Marknadsnyheter
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
Projektet stöder således en redan pågående studie med BrainCool´s produkt BrainCool™ System avseende kylbehandling av svårbehandlad feber hos Covid-19 patienter.
Vinnova programmet, ”innovationer i coronakrisens spår”, hade 260 ansökningar där ca 15 ansökningar godkändes för finansiering, varav Braincool följaktligen äro en.
Målsättningen med Vinnovas projektet, är att avsluta den kliniska studien och utvärdera IPR (intellectual property rights), det vill säga patentmöjligheter inom ett nytt område för BrainCool. Vidare kommer utfallet av studien presenteras på vetenskapliga möten under 2020 och projektet kommer även mynna ut i en vetenskaplig publikation.
Efter denna Vinnovaansökan i samarbete med Södersjukhuset och Karolinska Institutet, har det nyligen framkommit ytterligare kunskap som tyvärr bekräftar våra farhågor om att den nya sjukdomen covid-19 inte bara är en respiratorisk sjukdom, utan även kan ge upphov till hjärnskador.
Se följande nya uppdateringar om hjärnskador relaterat till covid-19:
Nyhetsartikel BBC (med referenser till upp till 300 studier inom området) https://www.bbc.com/future/article/20200622-the-long-term-effects-of-covid-19-infection
En klinisk studie från Göteborgs Universitet / Sahlgrenska universitetsjukhuset, Zetterberg et al, Pressmeddelande från Göteborgs Universitet, med referens till publikation i Neurology. https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-06/uog-cso061820.php
I ljuset av det nya kunskapsläget kan vårt projekt och vår studie leda till ytterligare ny kunskap inom ett helt nytt behandlingsområde samt generera en viktig vetenskaplig publikation. Publikationen, tillsammans med detta första grant, utgör en solid grund för ytterligare finansiering.
Vår produkt BrainCool™ System, vars huvudsyfte är att begränsa hjärnskador hos intensivvårdspatienter, kan med denna studie förutom att skapa ett bra kliniskt försäljningsunderlag för behandling av neurologisk feber, även medverka till att skapa nya viktiga rön för behandling av akut lungsvikt, ARDS (acute respiratory distress syndrome).
Braincool bidrar till nya erfarenheter genom att behandla patienter med feber utlöst av covid -19 och vi står förberedda inför framtida pandemier.
Uppemot en tredjedel av alla patienter som genomgår mekanisk ventilation vid IVA (intensivvårdsavdelning) lider av ARDS, som är ett allvarligt tillstånd med ca 40 procents mortalitet. ARDS drabbar ofta de svårast sjuka covid-19-patienterna, och då med ännu högre mortalitet.
Studier har visat att terapeutisk hypotermi (TH) som lungskyddande åtgärd i patienter med ARDS har gett ett förbättrat kliniskt utfall, och för covid-19 patienter är vår tes att TH även kan minska hjärnskador.
– Projektet ligger helt i linje med BrainCool´s vision att erbjuda medicintekniska lösningar mot allvarliga medicinska problem. Tyvärr är det tydligt att covid-19 inte bara är en respiratorisk sjukdom utan även ger upphov till hjärnskador, vilket gör att BrainCool´s medicintekniska produkter särskilt intressanta.
För mer information
Martin Waleij – VD
+46 – 733 -93 70 76
E-post: martin.waleij@braincool.se
Om BrainCool AB (publ)
BrainCool AB (publ) är ett innovativt medicinteknikföretag som utvecklar, marknadsför och säljer ledande medicinska kylningssystem för indikationer och områden med betydande medicinska mervärden inom sjukvården. Bolaget fokuserar på två affärsområden, Brain Cooling och Pain Management. BrainCool AB (publ) har sitt säte i Lund. Aktien är noterad på Spotlight Stock Market.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
-
Marknadsnyheter8 år ago
Tudorza reduces exacerbations and demonstrates cardiovascular safety in COPD patients