Connect with us

Marknadsnyheter

Canadian Tire utökar sin installation av Pricers butikslösning

Published

on

Inom det ramavtal som tecknades med Pricer 2020 fortsätter nu Canadian Tire Dealer Association (CTDA), en butikskedja med omkring 500 butiker runt om i Kanada, att digitalisera sina Canadian Tire-butiker.

CTDA har slutfört installationen av Pricers infrastruktur för digitala etiketter i samtliga aktuella Canadian Tire-butiker. Enligt plan ska prismärkning ske med digitala etiketter på 80 procent av alla produkter i 80 procent av de aktuella butikerna före slutet av 2025.

Pricers digitala etiketter är till stor hjälp för Canadian Tire-butikerna. Vi har också fått nöjdare kunder i och med att priserna hålls aktuella genom uppdateringar i realtid och att det har blivit enklare att hitta produkterna, vilket gör det enklare och roligare att handla. Vi fortsätter nu installera lösningen i våra butiker, säger Neil Maizen, EVP and Managing Director, CTDA.

– Det känns oerhört glädjande att kunna fördjupa samarbetet med Canadian Tire. Deras förtroende för våra lösningar är ett tecken på det värde vi fortsätter att leverera, både för handlarna och för konsumenterna, och vi är väldigt stolta över att få vara en del av deras fortsatta arbete. Deras nya plan och digitaliseringsstrategi ligger helt i linje med den globala trend vi ser där ledande butikskedjor fokuserar på att öka produktiviteten, stärka butikskundernas engagemang och optimera prishanteringen, säger Mats Arnehall, Chief Commercial Officer, Pricer.

För ytterligare information, vänligen kontakta:

Mats Arnehall, Chief Commercial Officer, 070-8108084

Magnus Larsson, vd och koncernchef, 0704-316 851

info@pricer.com

Om Pricer

Pricer är ett ledande globalt techföretag inom den snabbväxande marknaden för smart retail med digitala butikslösningar som både ökar butikers produktivitet och förhöjer köpupplevelsen. Genom digitala prisetiketter, avancerad teknik såsom optisk trådlös kommunikation och AI samt ständig innovation lägger Pricer grunden för kommunikation och effektivitet i butik. Bakom Pricers branschledande snabba, robusta och skalbara plattform som ständigt utvecklas med ny funktionalitet ligger 30 års branscherfarenhet. Pricer grundades i Sverige 1991 och är noterat på Nasdaq Stockholm. För mer information, besök www.pricer.com

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys