Marknadsnyheter
Beslut om tilldelning av konvertibla skuldebrev i EcoRub AB (publ) samt beslut om kvittning i efterhand
on, okt 11, 2017 12:09 CET
Styrelsen meddelar härmed att beslut tagits om tilldelning i den emission av konvertibla skuldebrev i EcoRub AB (publ) som godkändes vid extra bolagsstämma den 29 september 2017. Vidare har beslutats om kvittning i efterhand av lån upptagna den 19 juni 2017.
Beslut om kvittning i efterhand för riktad emission av konvertibla skuldebrev
Styrelsen har beslutat att nedanstående parter tilldelas konvertibla skuldebrev enligt den fördelning som följer av tabellen nedan. Som framgår av kallelse under stycket ”Skäl till avvikelse från aktieägares företrädesrätt samt värdering” har bolaget, som en del av bolagets finansiering, upptagit ett lån om 1 499 998,50 SEK den 19 juni 2017. Kvittning i efterhand har beslutats för att förenkla transaktionsprocessen, vilket möjliggör
att omvandla ovanstående kortfristiga lån till långfristiga lån, vilket framgår av kallelse publicerad den 29 augusti 2017. På sikt kommer detta även möjliggöra en förstärkning av balansräkningen genom att minska bolagets skuldsättning
. Genom beslut om kvittning i efterhand kommer samma ändamål att uppnås som om betalning först hade erlagts bolaget. Styrelsens bedömning är att ovanstående transaktionsprocess är till fördel för befintliga aktieägare. Innehavaren av konvertibler är berättigad att under tiden från och med registreringen av emissionsbeslutet hos Bolagsverket till och med den 24 oktober 2018 påkalla konvertering, av hela eller delar av konvertibeln, till nya B-aktier i EcoRub AB (publ). Konvertering av konvertibler till nya B-aktier i EcoRub AB (publ) kan ske till en kurs om 0,65 SEK per B-aktie. Emissionskursen har fastställts till ett bedömt marknadsvärde.
Emissionen av konvertibla skuldebrev sker utan aktieägares företrädesrätt och grunden för att avvika från aktieägares företrädesrätt är att omvandla ovanstående kortfristiga lån till långfristiga lån samt att på sikt även möjliggöra en förstärkning av balansräkningen genom att minska bolagets skuldsättning. Därutöver stärker emitteringen av konvertibler, som berättigar till konvertering till nya B-aktier, bolagets finansiella ställning genom att minska framtida räntekostnader.
För mer information om EcoRub AB (publ), vänligen kontakta:
Åke Paulsson
Vd
070 66 34 174
Marknadsnyheter
Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering
Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.
Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.
Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.
Marknadsnyheter
IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång
Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.
Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.
Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.
Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.
Marknadsnyheter
Tekniks analys med Semir Hasanbegovic
Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
