Marknadsnyheter
BOKSLUTSKOMMUNIKÈ FÖR LOVISAGRUVAN AB, samt Kvartalsrapport 4, per 31 december 2023
Bokslutet för 2023
- Lovisagruvans intäkter från malmleveranserna 2023 uppgick till 28,5 MSEK (mot 51,4 MSEK för 2022).
- Lagervärdet ökade med 13,0 MSEK till 19,7 MSEK och malmkvantiteten med 12,9 kton till 18,5 kton.
- Gruvresultatet, rörelseresultatet från själva gruvproduktionen före avskrivningar, blev 15,3 MSEK (25,6).
- Gruvmarginalen efter avskrivningar blev 16 % (24).
- Rörelseresultatet efter avskrivningar uppgick till 6,3 MSEK (19,0) en rörelsemarginal på 22 % (37).
- Resultatet efter finansnetto uppgick till 4,6 MSEK (21,0).
- Vinsten per aktie uppgick till 1,02 SEK (4,99).
- Styrelsen föreslår att ingen utdelning skall ske (2,00 per aktie).
- Likvida medel vid årsskiftet uppgick till 0,7 MSEK (20,0) och de räntebärande skulderna till 15,5 MSEK (9,4).
Kvartalet, oktober-december 2023
- Intäkterna från malmleveranserna under fjärde kvartalet 2022 uppgick till 1,2 MSEK (mot 5,5 för samma period 2021).
- Gruvresultatet, rörelseresultatet från själva gruvproduktionen före avskrivningar, blev 2,6 MSEK (1,7).
- Rörelseresultatet efter avskrivningar uppgick till 0,0 MSEK (-0,8).
- Resultatet efter finansnetto uppgick till -0,2 MSEK (1,5).
- Vinsten per aktie uppgick till -0,10 SEK (0,46).
Marknadsnyheter
Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke