Connect with us

Marknadsnyheter

Avensia bolagiserar affärsområden – skapar två rörelsedrivande dotterbolag

Published

on

Avensias styrelse har fattat beslut att bolagisera dagens affärsområden, Commerce och Information Management. Dessa kommer framöver att drivas som två självständiga dotterbolag.

Anledningarna till beslutet är flera;

  • Att skapa optimala förutsättningar för respektive verksamhet att utvecklas gällande erbjudande, försäljning och kundfokus
  • Att synliggöra varje verksamhets finansiella utveckling
  • Att skapa flexibilitet gällande strategiska alternativ i syfte att skapa aktieägarvärde  
  • Att optimera förutsättningarna att leverera på Avensias finansiella mål

I samband med förändringen har en översyn av overhead och kostnader genomförts. Översynen har lett till genomförande av besparingar på motsvarande 8-10 MSEK på årsbasis där 4-5 MSEK kommer att reserveras som kostnader för omstruktureringen i bolagets Q4-rapport.  

Den framtida koncernstrukturen kommer att verkställas under återstoden av året för att gälla fullt ut från 1 januari 2025. I rapporteringssyfte kommer den nya strukturen att gälla från Q1 2025 och då rapporteras som tre segment, Commerce, Information Management och Holding. Segmentet Holding kommer att innehålla centrala funktioner kopplade till Avensia som publikt bolag. I termer av omsättning utgör Commerce ca 80% och Information Management ca 20% av dagens Avensia.

  • ”Under många tuffa år – som började med pandemin 2020 – har vi framgångsrikt utvecklat två affärsområden inom Avensia – Commerce och Information Management. Tiden känns nu rätt att lyfta fram dessa och ge varje område optimala förutsättningar att utvecklas med fokus på att skapa ytterligare kundvärde,” säger VD Robin Gustafsson.
  • ”Givet den utveckling vår affär har visat under senare år känns detta som ett naturligt steg att ta. Vi skapar mer transparens kring varje del och det ger oss stor flexibilitet för framtiden vad gäller strategiska beslut, allt i syfte att skapa aktieägarvärde,” säger styrelseordförande Anders Wehtje.      

VD för Commerce blir Henrik Sellberg, mångårig ledare för affärsområdet Commerce. VD för Information Management blir Robin Gustafsson som också kommer att kvarstå i sin roll som VD för Avensia AB.

Avensia Commerce är en ledande rådgivare och leverantör av e-handelslösningar till den skandinaviska detaljhandeln och dess distributionsled. Avensia Information Management levererar rådgivning och system för hantering av produktinformation och annan master data, kunderna finns inom detaljhandeln, byggbranschen och andra distributionsföretag.

Denna information är sådan som Avensia AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom angiven kontaktpersons försorg, för offentliggörande 2024-11-05 09:30 CET.

För ytterligare information, kontakta: 

Robin Gustafsson, vd, robin.gustafsson@avensia.com eller 073-660 60 82 

Anders Wehtje, styrelseordförande, anders.wehtje@avensia.com eller 070-244 21 33

Om Avensia

Avensia är ett expertbolag inom modern handel. Vårt erfarna team hjälper företag med skräddarsydda strategier och den mest relevanta teknologin för e-handel, omnikanal, kundupplevelse och informationshantering. Med mer än 20 års erfarenhet och 300 experter på modern handel har vi kraften att hjälpa företag inom B2C och B2B i Europa, Nordamerika och APAC att accelerera tillväxt varje dag för långsiktig framgång. Läs mer på avensia.se. Avensia AB är noterat på Nasdaq First North Premier Growth Market under namnet AVEN. Redeye AB är bolagets Certified Advisor.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys