Connect with us

Marknadsnyheter

Bactiguard Holding AB:s delårsrapport andra kvartalet 2024

Published

on

Stabiliserade licensintäkter och EBITDA

Andra kvartalet 2024 (april – juni)

  • Andra kvartalet 2024 (april – juni)

  • Totala intäkter uppgick till 60,9 (51,2) MSEK, en ökning med 9,7 MSEK motsvarande 18,9%.
  • Nettoomsättningen uppgick till 57,4 (44,2) MSEK, en ökning med 13,2 MSEK motsvarande 29,8%. Justerat för valutakurseffekter på 0,2 MSEK ökade nettoomsättningen med 30,1%.
  • Rörelseresultatet uppgick till -10,8 (-67,8) MSEK.*
  • EBITDA uppgick till 1,2 (-55,7) MSEK.*
  • Periodens resultat uppgick till -14,3 (-64,5) MSEK.*
  • Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till -0,41 (-1,84) kr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 16,8 (-19,7) MSEK motsvarande 0,48 (-0,56) kr per aktie.
  • Första halvåret 2024 (januari – juni)

  • Totala intäkter uppgick till 119,7 (112,4) MSEK, en ökning med 7,3 MSEK motsvarande 6,5%.
  • Nettoomsättningen uppgick till 111,3 (99,8) MSEK, en ökning med 11,4 MSEK motsvarande 11,5%. Justerat för valutakurseffekter på 0,5 MSEK ökade nettoomsättningen med 11,0%.
  • Rörelseresultatet uppgick till -23,7 (-86,5) MSEK.*
  • EBITDA uppgick till -0,3 (-62,3) MSEK.*
  • Periodens resultat uppgick till -24,2 (-86,6) MSEK.*
  • Resultat per aktie, före och efter utspädning, uppgick till -0,69 (-2,47) kr.
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till -2,2 (-27,4) MSEK motsvarande -0,06 (-0,78) kr per aktie.

* Förändringen är främst hänförlig till engångsreserveringen på 42 MSEK hänförlig till lager, kundfordringar och projektrelaterade kostnader som gjordes i andra kvartalet 2023.

Vd kommentar

Totala intäkter för Q2 uppgick till 60,9 miljoner SEK (Q2 2023: 51,2 miljoner SEK), med en nettoomsättning på 57,4 miljoner SEK (Q2 2023: 44,2 miljoner SEK), och EBITDA uppgick till 1,2 miljoner SEK (Q2 2023: -55,7 miljoner SEK), båda understödda av stabiliteten i licensverksamheten. Kostnaderna fortsatte att vara under kontroll med en total OPEX på -47,8 miljoner SEK för Q2 (Q2 2023: -81,7 miljoner SEK). De förväntade kostnadsbesparingarna på 25 miljoner SEK, hänförliga till strategiskiftet som kommunicerades sent 2023, är på god väg att levereras på helårsbasis.

På väg mot lönsamhet

Intäkterna från licensverksamheten var stabila under andra kvartalet och uppgick till 37,8 miljoner SEK (Q2 2023: 24,8 miljoner SEK) genom partnerskapen med Becton Dickinson & Company (BD) och Zimmer Biomet. Intäkterna från BD-partnerskapet uppgick till 27,6 miljoner SEK i Q2 (Q2 2023: 18,5 miljoner SEK). Eftersom Q2 2023 var en period då BD justerade sina interna lagernivåer, visar jämförelsen med Q2 2024 en starkare ökning än den underliggande tillväxttakten. Oavsett det fortsatte den positiva utvecklingen som började i Q4 2023. Intäkterna från partnerskapet med Zimmer Biomet uppgick till 10,2 miljoner SEK för Q2 2024 (Q2 2023: 5,0 miljoner SEK). Dessa intäkter består av stabila exklusivitetsintäkter relaterade till ortopediavtalet samt licensintäkter, inklusive minimum royaltyintäkter, relaterade till traumaavtalet.

Wound Management-portföljen levererade intäkter på 14,7 miljoner SEK (Q2 2023: 11,2 miljoner SEK) och vi bibehöll en lönsam tillväxt under kvartalet. Intäkterna från BIP-portföljen uppgick till 4,8 miljoner SEK (Q2 2023: 8,1 miljoner SEK) då vi fortsätter att sälja ut kvarvarande lager efter beslutet att avveckla den egna produktportföljen.

De totala rörelsekostnaderna (OPEX) för Q2 2024 uppgick till -47,8 miljoner SEK (Q2 2023: -81,7 miljoner SEK), främst som en följd av operativ disciplin och fortsatta kostnadsfördelar hänförliga till det strategiska skiftet. Med ett positivt EBITDA för andra kvartalet på 1,2 miljoner SEK har vi påbörjat vägen mot lönsamhet.

Totalt kassaflöde för kvartalet uppgick till 9,5 miljoner SEK (Q2 2023: -22,4 miljoner SEK).

Medicintekniska produkter med Bactiguards coating når nya marknader

Zimmer Biomets marknadsaktiviteter fortsatte runtom i Europa och en höjdpunkt under Q2 var introduktionen av traumaimplantatet ZNN Bactiguard vid årsmötet för Japanese Society for Fracture Repair i Sendai, Japan. Detta sker som en följd av att den japanska PMDA (Pharmaceutical and Medical Devices Agency) gav sitt regulatoriska godkännande 2023. Tillsammans med Zimmer Biomet APAC:s kommersiella team var Bactiguard på plats och introducerade vår infektionsförebyggande teknologi för ledande ortopeder och key opinion leaders inom den medicinska sfären i Japan. Även om vi inte förväntar oss betydande intäkter från den japanska marknaden redan 2024, är den långsiktiga potentialen lovande tack vare det stora intresset för infektionsförebyggande åtgärder och den positiva responsen från hälso- och sjukvårdspersonal.

Samarbetet med BD, inklusive övergångsprocessen av ytskiktsbelagda Foleys för tillkommande marknader, fortsatte att göra framsteg. Till exempel organiserade vi utbildningar för BD:s sälj- och marknadsföringsteam över hela Europa och i Mellanöstern. Vi delade med oss av vår kunskap kring hur man förklarar fördelarna med Bactiguards teknologi för hälso- och sjukvårdssystemen och för medicinsk personal i dessa marknader. I december 2023 meddelade vi att vi hade undertecknat ett interimsavtal om att licensiera ytterligare marknader och att ett långsiktigt avtal förväntades undertecknas under det första halvåret 2024. Bactiguard och BD har dock gemensamt kommit överens om att fokusera på marknadsövergången, samtidigt som våra befintliga avtal fortsätter att gälla med full kraft.

I maj presenterade vi vår produktlinje inom sårbehandling Hydrocyn aqua i London på EWMA, den ledande europeiska sårvårdskonferensen. På öppningsdagen höll vi ett seminarium om de senaste framstegen kring infektionsförebyggande inom sårbehandling. Intresset för Hydrocyn aqua, som är en del av Wound Management-portföljen, ökar ju mer läkare förstår verkningsmekanismen och hur den främjar såväl läkning som livskvalitet för patienter med komplicerade sår.

Utblick – stärka kunskaps-och specialistorganisationen ytterligare

I juli förstärkte vi organisationen med Nathaniel Bachrach som tillförordnad chef för R&D och medlem av koncernledningen. Nathaniel är en produktutvecklingsspecialist med mer än 25 års erfarenhet av att utveckla, lansera och kommersialisera avancerade medicinska produkter globalt. Han har en doktorsexamen i maskinteknik/biomekanik och tillför en bred erfarenhet från vår bransch samt från det vetenskapliga området. Han är baserad i New Jersey, USA, och kommer att dela sin tid mellan att driva vår R&D-strategi och affärsutveckling.

Framåtblickande kommer vi att fortsätta fokusera på att stärka samarbetet med våra nuvarande licenspartners och samtidigt öka interaktionerna och inledande tester av vår infektionsförebyggande teknologi med ledande medtech-aktörer inom våra strategiska terapiområden.

Christine Lind, vd

Denna information är sådan information som Bactiguard Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande 2024-07-16 kl 07.00 CET.

För ytterligare information vänligen kontakta:
Patrick Fruergaard Bach, CFO +46 761 295 911
Nina Nornholm, Head of Communications & Investor Relations +46 708 550 356

För att delta i audiocasten, använd denna länk:
https://ir.bactiguard.com/sv/report/q2-2024/

För att enbart delta via telefonkonferens, registrera dig via länken ovan.
Frågor kan ställas antingen skriftligen via audiocasten eller muntligen om man deltar i telefonkonferensen.

Om Bactiguard

Bactiguard är ett globalt medtech-bolag som utvecklar säker och biokompatibel teknologi som förebygger infektioner relaterade till medicintekniska produkter. Bolagets unika teknologi är baserad på ett ultratunt ädelmetallytskikt som förhindrar bakterier från att fästa och bilda biofilm på medicintekniska produkter. Bactiguards infektionsförebyggande lösningar minskar patienters lidande, räddar liv och avlastar sjukvårdsresurser. De bekämpar också antibiotikaresistens, ett av de allvarligaste hoten mot global hälsa och modern medicin. Bactiguard bedriver sin verksamhet genom licenspartnerskap med ledande globala medtech-företag som applicerar teknologin på sina medicintekniska produkter och säljer dem under eget varumärke eller tillsammans med Bactiguard. Bolaget har också en portfölj med produkter för sårbehandling.

Bactiguard har sitt huvudkontor i Stockholm och är noterat på Nasdaq Stockholm.

Läs mer om Bactiguard www.bactiguard.com
Följ Bactiguard på LinkedIn

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys