Marknadsnyheter
Azelio transformerar för att förbättra effektiviteten och minska kostnaderna med 150 MSEK
För att uppnå en mer effektiv och agil organisation har Azelio beslutat att transformera sin organisation och varslar 100 anställda. Transformationen beräknas minska kostnaderna med cirka 150 miljoner kronor i årstakt.
Sedan Jonas Wallmander tillträdde som VD den 30 mars 2022 har styrelse och ledning genomfört en grundlig strategisk översyn av bolaget och dess verksamhet. Översynen har genomförts mot bakgrund av det rådande marknadsläget och de krav som marknaden ställer på nya innovativa produkter, såsom exempelvis driftdata från lokala system.
Det första steget i denna översyn resulterade i nya operativa mål, inklusive reviderade försäljningsmål, och ett antal initiativ som syftar till att skapa ett starkare fokus och större effektivitet i verksamheten samt en stramare kostnadskontroll. De nya målen och initiativen kommunicerades den 11 maj 2022 i samband med delårsrapporten för det första kvartalet.
Det andra steget i den strategiska översynen, som tillkännages idag, är att införa nya, effektivare och mer agila organisationsprinciper för att leverera på de nya målen. För att verkställa strategin lämnar Azelio idag en anmälan till Arbetsförmedlingen om varsel av 100 anställda. Bolaget avser att genomföra huvuddelen av transformationen under det tredje kvartalet 2022.
”Azelio har en fantastisk produkt som kan spela en nyckelroll för att påskynda den globala omställningen till förnybara energikällor. För att förverkliga detta behöver vi fokusera,” säger VD Jonas Wallmander. ”Jag är djupt tacksam till alla som har bidragit på vår resa.”
Transformationen kommer att påverka det tidigare aviserade kapitalbehovet. Bolaget bedömer att kapitalbehovet kommer att uppgå till 250–400 MSEK, jämfört med tidigare kommunicerade 300-500 MSEK.
För mer information vänligen kontakta:
VD Jonas Wallmander
Tel: 0708 870 878
Epost: ir@azelio.com
Om Azelio
Azelio specialiserar sig på lagring av energi med produktion av el och värme. Tekniken är revolutionerande genom att energin blir styrbar, vilket kan göra förnybar energi tillgänglig dygnet runt. Energin lagras i återvunnen aluminium varifrån den vid behov omvandlas till el och värme med en total verkningsgrad på upp till 90 procent. Lösningen är skalbar, miljövänlig och kostnadseffektiv från 0,1 MW upp till 20 MW. Azelio har ca 200 anställda med huvudkontor i Göteborg, produktion i Uddevalla och utvecklingscenter i Göteborg och Åmål, samt närvaro i Stockholm, Brisbane, Kapstaden, Madrid och Ouarzazate. Azelios aktie handlas på Nasdaq First North Growth Market med FNCA Sweden AB som Certified Advisor: 08-528 00 399, info@fnca.se. Mer information om Azelio: www.azelio.com
Detta offentliggörande innehåller information som Azelio AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning (EU nr 596/2014). Informationen lämnades, genom kontaktpersonens försorg, för offentliggörande den 9 juni 2022, 08:30 CET.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke