Marknadsnyheter
Bokslutskommuniké 2023/2024
FINANSIELL ÖVERSIKT
FINANSIELL ÖVERSIKT KVARTAL 4 2023/2024 *
1 januari – mars 2024.
Totala intäkter uppgick till:
8 427(7 995) TSEK.
Rörelseresultat efter avskrivningar uppgick till:
44 (961) TSEK.
Resultat efter skatt uppgick till:
28(774) TSEK. (Skattekostnad är schabloniserad)
Resultat per aktie uppgick till:
0,004(0,116) SEK.
FINANSIELL ÖVERSIKT HELÅR 2022/2023 *
1 april 2023 – 31 mars 2024.
Totala intäkter uppgick till:
29 259(27 137) TSEK.
Rörelseresultat efter avskrivningar uppgick till:
147(3 178) TSEK.
Resultat efter skatt uppgick till:
141(2 519) TSEK. (Skattekostnad är schabloniserad)
Resultat per aktie uppgick till:
0,021(0,377) SEK.
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2023/2024 för att förstärka likviditeten under rådande marknadsläge.
* Sociala avgifter för aktiegåva tillhör inte den löpande verksamheten och är därmed en extraordinär kostnad. Under kvartalet januari-mars 2023 belastades rörelseresultat med sociala avgifter på 20 TSEK på grund av överlåtelse av aktier vederlagsfritt från bolagets huvudägare till anställda. Under räkenskapsåret 2022/2023 belastades rörelseresultat med sociala avgifter på 77 TSEK på grund av överlåtelse av aktier vederlagsfritt från bolagets huvudägare till anställda
Provide IT Sweden är verksamma inom IT-sektorn.
Bolaget tillhandahåller kompetens inom webb- och systemutveckling.
Verksamheten består utav två affärsområden med två skilda varumärken.
Consulting
Consulting är bolagets största affärsområde och innebär uthyrning av framförallt seniora systemutvecklare som konsulter. Affärsområdets
koncept är innovativt och innebär mer frihet till konsulterna inom utbildning, uppdrag, lönevillkor, m.m. än traditionella konsultverksamheter.
Bolaget anser att detta förenklar rekryteringen av seniora systemutvecklare vilket brukar vara flaskhalsen i en konsultverksamhets tillväxt.
Digital byrå
Den digitala byrån tillhandahåller strategi, design, utveckling och förvaltning av hemsidor, portaler, e-handlar och andra mindre webbaserade lösningar.
Till skillnad från affärsområdet Consulting så säljs uppdragen oftast till ett fastpris och utförs av personal i bolagets kontor.
HÄNDELSER UNDER FJÄRDE KVARTALET
Följande meddelades 4 januari 2024
Planerade aktiegåvor från huvudägare Faraj Industries AB till anställda
Bolagets största ägare Faraj Industries AB som är helägd av bolagets VD Bawan Faraj avser att som gåva vederlagsfritt överlåta 125 000 aktier av sitt aktieinnehav i Provide IT Sweden AB (publ) till anställda i bolaget på villkoret att överlåtelse framförallt sker endast till sådana anställda som kvarstår i anställningen i minst två år efter avtal om överlåtelse träffats.
Följande meddelades 29 februari 2024
Flaggning i Provide IT Sweden AB (publ)
Provide IT Sweden AB (publ) meddelar härmed att Max Gärdin har passerat flaggningsgränsen om 5% genom avyttring av aktier.
HÄNDELSER EFTER FJÄRDE KVARTALET
Följande meddelades 23 maj 2024
Styrelseledamot avgår på egen begäran
Provide IT Sweden AB (publ) meddelar idag att styrelseledamot Olle Mikkelsen har informerat bolaget om sin avsikt att lämna styrelsen på egen begäran från och med dagens datum.
VD HAR ORDET
Räkenskapsårets sista kvartal, januari-mars 2024, gav en högre nettoomsättning än jämförande period och historiskt bolaget högsta nettoomsättning, känns positivt i dessa tider. Dock minskades vinst efter skatt till 16 TSEK.
Anledning till den låga vinstmarginalen beror på följande: Lägre beläggningsgrad bland konsulter, högre fasta kostnader än innevarande period april-juni 2024, säsongsrelaterade kostnader för perioden januari-mars på ca 470 TSEK och att ca 875 TSEK av nettoomsättningen är förmedlingsuppdrag, dvs vi hyr ut underkonsulter till konsultuppdrag, inte våra egna anställda.
Bolaget fortsätter att uppleva en svag marknad enligt tidigare kommunikation, vi har upplevt en ännu svagare marknad än tidigare perioder. Fastän vi har haft hög säljaktivitet och skapat många nya relationer med potentiella kunder, så har det varit svårt att genomföra försäljningar för båda affärsområdena. Detta beror på följande orsaker som i enlighet med tidigare kommunikation: Hög konkurrens, potentiella kunder har valt att rekrytera i stället, långa beslutstider hos potentiella kunder och att potentiella kunder har fått kalla fötter och dragit tillbaka sina förfrågningar. Slutligen, lägre budget hos företag för digitala investeringar. Dessa anledningar är inte så förvånansvärda med tanke på att vi är i en lågkonjunktur.
Vi förväntar oss att vår expansiva säljsatsning kommer att bidra till större positiv effekt under hösten 2024, vi tror på en förbättring i beläggningsgrad samt nya uppdrag för nyanställda som börjar under hösten 2024. Bolagets kostnadsbesparingar når full effekt under april-juni 2024 enligt tidigare kommunikation.
Bolagets prognos för räkenskapsåret, 2024.04.01-2025.03.31, är oförändrat, dvs en nettoomsättning på minst 27,1 MSEK och en vinst efter skatt på minst 2,5 MSEK.
Styrelsen arbetar med att förbättra likviditeten, inte genom att föreslå utspädning av aktier dvs emissioner. Jag och styrelsen föreslår att vi inte ska lämna utdelning för räkenskapsåret 2023/2024.
Bawan Faraj
VD, Provide IT Sweden AB
ANTALET AKTIER
Bolaget har per 2024-03-31, 6 668 571 aktier.
KOMMANDE RAPPORTER
Kvartalsrapport 1 2024/2025 – 2024-08-29
Kvartalsrapport 2 2024/2025 – 2024-11-28
Kvartalsrapport 3 2024/2025 – 2025-02-27
Bokslutskommuniké 2024/2025 – 2025 -05-29
Årsstämma på huvudkontoret i Göteborg: 2024-09-27. Årsredovisningen kommer att offentliggöras senast 3 veckor innan årsstämman på bolagets hemsida samt på Spotlight Stock Market.
STÄLLDA SÄKERHETER
Bolaget har en checkkredit på 1 100 TSEK hos Nordea AB. Som säkerhet för denna kredit har bolaget lämnat företagsinteckningar på 1 100 TSEK till Nordea.
REDOVISNINGS- OCH VÄRDERINGSPRINCIPER
INTÄKTSREDOVISNING
Intäkter har tagits upp till verkligt värde av vad som erhållits eller kommer att erhållas och redovisas i den omfattning det är sannolikt att de ekonomiska fördelarna kommer att tillgodogöras bolaget och intäkterna kan beräknas på ett tillförlitligt sätt.
PÅGÅENDE TJÄNSTEUPPDRAG
Inkomster från uppdrag på löpande räkning redovisas som intäkt i takt med att arbetet utförs och material levereras eller förbrukas, så kallad successiv vinstavräkning.
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Immateriella och materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade avskrivningar enlig plan och eventuella nedskrivningar. Avskrivning sker linjärt över den förväntade nyttjandeperioden med hänsyn till väsentligt restvärde.
Följande avskrivningsprocent tillämpas:
MATERIELLA ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR
Inventarier, verktyg och installationer 5 år
DENNA RAPPORT HAR INTE GRANSKATS AV BOLAGETS REVISOR.
Marknadsnyheter
Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder
Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.
– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.
Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.
Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.
De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.
Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.
Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se
Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se
Marknadsnyheter
“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”


Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade.
– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde.
Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans.
– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde.
Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:
– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.
Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228
Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.
Marknadsnyheter
Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt


Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.
Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.
Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.
”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.
Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.
”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.
Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.
”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.
Slow Forest Coffee – 5 fakta:
- Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
- Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
- Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
- Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
- Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.
Mera infomation om Slow Forest Coffee här
Tilläggsinformation:
Janne Lindholm, restaurangchef
janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806
Dani Lindberg, hållbarhetschef
dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000
Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör
johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00
Christa Grönlund, informationschef
christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter2 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke