Marknadsnyheter
Cadillac Racing visar upp nya Hypercar-racerbilar
Cadillac Racing, i samarbete med Cadillac Hertz Team JOTA, visar upp sina två Hypercar-racerbilar som kommer att tävla i FIA World Endurance Championship (WEC) under säsongen 2025.

På Cadillac City i Paris presenterades de nya racerbilarna nr. 12 och 38 för Cadillac Hertz Team JOTA V-Series.R. Evenemanget ägde rum i Cadillacs flaggskeppsbutik och lockade nyckelpersoner från General Motors, Cadillac Racing, JOTA Sport, WEC och Automobile Club de l’Ouest – arrangören av det mytompunna 24-timmarsloppet Le Mans. Cadillac Racing satsar stort inför sin tredje säsong i Hypercar-klassen i WEC. Genom samarbetet med det framgångsrika JOTA Sport, som nu debuterar som fabriksteam, stärker de sin ställning i mästerskapet.
– Avtäckningen av Cadillac Hertz Team JOTA V-Series.R återspeglar Cadillacs starka fokus på innovation och prestanda på den globala arenan. När vi nu stärker vår närvaro i Europa ger detta samarbete en fantastisk möjlighet att visa upp Cadillacs pionjäranda i ett av världens mest prestigefyllda racingmästerskap. Tillsammans med JOTA Sport och Hertz är vi stolta över att förverkliga vår V-Series.R och ser fram emot en spännande säsong, säger Pere Brugal, Managing Director och President för GM Europe.
JOTA Sport är ett av de mest framstående teamen inom sportvagnsracing, med tio pallplatser i LMP2-klassen på Le Mans. Det England-baserade teamet, som sponsras av Hertz och Tom Brady, gjorde sin debut i Hypercar-klassen 2023 som privatteam.
– Avtäckningen av Cadillac Hertz Team JOTA V-Series.R är resultatet av ett enormt engagemang och hårt arbete från alla i vår nya motorsportfamilj. Det är ett stolt ögonblick för hela teamet att få presentera denna fantastiska tävlingsbil. Det här handlar inte bara om årets design, utan också om nästa steg för två framgångsrika och rekordbrytande varumärken inom FIA World Endurance Championship. Vi vill rikta ett stort tack till Hertz för deras ovärderliga partnerskap och till GM/Cadillac för deras förtroende för oss – både för vår förmåga att leverera och för att representera ett av deras mest prestigefyllda varumärken globalt. Vi ser verkligen fram emot att se vad vi kan åstadkomma tillsammans i år, säger David Clark, medgrundare och direktör för Cadillac Hertz Team JOTA.
Will Stevens, Jenson Button och Norman Nato återvänder efter en framgångsrik säsong som innehöll historiska segrar. De får sällskap av Earl Bamber och Alex Lynn, som för tredje året i rad är lagkamrater i Cadillac Racing. Även Sebastien Bourdais kommer att delta i teamet. Vilka förarpar som bildas kommer att meddelas senare. Den globala tävlingskalendern, som omfattar åtta lopp, inleds med WEC-prologen den 20–21 februari och följs av Qatar 1812 km den 28 februari på Lusail International Circuit.
Cadillac V-Series.R, märkets första hybridbil, är resultatet av ett samarbete mellan Cadillac Design, Cadillac Racing och racerbiltillverkaren Dallara. Bilen tillhör den femte generationen av V-serien och kombinerar toppmodern racingteknik med Cadillacs ikoniska design.
Om General Motors
General Motors driver framtidens transporter genom att utnyttja avancerad teknik för att bygga säkrare, smartare och utsläppssnålare bilar, lastbilar och stadsjeepar. GM:s varumärken Buick, Cadillac, Chevrolet och GMC erbjuder en bred portfölj av innovativa bensindrivna fordon och branschens bredaste utbud av elbilar, när vi går mot en helt elektrisk framtid. Läs mer på GM.com.
Om Hertz Team JOTA
Hertz Team JOTA grundades år 2000 och är ett av de mest erfarna och framgångsrika sportbilsteamen på senare tid, efter att ha slutat på pallen i LMP2 på Le Mans 10 gånger, inklusive tvåa och trea totalt 2017. Mästerskapstitlar under European Le Mans Series 2016, Asian Le Mans Series 2017 och flera vice mästerskapstitlar i FIA World Endurance Championship. Även totalsegrar i Blancpain Endurance och klasssegrar i Spa 24-timmars, Nürburgring 24-timmars och American Le Mans Series. År 2023, i samarbete med sponsorerna Hertz, Singer Group, Brady Apparel och andra, gick Hertz Team JOTA in på den högsta nivån av uthållighetsmotorsport globalt och tog en historisk första seger för ett privat team i Hypercar-klassen vid TotalEnergies 6-timmars på Spa-Francorchamps i maj 2024. 2024 års föraruppställning består av teamets stöttepelare Will Stevens tillsammans med Phil Hanson, Oliver Rasmussen, Callum Ilott och Norman Nato, samt Formel 1-världsmästaren Jenson Button.
För ytterligare information, kontakta gärna:
Klas Frykhammar Davidson, StrandbergHaage
klas@strandberghaage.se, +46 736 75 70 98
Felicia Lindqvist, StrandbergHaage
felicia.lindqvist@strandberghaage.se, +46 735 63 21 29
Marknadsnyheter
Investerarens guide till säljtratten: Varför intäkter är en laggande indikator
Som investerare eller trader är du van vid att leta efter mönster och indikatorer som kan förutsäga framtida prisrörelser. Inom teknisk analys (TA) skiljer vi noga på ledande indikatorer (som ger signaler innan en trend vänder) och laggande indikatorer (som bekräftar en rörelse som redan skett). Samma obarmhärtiga logik gäller när vi analyserar fundamentan och tillväxtpotentialen i B2B-bolag.
När kvartalsrapporten släpps stirrar marknaden sig ofta blind på omsättningstillväxt och sista raden. Men sanningen är att dagens intäkter är den ultimata laggande indikatorn. Den omsättning ett B2B-bolag redovisar idag är resultatet av sälj- och marknadsaktiviteter som genomfördes för sex, nio eller tolv månader sedan. Att köpa en aktie enbart baserat på historisk omsättning är som att handla ett index baserat enbart på ett glidande medelvärde – du agerar på gammal information.
För att verkligen förstå ett bolags framtida kassaflöden och fundamentala styrka måste du titta på toppen av deras säljtratt. Det är där de ledande indikatorerna finns.
Säljpipelinen som ledande indikator
Ett bolags säljpipeline (det samlade värdet av alla pågående affärsmöjligheter) är i teorin den bästa ledande indikatorn för framtida intäkter. Om pipelinen växer idag, bör intäkterna växa imorgon. Men precis som i teknisk analys är inte alla signaler tillförlitliga. Marknaden är full av ”falska utbrott” och ”bull traps”.
Många bolag pumpar upp sin pipeline med orealistiska affärsmöjligheter för att lugna styrelsen eller marknaden. Säljarna lägger in företag som visat ett vagt intresse, men som saknar budget eller mandat att fatta beslut. Detta skapar en illusion av framtida tillväxt.
När ledningen styr bolaget efter denna uppblåsta pipeline – man kanske anställer mer leveranspersonal eller drar på sig fasta kostnader i tron att intäkterna är på väg – och affärerna sedan inte materialiseras, slår det skoningslöst mot marginalerna nästa kvartal. En ostrukturerad pipeline är lika farlig som felkalibrerad algoritm; ”Garbage in, garbage out”.
Att skapa en sann signal
Hur bygger ett företag en pipeline som faktiskt utgör en sann signal för framtida intäkter? Svaret ligger i hur inflödet av nya affärsmöjligheter hanteras och filtreras i det allra första ledet.
För att eliminera bruset måste bolag etablera rigorösa processer i toppen av tratten. Detta innebär att sluta mäta fåfänga mätetal som ”antal samtal” och istället fokusera på konverteringskraft och relevans. Genom att integrera professionell och kvalificerad mötesbokning säkerställer företaget att endast de prospekt som har ett faktiskt affärsbehov, rätt beslutsfattare och finansiella muskler tillåts komma in i säljpipelinen.
När denna filtrering sköts med strategisk precision, förvandlas pipelinen från en lista med förhoppningar till en matematisk sannolikhetskalkyl. Det är detta som skiljer bolag med hög volatilitet i sina intäkter från bolag med en förutsägbar, maskinell tillväxt.
Värderingsmultipeln och förutsägbarhet
Varför är detta kritiskt ur ett investerarperspektiv? Finansmarknaden, oavsett om det handlar om börsen, Private Equity eller riskkapital, avskyr osäkerhet och älskar förutsägbarhet.
Ett bolag vars intäkter bygger på en handfull ”stjärnsäljares” ostrukturerade nätverkande bär på en enorm operativ risk. Deras intäkter kommer att vara volatila. Å andra sidan, ett bolag som har byggt en kommersiell arkitektur där de exakt vet hur stor bearbetningsinsats som krävs för att generera en viss intäkt i framtiden, premieras alltid.
Dessa bolag handlas till högre multiplar (P/E eller EV/EBITDA) just för att deras kassaflöden har en lägre riskpremie. Som investerare eller analytiker bör du därför alltid ställa dig frågan: Hur ser maskineriet ut innan affären ens blir en siffra i kvartalsrapporten? Det är där du hittar bolagets sanna momentum.
Marknadsnyheter
Slutet för 10-årsavtalen: Flexibla kontor som företagets krisberedskap
Under det senaste decenniets dopade ekonomi, drivet av nollräntor och billigt kapital, byggde många företag upp enorma fasta kostnader. Det var en era präglad av hybris där bolag glatt signerade 5- eller 10-åriga kommersiella hyreskontrakt för prestigefyllda kontorslandskap, i tron att tillväxten var linjär och evig. Sedan kom räntechocken, inflationen och den geopolitiska oron.
När vi idag diskuterar krisberedskap och resiliens inom näringslivet (”business prepping”) handlar det inte bara om att bygga en likviditetsbuffert för sämre tider. Det handlar om att systematiskt eliminera fasta kostnader och skapa maximal operativ agilitet. I det perspektivet har det traditionella kontorsavtalet förvandlats från en trygghet till en massiv finansiell risk – en regelrätt ”Single Point of Failure” (SPOF) i företagets balansräkning.
Den statiska hyreskostnaden som en SPOF
Det traditionella kommersiella fastighetsmaskineriet bygger på att överföra risk från fastighetsägaren till hyresgästen. Företag låser in sig i långa, oflexibla avtal som indexuppräknas årligen. Om marknaden viker och bolaget måste minska sin personalstyrka med trettio procent, sitter de fortfarande fast med samma enorma overheadkostnad för ekar tomma kvadratmeter.
I en stagnerande eller volatil makroekonomi är kostnadselasticitet – förmågan att omedelbart kunna skala upp eller ner sina utgifter i takt med intäkterna – skillnaden mellan överlevnad och konkurs. Att binda upp framtida kassaflöden i ett decennium för att förvara skrivbord är helt enkelt inte rationell riskhantering längre.
Affärsmässig prepping och ”Space-as-a-Service”
Detta är den fundamentala drivkraften bakom skiftet från traditionella kontor till flexibla kontorshotell och coworking-hubbar (”Space-as-a-Service”). För ett framåtblickande företag är detta ett led i sin strategiska krisberedskap.
Genom att sitta på ett modernt kontorshotell köper bolaget sig friheten att vara agil. Växer företaget snabbt kan man addera fler rum över en natt. Slår en recession till och personalstyrkan måste bantas, kan företaget minska sin kontorsyta med en månads varsel. Kostnaden rör sig därmed i perfekt symbios med företagets aktuella behov och ekonomiska bärkraft, istället för att vara en stel kvarnsten runt halsen.
Delningsekonomi för minimerad overhead
Den andra aspekten av denna riskminimering handlar om resursutnyttjande. En stor del av den dyra kvadratmeterytan i traditionella kontor består av receptioner, lounger, kök och stora styrelserum – ytor som står ekande tomma uppåt 80 procent av arbetsveckan, men som företaget likväl betalar fullt pris för varje månad.
På ett kontorshotell delas denna infrastruktur. Företaget betalar enbart för sin kärnyta. När ledningsgruppen väl behöver stänga in sig för kvartalsplanering, eller när det är dags att samla kunder och partners, betalar man inte för ett ständigt tomt representationsrum. Istället nyttjar man delad infrastruktur och bokar en konferens i Malmö exakt de dagar behoven uppstår. Kostnaden blir en tillfällig, rörlig utgift i stället för en permanent, fast overhead.
Flexibilitet är den nya tryggheten
Illusionen av att ett eget, stort och fast kontor är ett tecken på stabilitet är borta. I dagens makroekonomiska klimat är stabilitet synonymt med flexibilitet.
Företag som strategiskt undviker långa inlåsningseffekter skyddar sina marginaler, säkrar sitt kassaflöde och behåller manöverutrymmet oavsett vad som händer med räntan, inflationen eller konjunkturen. Att flytta verksamheten till en flexibel hubb är inte bara en kontorsfråga – det är modern, ekonomisk krishantering.
Marknadsnyheter
Nordtech gör en IPO på Stockholmsbörsen
Nordtech har pratat om en IPO redan för några år sedan och på senare tid har mjukvarubolag tagit stryk på grund av rädslan för AI. Men Nordtech låter sig inte avskräckas utan tror på det man gör. Tre miljarder kronor kommer företaget att vara värt, dvs det är vad post money-värderingen kommer att vara efter IPO-erbjudandet.
Erbjudande backas upp av flera välkända namn så vi kan räkna med att den här börsnoteringen kommer att gå i mål på ett helt galant sätt.
I skrivande stund har ännu ingen analytiker kommit ut med en rekommendation så det ska bli intressant att se vad de säger, även om det känns som att det kommer att vara tecknarekommendationer.
Här är ankarinvesterarna:
- Tredje AP-fonden
- SEB Asset Management
- Swedbank Robur
- Protean (fondbolaget)
- Kramerica Industries (Caspar Callerström)
-
Analys från DailyFX11 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter6 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter4 år agoUpptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX13 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter3 år agoDärför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX13 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX9 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter8 år agoTeknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke
