Connect with us

Marknadsnyheter

Babblarna på fler språk!

Published

on

Flerspråkighet är en styrka och att läsa tillsammans är viktigt. Hatten Förlag, som ger ut språkstimulerande barnböcker, har nu översatt 17 böcker med sina mest populära karaktärer Babblarna till fem olika språk.

Böckerna blir tillgängliga för förskolor via appen Polyglutt från ILT Education. Tanken bakom översättningarna är att stötta flerspråkiga barn och deras familjer här i Sverige.

Böckerna finns nu på arabiska, spanska, turkiska, somaliska och engelska samt sedan tidigare på ukrainska och svenska. I appen Polyglutt är det enkelt att växla mellan språken och på så vis kan barnen lyssna och läsa tillsammans oavsett hemspråk.

Vi började med böcker på ukrainska förra året, vilket föll väl ut. Nu vill vi på Hatten kunna bidra till ännu fler möten och underlätta både inkludering och språkinlärning.” säger Lennart Blixt, Head of Publishing & Licensing på Hatten Förlag.

För mer information se länken: https://hattenforlag.se/ och https://babblarna.se/om-babblarna/

Kontakt      
Lennart Blixt, Head of Publishing & Licensing                 
lennart@hattened.com
070-639 27 35

Om Hatten Förlag

Hatten Förlag arbetar för att göra språkutvecklingen för små barn rolig och inkluderande. Förlaget ger främst ut språkutvecklande barnböcker, spel, leksaker och material med tecken, men även facklitteratur på temat tecken- och språkträning. Hatten Förlag står bakom konceptet Babblarna, Sveriges mest populära figurer för små barn 1–5 år. Babblarna används i den pedagogiska verksamheten i flera förskolor. Bland övriga titlar hos Hatten Förlag finns bland andra Ajja & Bajja och Snicksnacksnoken. Förlaget grundades 2002 av grafiska formgivaren Anneli Tisell och har idag tio anställda med säte i Danderyd, Stockholm. För mer information om Hatten Förlag, Babblarna och Språkbyggarna, se länkarna: https://www.hattenforlag.se/, https://babblarna.se/ och https://sprakbyggarna.se/.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys