Connect with us

Marknadsnyheter

BRF Makaronen – en spännande del av Kvarnholmens utveckling!

Published

on

Om BRF Makaronen

BRF Makaronen på Kvarnholmen i Nacka är en modern bostadsrättsförening som består av 101 lägenheter, varierande från två till fem rum och kök, med storlekar mellan 40 och 123 kvadratmeter. Byggnaden är utformad i en böjd form som liknar en makaron och omsluter en gemensam, grönskande innergård i söderläge. Denna utformning skapar en trivsam och social miljö för de boende, med utrymmen för avkoppling, lek och gemenskap.

Kvarnholmen har en rik industriell historia som sträcker sig tillbaka till 1600-talet, då området huserade ett beckbruk. Under 1700-talet etablerades en superfosfatfabrik, och på 1800-talet byggdes Qvarnen Tre Kronor. År 1922 köpte Kooperativa Förbundet upp Kvarnholmen för att producera mjöl, skorpor och pasta. Denna industriella verksamhet pågick fram till 1992, då bageriverksamheten avslutades.

I dag har Kvarnholmen förvandlats till en levande stadsdel där modern arkitektur möter historiska industribyggnader. BRF Makaronen är en del av denna utveckling och erbjuder boende med närhet till service, skolor och kommunikationer, samtidigt som området behåller sin unika karaktär och historia.

*källa Peab och Cision

Susteras roll

Sustera har bistått beställaren, PEAB bostad/BRF, i projektet som besiktningsman inom disciplinerna bygg, rör, luft, el, tak, fasad, mark, styr och hiss. Tack vare ett väl utfört arbete i detta projekt fick Sustera förtroendet som besiktningsman på BRF Disponenten. Även det ett projekt med PEAB som entreprenör.

”Det är särskilt spännande att vara involverade i dessa projekt p.g.a. den positiva och inspirerande attityd och inställning alla inblandade parter i projekten bidragit med. Detta har skapat en stark motivation och trivsel på arbetsplatsen”

– William Lukin, Besiktningsman, Sustera

Snabba fakta

Beställare: PEAB Bostad/BRF

Ort: Nacka, Stockholm

Projektet färdigställs: Q4 2024

Tjänster: Besiktningsman inom disciplinerna bygg, rör, luft, el, tak, fasad, mark, styr och hiss.

Om Sustera

Sustera är ett branschledande företag med fokus på fastigheters hela livscykel. Med rötter i Norden som sträcker sig tillbaka så tidigt som till 1989 och med över 700 dedikerade experter ser vi till att byggnader ökar i värde och blir mer hållbara. Vår vision är att accelerera utvecklingen mot mer hållbar förvaltning och byggnation av fastigheter. 

Vi erbjuder tjänster för en byggnads hela livscykel. Våra experter besiktigar, undersöker och utför utredningar. Vi ger råd som förebygger problem och minskar kostnader för både nya och befintliga byggnader. Vi ser till att alltmer strikta krav på hållbarhet och energieffektivitet uppfylls. Vi projektleder, utreder och övervakar både renoverings- och nybyggnadsprojekt. 

Sustera – Buildings are for life.  

Sustera.se 

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys