Connect with us

Marknadsnyheter

Brixo ansöker om tillstånd enligt lagen om bank- och finansieringsrörelse

Published

on

Brixo har ansökt om tillstånd från Finansinspektionen att driva finansieringsrörelse enligt lagen (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse.

Efter ett beviljat tillstånd att driva finansieringsrörelse som kreditmarknadsbolag avser bolaget att ta emot inlåning från allmänheten genom att erbjuda sparkonton med statlig insättningsgaranti. Detta innebär en ytterligare finansieringskälla för bolagets befintliga kreditgivningsverksamhet inriktad på konsumentkrediter upp till 100 000 kronor. Bolaget har idag en utlåning till allmänheten som uppgår till cirka 600 miljoner kronor.

”Med tillgång till inlåning från allmänheten skapas en möjlighet att fokusera mer på det segment av kunder som har den bästa kreditvärdigheten samtidigt som bolaget kan bidra till en ökad konkurrens på marknaden för sparkonton”, säger Martin Johansson, VD.

Finansinspektionen förväntas fatta beslut avseende tillståndsansökan i mitten av 2025.

Finansinspektionen har under 2024 genomfört en undersökning med syfte att granska hur bolaget i sina kreditprövningar tar tillvara konsumenters intressen, vilket underlag och vilka analyser som ligger till grund för kreditprövningen samt hur bolaget bedömer enskilda konsumenters ekonomiska förutsättningar att fullgöra sina åtaganden. Under den period som undersökningen avser har det inte framkommit några överträdelser av tillämpliga bestämmelser och ärendet har därmed skrivits av.

Om Brixo

Brixo är ett svenskt fintechbolag som utmanar det traditionella banksystemet genom att erbjuda digitala krediter på upp till 100 000 kronor till privatpersoner i Sverige. Bolaget strävar efter att förenkla och förbättra marknaden för finansieringstjänster genom att med innovativa kreditprodukter och noggranna kreditprövningar tillgängliggöra krediter för en bredare allmänhet. Brixo står under Finansinspektionens tillsyn.

Mer information om Brixo finns på https://brixo.se.

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys