Marknadsnyheter
Beläggningsarbete utförs på halva tiden


Peab Asfalt utför nu fräsning- och beläggningsarbete på sträckan E6 Örekilsälven – Håby. Bolaget har på eget initiativ valt att genomföra asfalteringsarbetet utan avbrott och arbetar 24 timmar om dygnet, vilket gör att arbetet kan genomföras på halva tiden. Enligt uppdraget från Trafikverket har entreprenören fem veckor på sig att utföra arbetet, men genom att arbeta dygnets alla timmar förkortas tiden betydligt.
– Under tiden arbetet genomförs leds trafiken om via gamla väg E6. Detta ger oss en betydligt säkrare arbetsmiljö utan att behöva oroa oss för att trafiken kommer nära och risken för olyckor minskar. Genom att stänga av vägen helt kan fräsning- och beläggningsarbetet genomföras på rekordkort tid, säger Jonathan Gillén, arbetschef Infra, Peab Asfalt.
Under asfalteringsarbeten på motorvägar brukar man antingen minska hastighetsgränserna förbi arbetsområdet i båda riktningarna eller dirigera trafiken till den andra sidan av vägen. I detta projekt kunde trafiken ledas om, vilket medförde att arbetet kunde genomföras utan risk för trafikstörningar och dessutom på halva tiden. Detta är mycket fördelaktigt för samhället eftersom det både sparar tid och pengar.
Sträckan som skall läggas om med cirka 20 500 ton ECO-Asfalt är cirka 6 kilometer och alla körfält inklusive vägrenen ska få ny beläggning. Sedan den 20 maj har asfaltering pågått i norrgående riktning och under denna vecka pågår arbete i södergående. Hela arbetet på E6 beräknas vara klart under vecka 23.
För mer information kontakta Jonathan Gillén, 0725-33 55 60, jonathan.gillen@peabasfalt.se eller Anna-Karin Svantesson, kommunikation, 0733-84 86 31, anna-karin.svantesson@peab.se
Peab Asfalts är ett av Nordens största specialiserade beläggningsföretag med tillverkning och utläggning av varm, halvvarm och kall asfalt. Vi erbjuder även tankbeläggning samt fräsning av vägar. Peab Asfalt bedrivs i Sverige, Norge, Danmark och Finland och har cirka 2000 anställda. Peab Asfalt ingår i Peabkoncernen.
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke