Connect with us

Marknadsnyheter

Brooks Entwistle föreslås som ny styrelseledamot i EQT AB

Published

on

EQT AB (publ) meddelar i dag att valberedningen föreslår Brooks Entwistle som ny styrelseledamot i EQT AB. Han tillför bred erfarenhet av de globala kapitalmarknaderna och techindustrin. 

Brooks Entwistle är i dag Senior Vice President of Global Customer Success på blockkedjebolaget Ripple och har över 30 års gedigen erfarenhet från ledande positioner inom både techindustrin och finansmarknader över hela Asien-Stillahavsområdet. Före Ripple var Brooks Entwistle Chief Business Officer International på Uber, där han ansvarade för affärsutveckling och bolagets relationer i Asien-Stillahavsområdet, Emea-regionen och Latinamerika. Tidigare erfarenheter innefattar 22 år i olika roller på Goldman Sachs, däribland Partner och vd för Goldman Sachs India, ordförande för Goldman Sachs South East Asia och vd för Goldman Sachs Singapore.

Jacob Wallenberg, ordförande för valberedningen kommenterar: “Brooks Entwistles samlade erfarenhet och expertis inom den internationella techscenen och de globala kapitalmarknaderna kommer att bidra med värdefulla perspektiv för EQT:s tillväxtagenda, i synnerhet med det ökade fokuset på Asien och sammanslagningen med BPEA.”

Edith Cooper har avböjt omval efter fyra år i styrelsen. Conni Jonsson, styrelseordförande i EQT AB  kommenterar: “Edith är en sann utmanare som har skapat medvetenhet om en rad frågor, däribland mångfald och inkludering. Hon etablerade och utvecklade vårt ersättningsutskott under en tid av snabb tillväxt. Jag är mycket tacksam för Ediths bidrag, särskilt under börsnoteringsprocessen. Hennes enorma erfarenhet och engagemang för styrelsen har varit ovärderligt.”

Valberedningens fullständiga förslag till EQT AB:s årsstämma finns i kallelsen och valberedningens motiverade yttrande, publicerade på EQT:s hemsida. EQT AB:s årsstämma hålls den 1 juni 2022. Förslaget av Brooks Entwistle som ny styrelseledamot är villkorat av att relevanta myndighetstillstånd erhålls. 

Valberedningen består av Conni Jonsson, styrelseordförande i EQT AB och medlemmar utsedda av de fyra största aktieägarna i EQT AB: Jacob Wallenberg (valberedningens ordförande) utsedd av Investor AB, Harry Klagsbrun, utsedd av Bark Partners AB, Shireesh Vasupalli, utsedd av Lennart Blecher samt Hans Sterte, utsedd av Alecta.

Kontakt

Olof Svensson, Head of Shareholder Relations, +46 72 989 09 15
Rickard Buch, Managing Director, Communications, +46 70 855 03 56
EQT Press Office, press@eqtpartners.com, +46 8 506 55 334

Om EQT

EQT är en syftesdriven global investeringsorganisation som enbart fokuserar på strategier för aktivt ägande. Med ett nordiskt arv och ett globalt tankesätt har EQT ett track record av stabil och attraktiv avkastning inom flera geografiska områden, sektorer och strategier som sträcker sig över nära tre årtionden. EQT har investeringsstrategier som täcker alla faser i ett företags utveckling, från start-up till mogna faser. EQT har idag EUR 77 miljarder i förvaltat kapital i 36 aktiva fonder inom två affärssegment – Private Capital och Real Assets.

Med rötterna i Wallenbergfamiljens entreprenöriella tankesätt och filosofi om långsiktigt ägande styrs EQT av ett antal djupt förankrade värderingar och en tydlig företagskultur. EQT förvaltar och rådger flera fonder och investeringsenheter som investerar över hela världen med målsättningen att framtidssäkra bolag, skapa attraktiv avkastning och ha en positiv påverkan med allt EQT gör.

EQT AB-koncernen avser EQT AB (publ) och dess direkta och indirekta dotterbolag, vilka inkluderar general partners och juridiska personer som rådger EQT-fonder samt EQT-fonders fondförvaltare. EQT har kontor i 23 länder i Europa, Asien-Stillahavsområdet och Nordamerika, och har fler än 1 300 medarbetare.

Mer information: www.eqtgroup.com
Följ EQT på LinkedIn, Twitter, YouTube och Instagram

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

Det har varit en spännande vecka både för småbolag och börsnotering

Published

on

By

Vilken makalös torsdag vi fick med Silex börsnotering. Aktien steg makalösa 178 procent under sin första handelsdag och fortsatte sedan upp. Det är alltid något dubbelt när en IPO är så här het för som investerare får man oftast inte den tilldelning man önskat sig. Det går inte att göra alla nöjda. Det man ändå måste säga är att tilldelningen var diversifierad. I stället för pytteposter till alla som ingen är direkt glad över så lottades tilldelningen där vissa fick mindre poster och andra inga, samtidigt som Avanza öppnade sitt institutionserbjudande för alla sina kunder, vilket gjorde att vissa fick större poster.

Veckans överraskning av det mindre slaget stod Stayble Therapeutics för. På torsdagen skulle formellt beslut ha tagits om att likvidera bolaget då styrelsen inte längre såg någon möjlighet för bolaget att få finansiering. Men under onsdagens sista timme kom ett pressmeddelande om att det dykt upp en internationell strategisk investerare som bolaget ingått en avsiktsförklaring med, det fick aktien under torsdagen att lyfta 721 procent.

Veckans starkaste utfall i en företrädesemission kom från Front Ventures med en teckningsgrad på 279 procent, detta trots att befintliga ägare lät bli att teckna 26,5 procent. Utfallet gör att bolaget även använder hela övertilldelningsoptionen som var lika stor som företrädesemissionen.

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys