Connect with us

Marknadsnyheter

Bokförlaget Forum värvar marknadschef från Acne Studios

Published

on

Pia-Maria Falk har utsetts till marknadschef på Bokförlaget Forum. Hon kommer närmast från en roll som global marketing manager på Acne Studios.

Pia-Maria Falk har en bakgrund som civilekonom och art director med mångårig erfarenhet från marknadsföring och kommunikation. I tidigare roller på bland annat Åkestam Holst och NK har hon skapat och ansvarat för kreativa prisvinnande kampanjer med stort fokus på digital och insiktsdriven kommunikation.

I rollen som marknadschef på Bokförlaget Forum kommer Pia-Maria Falk att leda ett team som ansvarar för att lansera alla böcker som ges ut av förlaget och dess imprints. I hennes uppdrag ingår att utveckla samt stärka varumärket och marknadspositionen. Vidare kommer Pia-Maria Falk att arbeta nära förlagets utgivningsgrupper samt ingå i förlagsledningen. 

─ Vi är så glada att välkomna Pia-Maria till Sveavägen! Hon för med sig gedigen erfarenhet och kompetens på bredden inom marknadsföring och ledarskap såväl som relevant expertis inom det digitala området. Därtill en affärsmässig och nyfiken inställning som sammantaget kommer att bidra starkt till att vi håller oss i framkant på en marknad som är under konstant förändring, säger Jenny Bjuhr Berggren, CMO på Bonnierförlagen.

─ Min plan är att växla upp och utveckla de digitala elementen i våra lanseringar. Det känns spännande att inom Forum och Bonnierförlagen vara del av en bransch som befinner sig i   en stark utvecklingsfas. Som team ska vi skapa fantastiska saker tillsammans, säger Pia-Maria Falk

Pia-Maria Falk tillträdde sin nya tjänst den 8 mars.

-slut-

För mer information, kontakta:
Pia-Maria Falk, marknadschef Bokförlaget Forum, piamaria.falk@bonnierforlagen.se, 076-526 11 96
Jenny Bjuhr Berggren, CMO Bonnierförlagen,
jenny.bjuhr.berggren@bonnierforlagen.se, 070-721 54 17
Rickard Andersson, PR-ansvarig Bonnierförlagen,
rickard.andersson@bonnierforlagen.se, 076-695 83 47

Bokförlaget Forum ger ut både svensk och översatt skön- och facklitteratur för vuxna och är en del av Bonnierförlagen, Sveriges största förlagshus. Inom Bokförlaget Forum finns imprinten Bonnier Fakta och Lovereads. 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys