Connect with us

Marknadsnyheter

Borrningar i Graninge bekräftar mineraliserad zon

Published

on

Lappland Guldprospektering kan idag meddela att 4 av 5 borrhål i borrprogrammet vid i Graninge har övertvärat en mineralisering av samma typ som tidigare observerats i hällar. Mineraliseringens bredd varierar och bolaget ser intressanta indikationer i borrningana så långt. Det femte och sista hålet i denna kampanj gick längs med mineraliseringen. Bolaget skickar nu borrkärnorna på analys för vidare beslut om det fortsatta prospekteringsabetet.

”Det är viktigt att understryka att vi i nuläget inte har några analysresultat och därmed inte kan bekräfta förekomsten av guld eller eventuella halter. Prover kommer skickas för analys och vi ser fram emot att dela resultaten så snart de är tillgängliga. Det är uppmuntrande att vi ser en sammanhängande mineralisering i borrkärnorna vilket stärker vår tro på projektets potential. Vi ser fram emot att fortsätta våra undersökningar och få in de första analyssvaren,” säger Karl-åke Johansson, VD i Lappland Guldprospektering AB.

Graninge är ett undesökningstillstånd beläget utanför Sollefteå i Ångermanland som ägs av Lappland Guldprospektering. Det är ett relativt nytt uppslag och bygger på gjorda fynd av block och hällar med intressanta guldhalter.

Lappland Guldprospektering borrar nu på två olika projekt. Tidigare i höst rapporterades om det  inledande borrprogramet i bolagets bearbetningskoncession Stortjärnhobben träffat en höghaltig, mineraliserad zon om 9 meter med 8,5 gram Au/ton i genomsnitt. Lappland Guldprospektering avser att återuppta prospekteringsborrningen i Stortjärnhobben under våren.

Se video från Graninge och bolagets prospekteringsborrning: https://youtu.be/49VID6qLrR4

För ytterligare information kontakta:

Karl-Åke Johansson, VD, Lappland Guldprospektering AB (publ)

Mobnr: +46 70 625 22 57

e-post: karl-ake.johansson@lapplandguld.se 

Om bolaget:

Lappland Guldprospektering AB är ett svenskt guldprospekteringsbolag med verksamhet i norra Sverige. Bolagets aktie handlas på Spotlight Stock Market i Stockholm sedan oktober 2024. Lappland Guldprospekterings huvudprojekt är Stortjärnhobben i södra Lappland vilket beviljats en bearbetningskoncession. Utöver bolagets bearbetningskoncession har koncernen en portfölj av undersökningstillstånd med betydande guldpotential. Mer information finns på bolagets hemsida www.lapplandguld.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys