet med bred kundbas. Det är också ett bolag som geografiskt kompletterar vår nuvarande VS-verksamhet i västra Sverige väl, och jag är därför mycket glad över detta förvärv”, säger Andreas Aristiadis, EVP och vd på Assemblin VS.
”Vi är mycket stolta över den verksamhet vi har idag och ser en potential för fortsatt tillväxt och utveckling. Samtidigt är det dags att växla över till en ny ägare, vilket kommer att gynna J&G på sikt. Det är med stor förväntan vi ser fram mot vår fortsatta resa”, säger Joakim Weiss, vd för J&G.
För mer information, kontakta:
Andreas Aristiadis, EVP och vd Assemblin VS (Sverige), andreas.aristiadis@assemblin.se, +46 10 475 20 12
Joakim Weiss, vd på J&G, joakim@johanssongunverth.se, +46 707 736 842
Åsvor Brynnel, EVP Kommunikation, HR och Hållbarhet Assemblin Caverion Group, asvor.brynnel@assemblin.se, +46 10 475 39 48
Om Assemblin
Assemblin är en komplett installations- och servicepartner med verksamhet i Sverige, Norge och Finland. Vi utformar, installerar och underhåller tekniska system och lösningar för luft, vatten och energi. Vår vision är att skapa smarta och hållbara installationer som får byggnader att fungera och människor att trivas. Genom nära och lokala samarbeten och en stark organisation i ryggen gör vi det möjligt. Vi har en omsättning på 14,7 miljarder kronor och cirka 7 000 engagerade medarbetare på runt 100 orter i Norden. Läs mer på assemblin.se.
Om Assemblin Caverion Group (från 1 april 2024)
Assemblin Caverion Group är ett ledande nordeuropeiskt tekniskt service- och installationsföretag. Koncernen består av cirka 21 500 skickliga medarbetare i nio länder som delar passionen för smarta och hållbara lösningar. Vi levererar installationer, tekniska tjänster och lösningar under hela livscykeln för den byggda miljön för att stödja våra kunder och deras ökande efterfrågan på energieffektivitet, hållbarhet och automatisering för byggnader, infrastruktur och industrianläggningar. Assemblin Caverion Group bildades i april 2024 genom kombinationen av Assemblin Group och Caverion Corporation. Vår sammanlagda årsomsättning uppgår till cirka 43 miljarder SEK/3,8 miljarder euro. Läs mer på assemblincaverion.com.
Taggar:
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke