Connect with us

Marknadsnyheter

Carbiotix ger uppdatering om omorganisation av personal

Published

on

Carbiotix AB (publ) (”Carbiotix” eller ”Bolaget”) har idag lämnat en uppdatering av den omorganisation som ursprungligen kommunicerades den 28 maj. Fem personer kommer att påverkas av omorganisationen, varav tre heltidsanställda och två konsulter. Av dessa personer ingår CIO Martin Erlandsson och CMO Richard Rosenbloom, som därmed lämnar Carbiotix ledningsgrupp. Samtidigt, och som tidigare kommunicerats, kommer Carbiotix att utöka sitt processteknikteam för att möta en ökad efterfrågan på sin NutraCycle-tjänst.

Erik Deaner, VD för Carbiotix, kommenterar
”Omorganisationen av personalen påverkar främst personer som är kopplade till LinkGut-tjänsten och Carbersol-produkten. Totalt kommer fem personer att påverkas av personalomorganisationen, varav tre heltidsanställda och två konsulter kommer att lämna Carbiotix. Bland dessa fem personer finns CIO Martin Erlandsson och CMO Richard Rosenbloom. Jag vill tacka alla drabbade för deras bidrag under deras tid på Carbiotix och önskar dem all lycka i deras framtida utmaningar.

Alla beslut om att omorganisera personalen är svåra att fatta, särskilt beslut som påverkar kollegor som man har haft under en lång tid. Detta beslut var dock nödvändigt med tanke på Bolagets strategiska omfokusering och behovet av att allokera resurser till NutraCycle-tjänsten.

Jag ser fram emot att gå vidare med denna process, stödja dem som kommer att lämna Carbiotix, samt välkomna nya kollegor för att stödja expansionen och utrullningen av NutraCycle-tjänsten.”

Framåtriktade uttalanden
Detta meddelande innehåller framåtblickande uttalanden, bestående av subjektiva antaganden och prognoser för framtida scenarier. Förutsägelser för framtiden gäller endast från och med det datum de görs och är till sin natur, liksom forsknings- och utvecklingsarbete inom biotekniksegmentet, förknippade med risk och osäkerhet. Med detta i åtanke kan det faktiska utfallet komma att avvika väsentligt från de scenarier som beskrivs i detta pressmeddelande.

För ytterligare information:
Carbiotix AB
Erik Deaner, VD
Tel: +46 (0)738 67 30 85
E-post: erik.deaner@carbiotix.com

Carbiotix AB (CRBX) (www.carbiotix.com) är ett prisbelönt bioteknikföretag som är banbrytande inom mikrobiomvård genom upcyclad prebiotika. Carbiotix mission är att förbättra människors hälsa genom att öka konsumtionen av prebiotika. Carbiotix erbjuder idag en kärntjänst som heter NutraCycle, en upcycling- och berikningstjänst på plats som gör det möjligt för livsmedels- och dryckes-, ingrediensoch foderproducenter att förvandla växtbaserade produkter till funktionella produkter.

Continue Reading

Marknadsnyheter

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt

Published

on

By

Torbjörn Söderberg

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg pratar med Jesper Norberg på EFN om börsens väg framåt. Man tar upp värderingar och makro, samt hur han själv väljer att agera.

JRS chefsstrateg Torbjörn Söderberg om börsen framåt
Continue Reading

Marknadsnyheter

Kreditkort skapar problem för USAs konsumenter – CNBC granskar

Published

on

By

CNBC pratar kredikort

CNBC tittar närmare på hur kreditkort skapar problem för konsumenterna i USA som får betala räntor på upp till 36 %, och ovanpå det kommer nya avgifter. När det skapar så här stora problem blir det ett problem för ekonomin som helhet, det är inte bara ett individuellt problem.

CNBC granskar kreditkort och problemen de skapar

Vi skrev nyligen om rekordhög belåning hos investerare i USA. Det är samma sak här, när det är så många individer som är så hårt belånade blir det ett problem för hela aktiemarknaden.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Varför går det så dåligt för Las Vegas?

Published

on

By

Vy över Las Vegas

Det pratas mycket om att Las Vegas har blivit tomt. Det kommer färre besökare både från USA och utlandet, i en sådan omfattning att vägar som förut var fyllda med bilar nu är smidiga att ta sig fram på. De enda som fortsatt verkar komma är affärsresenärerna.

Las Vegas får mycket kritik för att ha blivit för giriga. Hotellen har börjat lägga på alla möjliga konstiga avgifter för att tjäna mer, restaurangerna lägger på avgifter och dessutom har det tillkommit flera nya skatter. Besökarna känner sig lurade.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys