Connect with us

Marknadsnyheter

Bokslutsrapport Q4 2024

Published

on

Januari-december 2024 jämfört med januari-december 2023  

  • Nettoomsättningen steg till 20 232 (18 081) MSEK. Omsättningen ökade främst på grund av högre försäljningspriser och högre leveransvolymer drivet av fortsatt uppkörning av driftsatta investeringar.  
  • EBITDA uppgick till 7 143 (6 807) MSEK. Högre försäljningspriser, positiva valutaeffekter och högre leveransvolymer påverkade resultatet positivt. Högre avverkningsvolym på egen skog dämpade effekten av stigande kostnader för skogsråvara i SCAs industrier. 
  • EBITDA-marginalen var 35,3 (37,6) procent. 
  • Rörelseresultatet ökade till 5 027 (4 857) MSEK. 
  • Operativt kassaflöde uppgick till 3 187 (2 985) MSEK. 
  • Resultat per aktie var 5,18 (5,23) SEK. 
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 3,00 (2,75) SEK per aktie. 
     

Oktober-december 2024 jämfört med oktober-december 2023 

  • Nettoomsättningen ökade till 5 135 (4 384) MSEK, främst hänförligt till högre försäljningspriser. 
  • EBITDA uppgick till 1 649 (1 635) MSEK och EBITDA-marginalen var 32,1 (37,3) procent. Högre försäljningspriser motverkades av högre råvarukostnader. 
     

Oktober-december 2024 jämfört med juli-september 2024 

  • Nettoomsättningen uppgick till 5 135 (5 248) MSEK. Minskningen hänfördes framför allt till lägre försäljningspriser. 
  • EBITDA minskade till 1 649 (2 010) MSEK och EBITDA-marginalen var 32,1 (38,3) procent. Förändringen relaterade främst till högre kostnader för planerade underhållsstopp om 338 (122) MSEK och lägre försäljningspriser. 

 

NYCKELTAL 

 

 

Kvartal 

 

Jan-dec 

MSEK 

 

2024:4 

2023:4 

% 

2024:3 

% 

 

2024 

2023 

% 

Nettoomsättning 

 

5 135 

4 384 

17 

5 248 

-2 

 

20 232 

18 081 

12 

EBITDA 

 

1 649 

1 635 

1 

2 010 

-18 

 

7 143 

6 807 

5 

EBITDA-marginal, % 

 

32,1 

37,3 

 

38,3 

 

 

35,3 

37,6 

 

Rörelseresultat 

 

1 113 

1 119 

-1 

1 476 

-25 

 

5 027 

4 857 

4 

Periodens resultat   

 

820 

833 

-2 

1 070 

-23 

 

3 639 

3 625 

0 

Resultat per aktie (SEK) 

 

1,17 

1,22 

 

1,52 

 

 

5,18 

5,23 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Operativt kassaflöde 

 

1 276 

-55 

 

708 

 

 

3 187 

2 985 

 

Nettolåneskuld / EBITDA (LTM)   

 

1,5x 

1,6x 

 

1,6x 

 

 

1,5x 

1,6x 

 

 

 

BOKSLUTSKOMMENTAR 

 

Sammanfattning av året  

I en utmanande marknad redovisade SCA en EBITDA-marginal om 35,3 (37,6) procent för år 2024. SCAs konkurrensfördel ligger i kombinationen av en välinvesterad och därmed konkurrenskraftig industrirörelse och en hög självförsörjningsgrad inom strategiskt viktiga områden såsom vedråvara, energi och logistik. Successivt ökande avverkning av egen skog enligt plan har bidragit till resultatet och dämpat effekterna av stigande globala råvarukostnader. Denna styrka möjliggör att SCA kan leverera ett gott resultat även i en svagare konjunktur och i ett osäkert världsläge.  

 

Under året har ett målmedvetet arbete pågått för att gradvis öka produktionen i de anläggningar där SCA genomfört strategiska investeringar. Detta har resulterat i högre leveransvolymer jämfört med föregående år drivet av den nya pappersmaskinen i Obbola och den nya CTMP-anläggningen vid Ortvikens industriplats. De genomförda investeringarna förväntas successivt bidra till ökad produktivitet och stärkt kassaflödesgenerering även under de kommande åren. 

 

Det bokförda värdet på SCAs skogstillgångar var i linje med föregående år och uppgick till 107,3 (107,5) miljarder SEK. SCA baserar sin värdering av skogstillgångar på genomförda skogsmarkstransaktioner i de områden där SCA äger skog. Det treåriga genomsnittliga marknadspriset som används vid värdering av SCAs svenska skogstillgångar uppgick till 388 SEK/m3sk den 31 december 2024 jämfört med 395 SEK/m3sk föregående år. Prisminskningen motverkades av ett högre virkesförråd från fortsatt nettotillväxt i SCAs skogar.  

 

Marknaden för skogsmarkstransaktioner i norra Sverige var avvaktande under första halvåret, men aktiviteten och prisnivån ökade under andra halvåret. Samtidigt fortsatte virkespriserna att stiga.   

 

Sammanfattning av kvartalet  

SCAs resultat för fjärde kvartalet 2024 ökade något jämfört med motsvarande kvartal föregående år, men minskade jämfört med föregående kvartal.  

 

Virkesförsörjningen till SCAs industrier var stabil. Det globala och europeiska utbudet av virkesråvara har under en längre tid begränsats bland annat på grund av stoppade importvolymer från Ryssland, angrepp av skadeinsekter i Centraleuropa, och minskad avverkning i Kanada. Detta kombinerat med hög global efterfrågan har lett till successivt ökande priser på timmer och massaved.  

 

Efterfrågan på sågade trävaror var fortsatt avvaktande, vilket kan förklaras av den osäkra bygg- och fastighetsmarknaden under rådande konjunktur. Försäljningspriserna var i stort sett oförändrade i jämförelse med föregående kvartal. Producentlagren i Sverige var på en normal nivå medan lagren i kundled var låga.  

 

Inom segment Massa sjönk försäljningspriserna jämfört med föregående kvartal. Priset på NBSK i Europa var som högst i juli månad och har därefter sjunkit. I USA har prisutvecklingen varit liknande, men med viss fördröjning. I Kina minskade efterfrågan och priserna under sommaren, men har återigen ökat under hösten. Globala producentlager var på en normal nivå. SCAs leveransvolymer ökade något i kvartalet, trots planerade underhållsstopp. 

 

Efterfrågan på förpackningsmaterial försvagades under kvartalet. Svag tillväxt inom europeisk tillverkningsindustri har haft en negativ påverkan på efterfrågan, vilket resulterade i sjunkande försäljningspriser under kvartalet. De europeiska producentlagren var på en normal nivå.  

 

Marknadspriserna på tallolja och flytande biobränslen var fortsatt låga, främst på grund av lägre inblandningskrav i Sverige och ökad import från Kina, vilket har skapat en obalans på marknaden för förnybara bränslen. Marknaden för fasta biobränslen var stabil under fjärde kvartalet och leveransvolymerna var säsongsmässigt högre jämfört med föregående kvartal. Elpriserna i norra Sverige var låga under fjärde kvartalet. SCA fortsatte att växa i arrendeaffären inom vindkraft och i utgången av fjärde kvartalet fanns det 809 vindkraftverk i drift på SCAs mark med en årlig produktionskapacitet om 9,7 TWh, motsvarande cirka 20 procent av installerad vindkraftskapacitet i Sverige. 

 

INBJUDAN TILL PRESSKONFERENS BOKSLUTSRAPPORT Q4 2024 

En webbsänd presskonferens där denna delårsrapport presenteras av VD och koncernchef Ulf Larsson samt finans- och ekonomidirektör Andreas Ewertz äger rum fredagen den 31 januari med start klockan 10:00. 

 

Presskonferensen kommer att webbsändas live på www.sca.com. Det går också att delta via telefon:  

 

Sverige:  +46 (0) 8 505 204 24 

Storbritannien: +44 (0) 33 0551 0200  

USA:  +1 786 697 3501 

 

Uppge ”SCA Q4”. 

 

 

Sundsvall, 31 januari, 2025 

 

SVENSKA CELLULOSA AKTIEBOLAGET SCA (publ) 

 

 

Ulf Larsson 

VD och koncernchef  

 

 

För ytterligare information, kontakta 

Andreas Ewertz, Finans- och ekonomidirektör, +46 (0)60 19 31 97 

Josefine Bonnevier, Chef Investerarrelationer, +46 (0)60 19 33 90  

Anders Edholm, Hållbarhets- och kommunikationsdirektör, +46 (0)60 19 32 12 

 

 

Notera:

Denna information är sådan information som SCA är skyldig att offentliggöra enligt EUs marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Denna rapport har upprättats i både en svensk och en engelsk version. Vid variationer mellan de två ska den svenska versionen gälla. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 31 januari 2025 klockan 08:00 CET. Rapporten har inte varit föremål för revisorernas granskning.

Anders Edholm, Hållbarhets- och Kommunikationsdirektör, +46 (0) 60 19 32 12
 

Kärnan i SCAs verksamhet är den växande skogen, Europas största privata skogsinnehav. Kring denna unika
resurs har vi byggt en välutvecklad värdekedja baserad på förnybar råvara från våra egna och andras skogar.Vi erbjuder förpackningspapper, massa, trävaror, förnybar energi, tjänster för skogsägare och effektiva transportlösningar. Skogsbolaget SCA hade 2024 ca 3 400 anställda och en försäljning om 20 miljarder kronor.

SCA grundades 1929 och har sitt huvudkontor i Sundsvall. För mer information, besök www.sca.com

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Belåning av aktieportfölj – Fördelar och nackdelar

Published

on

Mobil med graf

Belåning av aktieportfölj, även känt som marginallån eller värdepapperskredit, innebär att man använder sina aktier och andra värdepapper som säkerhet för att låna pengar från sin bank eller värdepappersföretag. Detta finansiella verktyg har blivit allt mer populärt bland svenska investerare som vill frigöra kapital utan att sälja sina investeringar. Men som med alla finansiella instrument finns det både betydande fördelar och påtagliga risker att överväga.

Vad är belåning av aktieportfölj?

Vid belåning av aktieportfölj lånar investeraren pengar med sina värdepapper som säkerhet. Enligt jämförelsesajten Comparia.se har kreditgivaren vanligtvis en belåningsgrad på 50-70% av portföljens värde, beroende på vilka tillgångar som ingår. Detta innebär att om din aktieportfölj är värd 1 miljon kronor, kan du typiskt låna mellan 500 000 och 700 000 kronor.

Lånet är flexibelt och fungerar ofta som en kreditlinje där du kan dra pengar efter behov, upp till den fastställda kreditramen. Räntan är vanligtvis rörlig och ofta kopplad till styrräntan plus en marginal.

Fördelar med belåning av aktieportfölj

1. Behåller ägarskap och potential för värdeökning

Den främsta fördelen är att du kan frigöra kapital utan att sälja dina aktier. Detta innebär att du fortsatt äger aktierna och kan dra nytta av eventuella framtida värdeökningar och utdelningar. För långsiktiga investerare som tror på sina innehav men behöver likvida medel är detta särskilt attraktivt.

2. Skatteeffektivitet

Genom att belåna istället för att sälja aktier undviker du att utlösa kapitalvinstskatt. Detta kan vara särskilt värdefullt om du har aktier med stora orealiserade vinster. Skatten skjuts upp tills du faktiskt säljer aktierna, vilket kan ge betydande skattefördelar över tid.

3. Flexibilitet i användning

Pengarna från belåningen kan användas till vilket lagligt syfte som helst – köpa fler aktier, investera i fastigheter, starta företag, finansiera större inköp eller täcka tillfälliga kassaflödesproblem. Denna flexibilitet gör belåningen till ett mångsidigt finansiellt verktyg.

4. Gynnsam ränta

Eftersom lånet är säkerställt av värdepapper erbjuder banker vanligtvis lägre räntor än för blancolån. Räntan är ofta konkurrensmässig jämfört med andra kreditformer, särskilt för större belopp.

5. Enkel administration

De flesta banker erbjuder belåning genom internetbanken där du enkelt kan följa din belåningsgrad och dra pengar när det behövs. Administrationen är minimal jämfört med andra lånetyper.

6. Möjlighet till hävstång

För mer sofistikerade investerare kan belåning användas för att skapa hävstång i portföljen genom att köpa fler aktier med lånade pengar. Detta kan potentiellt öka avkastningen, men kommer också med ökad risk.

Nackdelar och risker

1. Marginalkrav och tvångsförsäljning

Den största risken med belåning är att om aktiekurserna faller kraftigt kan du hamna över den tillåtna belåningsgraden. När detta händer kräver banken att du antingen sätter in mer pengar eller säljer aktier för att minska lånet. I värsta fall kan banken tvångsförsälja dina aktier, ofta på en ogynnsam tidpunkt när priserna är låga.

2. Förstärkt risk vid börsfall

Belåning förstärker både vinster och förluster. Om marknaden faller påverkas inte bara värdet på dina aktier negativt, utan du har också ett lån att betala ränta på och potentiellt återbetala. Detta skapar en dubbel exponering mot marknadens rörelser.

3. Räntekostnad

Även om räntan ofta är gynnsam måste du betala ränta på det lånade beloppet oavsett hur dina investeringar presterar. Under perioder med låg eller negativ avkastning på aktiemarknaden kan räntekostnaden äta upp din totala avkastning.

4. Komplexitet och överbelåning

Det kan vara frestande att belåna för mycket, särskilt när marknaden går bra. Många investerare överskattar sin risktolerans och hamnar i en situation där de inte kan hantera om marknaden går ner. Komplexiteten i att hantera belåningsgrader kan också leda till misstag.

5. Psykologisk stress

Att ha lån mot sin aktieportfölj kan skapa betydande psykologisk stress, särskilt under volatila perioder på marknaden. Rädslan för tvångsförsäljning kan leda till irrationella beslut och sömnlösa nätter.

6. Begränsad diversifiering

När aktier används som säkerhet kan det begränsa din möjlighet att diversifiera portföljen eller göra stora ombalanseringar, eftersom vissa aktier kanske inte kan säljas utan att påverka belåningsgraden.

Vem passar belåning för?

Belåning av aktieportfölj passar bäst för:

  • Erfarna investerare med god förståelse för marknadsrisk och volatilitet
  • Investerare med stor portfölj där belåningen utgör en mindre del av totala tillgångarna
  • Långsiktiga investerare som inte planerar att sälja sina aktier inom kort
  • Personer med stabil inkomst som kan hantera räntebetalningar även under svåra perioder
  • Investerare med låg skuldsättning i övrigt

Belåning är inte lämplig för:

  • Nybörjare på aktiemarknaden
  • Personer som redan har hög skuldsättning
  • Investerare som inte kan hantera stress och volatilitet
  • De som ser belåning som ”gratis pengar”

Praktiska råd och strategier

Sätt konservativa gränser

Använd aldrig maximal belåningsgrad. En tumregel är att hålla belåningen under 30-40% av portföljens värde för att ha buffert om marknaden går ner.

Diversifiera säkerheter

Ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet. Undvik att belåna mot enskilda aktier eller sektorer som kan vara extra volatila.

Ha likviditetsbuffert

Håll alltid kontanter eller likvida tillgångar tillgängliga för att kunna hantera pressade marginaler utan tvångsförsäljning.

Förstå villkoren

Läs och förstå alla villkor i ditt belåningsavtal, inklusive hur belåningsgrader beräknas och när marginalkrav kan utlösas.

Regelbunden uppföljning

Följ din belåningsgrad regelbundet och var beredd att agera snabbt vid marknadsvolatilitet.

Slutsats

Belåning av aktieportfölj kan vara ett kraftfullt finansiellt verktyg för rätt typ av investerare i rätt situation. Fördelarna med att behålla ägarskap i sina investeringar samtidigt som man frigör kapital är uppenbara.

Men riskerna är verkliga och påtagliga. Tvångsförsäljning vid börsnedgång, förstärkt exponering mot marknadsrisk och den psykologiska stressen som kommer med belåning gör att detta verktyg kräver noggrann övervägning och disciplinerad riskkontroll.

För de som väljer att belåna sin aktieportfölj är nyckeln att vara konservativ med belåningsgraden, ha en väldiversifierad portfölj som säkerhet, och alltid ha en plan för hur man ska hantera marknadsvolatilitet. Som med alla investeringsbeslut bör man överväga att konsultera finansiell rådgivning innan man fattar beslutet att belåna sin portfölj.

Kom ihåg att tidigare prestanda inte är en garanti för framtida resultat, och att alla investeringar innebär risk för förlust. Belåning förstärker denna risk och bör därför endast användas av investerare som fullt ut förstår och kan hantera konsekvenserna.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Teknisk analys på flera marknader med Anders Haglund

Published

on

By

Anders Haglund gör teknisk analys

Anders Haglund går igenom den tekniska analysen på flera marknader samt även några olika enskilda aktier.

Teknisk analys med Anders Haglund
Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys