Connect with us

Marknadsnyheter

BAUHAUS trampar ihop drygt 800 000 kronor till Barncancerfonden

Published

on

Under en vecka i januari har anställda, kunder och cykelentusiaster cyklat på cykelriggar på Sveriges samtliga Bauhausvaruhus för att samla in pengar till Barncancerfonden.

Bauhaus fortsätter sin långsiktiga satsning på att samla in resurser till Barncancerfonden, den här gången på ett väldigt aktivt och engagerande sätt genom uppvärmningen i varuhusen inför ”Spin of hope” den 8 mars. För varje kilometer som trampats under en vecka har Bauhaus skänkt 10 kronor. Totalt har hälsoprojektet inbringat 834 558 kronor under kampanjperioden.

Vi älskar att uppmuntra till fysisk aktivitet samtidigt som den bidrar till något större, med Spin of hope har vi verkligen lyckats med det hela vägen. Responsen från deltagarna har varit så positiv och många kunder i varuhusen har tyckt det varit ett kul och fint initiativ i kampen mot barncancer säger Bauhaus marknadsdirektör Johan Saxne.

Bauhaus har samarbetat med Barncancerfonden sedan 2011 och bidragit med över 30 miljoner sedan dess.

Samarbetet med Bauhaus betyder otroligt mycket för oss, och vi är väldigt glada över att de år efter år på ett dedikerat sätt är med och bidrar i kampen mot barncancer. Resultatet från det senaste eventet är fantastiskt, och utöver insamlade medel, tar jag med mig den entusiasm och glädje jag möttes av från medarbetarna när jag själv var på plats och cyklade. Tack vare allas engagemang kan Barncancerfonden satsa ännu mer på forskning för att öka överlevnaden och förbättra livskvalitén för drabbade barn och familjer, säger Ola Mattson Generalsekreterare för Barncancerfonden.

Johan Saxne

Marknadsdirektör
070 6403916
jsa@bauhaus.se

BAUHAUS är en av Europas ledande byggvaruhuskedjor och har idag varuhus i 19 länder. BAUHAUS etablerades i Sverige 1997 och är idag marknadsledande inom byggvaruhandeln med sina 24 varuhus på den svenska marknaden. BAUHAUS har sitt huvudsäte i Mannheim, Tyskland, där företagets första byggvaruhus invigdes år 1960.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys