Connect with us

Marknadsnyheter

Cancerfonden delar ut 16 miljoner kronor till Linköpings universitet

Published

on

on, nov 15, 2017 06:22 CET

Cancerfonden delar nu ut rekordsumman 454 miljoner kronor till svensk cancerforskning, det största beloppet någonsin. Av dem får Linköpings universitet drygt 16 miljoner kronor nästa år. Maria Sunnerhagen, professor vid Linköpings universitet, är en av dem som får ta del av forskningsstödet från Cancerfonden.

– Min forskning handlar om en av de stora bovarna bakom cancer, ett protein som kallas Myc. Tack vare anslaget från Cancerfonden kan vi få ny kunskap som kan leda till nya sätt att angripa cancer, säger Maria Sunnerhagen, professor vid Linköpings universitet. 

Många proteiner i kroppen bidrar till utvecklingen av cancer, men Myc är ett av dem som bidrar allra mest. Den förödande effekten hos Myc verkar bero på att det kan samverka med många andra proteiner som styr tillväxten av kroppens celler. Om Myc blir överaktivt kan det därför leda till ohämmad celltillväxt, som resulterar i en cancertumör.

Maria Sunnerhagen tilldelas 1,5 miljoner kronor per år under tre år för att undersöka vad alla dessa kontakter har gemensamt på ett molekylärt plan. Det gör det möjligt att hitta sätt att bryta nätverken – och därmed hejda cancertillväxten. Förhoppningen är att det på sikt kan leda till nya typer av cancerläkemedel.

– Detta projekt kartlägger in i minsta detalj ett av de proteiner som driver cancercellers tillväxt. Sådan grundforskning med avancerad metodik är viktig för att lägga basen till utveckling av nya behandlingsmetoder, säger Klas Kärre, ordförande för Cancerfondens forskningsnämnd.

Cancerfondens anslagsutdelning

Rekordutdelningen på 454 miljoner kronor går till 502 olika forskningsprojekt, pengar som betalas ut till universiteten och de olika forskningsprojekten under nästa år. Av de 454 miljoner som delas ut går 182 miljoner kronor till nya ansökningar och 11 miljoner går till planeringsgrupper och forskarmånader för kliniker. Resterande 261 miljoner går till forskningsprojekt som Cancerfonden beviljat sedan tidigare år. Totalt under året delas en halv miljard kronor ut till svensk cancerforskning.

Fördelningen av Cancerfondens forskningsanslag utses i nationell konkurrens. Det innebär att Cancerfonden låter alla forskningsprojekt konkurrera med varandra oberoende av cancerform. De främsta forskningsprojekten får anslag, det vill säga de med störst chans att nå framgångsrika resultat. Anslagsutdelningen som sker i november varje år är Cancerfondens största utdelning.

Mer om hur anslagen fördelas:
Cancerfondens anslagsprocess

För mer information kontakta:

Agnes Palinski

PR- och pressansvarig

08-677 10 43

agnes.palinski@cancerfonden.se

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys