Marknadsnyheter
Cantargias omfattande patentskydd för målstyrda cancerterapier mot IL1RAP kvarstår efter avslutad oppositionsprocess
Cantargia AB har ett stort antal godkända patent kring IL1RAP som måltavla för antikroppsbaserad behandling av cancer. Under 2019, initierade en tredje part opposition mot ett av Cantargias europeiska patent för behandling av solida tumörer, EP 3020730 B1. Efter förhandlingar vid europeiska patentverket (EPO), bekräftade ”Opposition Division” validiteten av detta europeiska patent och avslog oppositionen. Cantargias omfattande patentskydd mot IL1RAP-bindande terapier kvarstår därmed fullt oförändrat.
Cantargia har ett omfattande patentskydd för IL1RAP-baserade terapier och diagnostik av cancer. Cantargias patentfamiljer inkluderar även godkända patent som avser behandling av leukemier och solida tumörer på de viktigaste marknaderna såsom USA och Europa.
MAB Discovery GmbH initierade en opposition mot Cantargias europeiska patent, EP 3020730 B1, vilket kommunicerades den 10 oktober 2019. Detta är Cantargias andra godkända europeiska patent för behandling av solida tumörer och skyddar anti-IL1RAP-antikroppar för behandling av IL1RAP-uttryckande solida tumörer.
EPO:s ”Opposition Division” har efter förhandlingar avslagit MAB Discoverys invändningar mot validiteten av Cantargias patent och därmed kvarstår EP 3020730 B1 i dess ursprungliga form. Det innebär att Cantargias omfattande patentskydd för IL1RAP-bindande behandlingar är oförändrat. Det bör dock noteras att detta beslut kan överklagas.
”Vi är mycket nöjda med utfallet av denna oppositionsprocess, vilket validerar vår starka patentposition.” säger Göran Forsberg, VD på Cantargia.
För ytterligare information kontakta:
Göran Forsberg, VD
Telefon: +46 (0)46-275 62 60
E-post: goran.forsberg@cantargia.com
Denna information är sådan som Cantargia AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 september 2021 kl. 11.30 CET.
Om Cantargia
Cantargia AB (publ), org. nr 556791–6019, är ett bioteknikbolag som utvecklar antikroppsbaserade behandlingar för livshotande sjukdomar. Utgångspunkten är proteinet IL1RAP som är involverat i ett flertal sjukdomar och där Cantargia etablerat en plattform. Huvudprojektet, antikroppen CAN04, studeras kliniskt som kombinationsterapi med cellgifter eller immunterapi med primärt fokus mot icke-småcellig lungcancer och bukspottkörtelcancer. Positiva interimsdata från kombination med cellgifter indikerar en högre effektivitet än vad som förväntas med enbart cellgifter. Cantargias andra projekt, antikroppen CAN10, behandlar allvarliga autoimmuna/inflammatoriska sjukdomar, med initialt fokus på systemisk skleros och myokardit. Cantargia är listat på Nasdaq Stockholm (ticker: CANTA).
Mer information om Cantargia finns att tillgå via www.cantargia.com.
Marknadsnyheter
JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.
Marknadsnyheter
Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.
CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar
Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.
Marknadsnyheter
Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.
Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.
-
Analys från DailyFX10 år ago
EUR/USD Flirts with Monthly Close Under 30 Year Trendline
-
Marknadsnyheter5 år ago
BrainCool AB (publ): erhåller bidrag (grant) om 0,9 MSEK från Vinnova för bolagets projekt inom behandling av covid-19 patienter med hög feber
-
Marknadsnyheter3 år ago
Upptäck de bästa verktygen för att analysera Bitcoin!
-
Analys från DailyFX12 år ago
Japanese Yen Breakout or Fakeout? ZAR/JPY May Provide the Answer
-
Marknadsnyheter2 år ago
Därför föredrar svenska spelare att spela via mobiltelefonen
-
Analys från DailyFX12 år ago
Price & Time: Key Levels to Watch in the Aftermath of NFP
-
Analys från DailyFX8 år ago
Gold Prices Falter at Resistance: Is the Bullish Run Finished?
-
Nyheter7 år ago
Teknisk analys med Martin Hallström och Nils Brobacke