Marknadsnyheter
Cantargia anordnar webcast kring nyligen annonserad nyemission
- Cantargias webcast gällande nyemissionen äger rum den 7 juli 2022, 14:00 CET/8:00 ET
- Nyligen redovisade positiva kliniska data i icke-småcellig lungcancer (NSCLC) och bukspottkörtelcancer (PDAC)
- Kapital för att driva kliniska utvecklingen framåt inom NSCLC och PDAC samt andra möjligheter
Cantargia AB (Cantargia AB; Nasdaq Stockholm: CANTA) publicerade idag inbjudan till en webcast gällande den nyligen annonserade fullt garanterade företrädesemissionen. Texten för inbjudan följer nedan:
Cantargia bjuder in till anmälan samt deltagande i en direktsänd uppdatering (webcast) kring Cantargias nyligen annonserade fullt garanterade företrädesemission om cirka 250 miljoner SEK.
Cantargias huvudkandidat, nadunolimab (CAN04), har visat lovande effekter i kliniska fas IIa-studier i över 70 PDAC-patienter och 30 NSCLC-patienter, vilket nyligen presenterades inför forskare och kliniker på konferensen American Society for Clinical Oncology (ASCO) 2022. Som kommunicerat den 21 juni 2022, är det huvudsakliga syftet med finansieringen att möjliggöra för Cantargia att bygga vidare på de positiva resultat som erhållits i PDAC och NSCLC och påskynda kliniska studier i sen utvecklingsfas med nadunolimab.
För att nå marknadsgodkännande krävs större, kontrollerade kliniska fas II/III-studier i enlighet med regulatoriska riktlinjer. Vårt syfte med emissionen är att säkra finansiering för:
- Förberedelse av en randomiserad studie avseende icke-skivepitel NSCLC, med start 2023
- Fas II/III-studien Precision Promise℠ i PDAC, som görs på ledande kliniker i USA, i samarbete med PanCAN
- Vidareutveckla nadunolimab i någon ytterligare av de sjukdomar som för närvarande utvärderas, efter prioritering under 2022
Denna webcast kommer att vara cirka 30 minuter och inkludera korta presentationer från Cantargias VD, Göran Forsberg, och Cantargias CFO, Bengt Jöndell. Möjlighet kommer ges för aktieägare att ställa frågor och få förtydliganden från Cantargia.
Anmälningsinformation
Aktieägare och andra parter bjuds in till deltagande i webcasten genom en obligatorisk föranmälan här. Möjlighet finns även att lyssna på webcasten i efterhand genom att klicka här. Om frågor önskas ställas under frågesessionen, skickas dessa in på questions@lifesciadvisors.com.
Vid ytterligare frågor kring webcasten eller den extra bolagsstämman, var vänlig kontakta vårt Investor Relations-team via e-mail på info@cantargia.com.
För ytterligare information kontakta
Göran Forsberg, VD
Telefon: +46 (0)46-275 62 60
E-post: goran.forsberg@cantargia.com
Denna information lämnades för offentliggörande den 4 juli 2022 kl.14.00.
Om Cantargia
Cantargia AB (publ), org. nr 556791–6019, är ett bioteknikbolag som utvecklar antikroppsbaserade behandlingar för livshotande sjukdomar och har etablerat en plattform baserat på proteinet IL1RAP, involverat i ett flertal cancerformer och inflammatoriska sjukdomar. Huvudprojektet, antikroppen nadunolimab, studeras kliniskt i kombination med cellgifter eller immunterapi med primärt fokus på icke-småcellig lungcancer och bukspottkörtelcancer. Positiva interimsdata från kombination med cellgifter indikerar en högre effektivitet än vad som förväntas med enbart cellgifter. Cantargias andra projekt, antikroppen CAN10, behandlar allvarliga autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar, med initialt fokus på systemisk skleros och hjärtmuskelinflammation.
Cantargia är listat på Nasdaq Stockholm (ticker: CANTA). Mer information om Cantargia finns att tillgå via www.cantargia.com.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke