Connect with us

Marknadsnyheter

CGit: Delårsrapport, Q3 – CGit Holding AB (publ)

Published

on

VD har ordet

CGit fortsätter att utvecklas enligt plan även under Q3! Våra avtalsintäkter fortsätter att strömma in enligt uppsatta förväntningar. Vår produkt/lösningsaffär överträffar budgeterade nivåer ordentligt den här perioden och så gör även vår konsultaffär. Vår ambition att ta en ledande position inom AI-infrastruktur har gett resultat. Med de initiativ som vi tagit, ihop med AI Innovation of Sweden, samt tillsammans med det som vi åstadkommer med våra strategiska partners så kan jag bara ödmjukt konstatera att vi ÄR ledande inom AI-infrastruktur idag.

Vårt engagemang som Core Technology Partner till AI Innovation of Sweden (ai.se) har resulterat i att vi är med i några otroligt spännande och intressanta projekt. Just nu är vi i full gång med projekt inom medicinsk bildanalys, ett annat inom ett svenskt språkdata labb och ett tredje som har ett miljöperspektiv. Detta vittnar om att initiativen är väl spridda mellan branscher och inriktningar. Fler projekt är planerade och kommer att starta inom kort. Utöver det så har vi även varit med i uppstarten av AI innovation of Swedens nod i syd. Parallellt med det så fortsätter vi att göra affärer inom Automotive-sektorn som är en av de branscher som kommit längst med sin AI-innovation i sina verksamheter.

Q3 2019 har varit bra och affärstrycket har varit bibehållet under semesterperioden. Alltså en trygg och stabil leverans av våra tre intäktsben. Avtalsintäkterna fortsätter att växa och skapar ett fundament för vår verksamhet, samtidigt som både konsultverksamheten och lösningsaffären levererar bra. Jag konstaterar att resultatet avseende Q3 ackumulerat ”year over year” i det verksamhetsdrivna bolaget CGit AB visar ett EBITA om 2.2 MSEK jämfört med föregående period (1.4 MSEK), det är en ökning med hela 61% och omsättningen i det verksamhetsdrivna bolaget för samma period är 54.9 MSEK jämfört med föregående period (45.6 MSEK), vilket är en omsättningsökning på 20%. 

Tillsammans med våra strategiska partners fortsätter vi på CGit att leverera nästa generations IT-infrastruktur. För att nämna några av de fina och strategiskt viktiga affärer vi genomfört under Q3 så vill jag börja med Vitrolife. Företaget är ny kund till CGit och verkar bland annat inom forskning och utveckling inom IVF. Vitrolife hade en föråldrad miljö som de dessutom vuxit ur. När verksamhetskraven på en ny infrastruktur blev tydliga var det uppenbart att det krävdes en stabil och högpresterande miljö som också var framtidssäkrad. Med det som bakgrund väljer Vitrolife CGit som partner för investering i en helt ny infrastruktur avseende sin verksamhet i Göteborg. 

En annan kund som är verksam inom fordonsbranschen behöver investera i en ny storagelösning för att kunna möta framtidens kraftigt ökade behov. Kunden, som skördar stor framgång med sina lösningar, behöver en plattform som är högpresterande och framtidsäkrad. Efter tester och analyser får CGit förmånen att leverera en ny plattform baserad på nästa generations IT-infrastruktur.  

 Nu går vi in i Q4 med starkt självförtroende och god känsla av att avsluta året riktigt starkt och därmed också överträffa uppsatta mål både avseende sista kvartalet och på helåret. Min bedömning är att vi i det verksamhetsdrivna bolaget CGit AB landar 2019 års omsättningen på ca 95 MSEK och med ett rörelseresultat på 3.5 MSEK.

Finansiell översikt koncernen:

2019Tredje Kvartalet 2018Tredje Kvartalet 2019Första Tre kvartalen 2018Första Tre kvartalen 2018Helår
Nettoomsättning 20 573 11 398 54 175 45 473 58 829
Rörelseresultat 1 341 1 404 2 031 837 1 014
Resultat före skatt 1 297 1 385 1 894 802 848
Resultat per aktie före skatt (SEK) 0,82 0,88 1,2 0,51 0,54
Antal aktier 1 576 000 1 576 000 1 576 000 1 576 000 1 576 000

Väsentliga händelser Q3 2019 

  • 2019-07-04
    CGit har tecknat ett avtal med befintlig kund inom detaljhandeln. Kunden väljer att förlänga samarbetet kring nästa generations lagring.
  • 2019-07-04
    CGit tecknar strategiskt viktigt avtal med Vitrolife. Vitrolife som är ny kund till CGit verkar inom bland annat forskning och utveckling inom IVF. Vitrolife väljer att investera i helt ny infrastruktur avseende sin verksamhet i Göteborg. 
    Värdet på dessa två avtal uppgår till 2,7 MSEK
  • 2019-07-29
    CGit har tagit en ny order med befintlig kund. Kunden som är verksam inom fordonsbranschen investerar i ny storagelösning för att möta framtidens kraftigt ökade behov. Lösningen som är baserad på en IBM plattform kommer hantera kommande krav på ny infrastruktur. Värdet på den nya ordern uppgår till 6,4 MSEK
  • 2019-09-27
    Det ökade intresset för CGits lösningar inom såväl traditionell IT-infrastruktur samt AI-infrastruktur gör att CGit nu satsar med lokal närvaro i södra Sverige. CGit kommer från och med idag att finnas med egen personal på plats i Lund. På så sätt kan vi nu erbjuda ännu högre servicegrad mot våra kunder som redan finns i Lund och Malmö samt, på ett bättre sätt, bearbeta den lokala marknaden. ”Lund och Malmö är extra intressant för oss med tanke på hur starkt AI växer inom telekom och life-science. Områden där i synnerhet Lund spelar en viktig roll i Sverige” säger Mattias Bergkvist, VD på CGit.

    Väsentliga händelser efter periodens utgång


     

  • 2019-10-01
    CGit har tagit en ny stororder på en AI-plattform från en befintlig kund. Affären är initialt värd ca 27 MSEK. Kunden som är verksam inom fordonsbranschen investerar i en ny AI-plattform för att möta sina högt ställda krav på prestanda och tillförlitlighet. Valet föll alltså till slut på CGits lösning som baseras på en testad och beprövad plattform för AI & Deep Learning. 
    Mattias Bergkvist, VD på CGit: ”Vi har de senaste åren satsat målinriktat på att bli ledande inom AI-infrastruktur och vi ser den här affären som ett kvitto på att vi valt rätt partners och investerat i rätt kompetens. Vi är oerhört glada och stolta över att vi, i hård konkurrens, nu får möjlighet att leverera marknadens bästa lösning för utveckling av AI.” 
  • 2019-10-30
    CGit har tagit en ny order med befintlig kund. Kunden som är verksam inom fordonsbranschen investerar i nästa generations lagringslösning, en utbyggnad av befintlig plattform för att möta morgondagens kraftigt ökade behov. Värdet på den nya ordern uppgår till 1.5 MSEK

    //

    För mer information, kontakta Bolaget på:
    VD Mattias Bergkvist 
    Telefon: 031-762 02 40
    info@cgit.se
    www.cgit.se

    Denna information är sådan information som CGit Holding AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 31:a oktober 2019.

    CGit:
    CGit är ett IT-konsultbolag med säte i Mölndal som ingår i en koncern där det helägda dotterbolaget CGit AB har sedan 2007 bedrivit verksamhet inom uppbyggnad och utveckling av IT-infrastruktur vilket omfattar bl.a. datacenter, säkerhet, management, hosting, nätverk & kommunikation och backup/DR. Bolaget levererar tjänster inom tre affärsområden; IT-drift, IT-konsulter samt IT-produkter och har i dagsläget omkring 60 kunder fördelade över flera olika branscher, varav hos 30 kunder är Bolaget en helhetspartner i sin leverans av IT-stöd.

     

Continue Reading

Marknadsnyheter

Regeringen föreslår lättnader i byggkraven för studentbostäder

Published

on

By

Regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag till lättnader i byggkraven för studentbostäder. Syftet är att öka möjligheterna till flexibilitet vid byggandet.

– På många studieorter är det svårt för studenter att hitta boende. Därför behöver byggregelverket förenklas. Syftet är att möjliggöra för fler studentbostäder genom sänkta byggkostnader och ökad flexibilitet, säger infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson.

Förslaget innebär att det blir möjligt att göra undantag från kraven på tillgänglighet och användbarhet i en byggnad som innehåller studentbostäder. Undantagen ska kunna tillämpas vid både nyproduktion och vid ändring av en byggnad.

Det ska vara möjligt att göra undantag för högst 80 procent av studentbostäderna i ett byggprojekt. Minst 20 procent av studentbostäderna ska fortfarande uppfylla gällande krav på tillgänglighet och användbarhet för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Lagändringen ger större flexibilitet vid byggande av studentbostäder och skapar fler tänkbara sätt att utforma planlösningar. Till exempel kan bostadsytan minskas och fler bostäder rymmas inom en given yta.  

De föreslagna undantagen ska inte hindra personer med funktionsnedsättning att vara delaktiga i sociala sammanhang. En studentbostad som omfattas av undantagen ska kunna besökas av en person med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.

Regeringen breddar också definitionen av studentbostäder till att inkludera all vuxenutbildning för att göra det möjligt för fler kommuner att erbjuda studentbostäder.

Förslagen föreslås träda i kraft den 1 juli 2025.

Lagrådsremissen: Lättnader i byggkraven för studentbostäder – Regeringen.se

Presskontakt
Ebba Gustavsson
Pressekreterare hos infrastruktur- och bostadsminister Andreas Carlson
Telefon (växel) 08-405 10 00
Mobil 076-12 70 488
ebba.gustavsson@regeringskansliet.se

Continue Reading

Marknadsnyheter

Bönor från egen kaffeskog, sump till jord – Viking Lines nya kaffe gör gott på många olika sätt

Published

on

By

Viking Lines resenärer dricker varje år 8,5 miljoner koppar kaffe. Nu satsar rederiet på ett helt nytt kaffe som ger minskade klimatutsläpp och bättre levnadsvillkor för odlarna. Kaffet från Slow Forest odlas på rederiets egen odling i Laos utan kemiska gödningsmedel, handplockas och rostas därefter i Danmark.

Allt kaffe som serveras på Viking Lines fartyg är nu hållbart producerat Slow Forest-kaffe, odlat på rederiets 75 hektar stora odling på högplatåerna i Laos och rostat i Danmark. Kaffeplantorna odlas bland träd på återbeskogad mark, i stället för på traditionellt skövlade plantager. Viking Lines odling ligger i en kolsänka där målsättningen är att plantera 30 000 träd, vilket innebär nästan 400 träd per hektar. Kaffeskogen förbättrar också den lokala biologiska mångfalden i området.

Odlingen, bearbetningen och rostningen av kaffet hanteras av Slow Forest Coffee. För företaget är det viktigt att produktionskedjan är rättvis och transparent. Utöver miljöfördelarna erbjuder Slow Forest bättre lönevillkor och sjukersättning för byns odlare.

”Den traditionella kaffetillverkningens koldioxidavtryck är stort och merparten av intäkterna går till Europa i stället för produktionsländerna. Vi ville göra annorlunda. Våra kunder vill göra hållbara val, och nu kan de njuta av sitt kaffe med bättre samvete än någonsin tidigare,” berättar Viking Lines restaurangchef Janne Lindholm.

Bönorna till Slow Forest-kaffet får sakta mogna i skuggan av träden, utan kemiska gödningsmedel. De plockas också för hand, vilket avsevärt förbättrar kaffets kvalitet och smak. Viking Lines nya kaffe består till 100 procent av Arabica-bönor, med en balanserad syrlighet samt smak av nötter och choklad. Rostningsprofilen har skapats av den världsberömda danska rostningsmästaren Michael de Renouard.

”Vi valde en mörkrost till fartygets kaffe, vilket passar både finländarnas och svenskarnas nuvarande smakpreferenser gällande rostning. Finländarnas smak gällande kaffe har under de senaste åren utvecklats mot en mörkare rostning. Innan vi gjorde vårt slutgiltiga val testades det nya kaffet i Viking Cinderellas bufférestaurang och personalmässen – och båda testgrupperna gav toppbetyg. Då 8,5 miljoner koppar kaffe bryggs varje år kan inget lämnas åt slumpen!” säger Janne Lindholm.

Viking Lines hållbarhetsmål stannar inte vid produktionskedjan. Kaffesump från fartygen återvinns nämligen som råmaterial för trädgårdsjord. Detta minskar avsevärt användningen av jungfrulig torv vid tillverkningen av mylla.

”Vi har som mål att allt som tagits ombord på fartygen som är möjligt att återvinna ska återanvändas eller återvinnas. Det gäller inte bara kaffet utan även matavfall och till exempel textilier som tas ur bruk. Ett bra exempel på vårt livscykeltänkande är att frityrolja från fartygets restauranger blir till biobränsle för den finska sjöfartsindustrin,” säger Viking Lines hållbarhetschef Dani Lindberg.

Slow Forest Coffee – 5 fakta:

  1. Slow Forest Coffee är ett kaffeföretag som verkar i Laos, Vietnam och Indonesien i samarbete med över 500 lokala kaffeodlare.
  2. Företaget grundades år 2019 av Pinja Puustjärvi, driven av en vilja att skydda skogarna i Laos och stötta lokala odlare. Puustjärvi bodde som barn i Laos på grund av sin fars arbete.
  3. Kaffet odlas i restaurerade kaffeskogar, som binder stora mängder kol och ökar den biologiska mångfalden.
  4. Det är viktigt för företaget att produktionskedjan är ansvarsfull och transparent, samt att verksamheten gynnar både miljön och de lokala samhällena.
  5. Slow Forest Coffee betalar odlarna bättre ersättning än genomsnittet i Laos och erbjuder förmåner som underlättar deras liv: förskottsbetalningar, utbildning och möjligheten att låna pengar från en krisfond.

Mera infomation om Slow Forest Coffee här

Tilläggsinformation:

Janne Lindholm, restaurangchef

janne.lindholm@vikingline.com, tel. +358 400 744 806

Dani Lindberg, hållbarhetschef

dani.lindberg@vikingline.com, tel. +358 18 27 000

Johanna Boijer-Svahnström, informationsdirektör

johanna.boijer@vikingline.com, tel. +358 18 270 00

Christa Grönlund, informationschef

christa.gronlund@vikingline.com, tel. +358 9 123 51

Continue Reading

Marknadsnyheter

“Vi behöver tillsammans enas om vettiga avtal, som sätter standard för branschen”

Published

on

By

Sveriges Radios Kulturnytt gör just nu en mycket välkommen granskning av villkoren i musikbranschen. Igår lyftes artisten Siw Malmkvists situation med ett avtal som inte förnyats på över 60 år. Hennes situation är tyvärr långt ifrån unik. Musikerförbundet har länge uppmärksammat att majorbolagen fortsätter att betala extremt låga royaltynivåer till artister vars kontrakt skrevs på 1960-talet – en tid då digital streaming inte existerade. 

– Jag kan intyga att artisterna som talar ut i P1 är långt ifrån ensamma om sin situation och vi uppmanar deras artistkollegor att gå ut med sitt tydliga stöd till de som vågar bryta tystnaden om oskäliga ersättningar, säger Musikerförbundets ordförande Karin Inde. 

Musiker och artister skapar det värde som skivbolagen tjänar pengar på, men ändå ser vi gång på gång hur bolagen behåller stora delar av intäkterna. Att en av Sveriges mest folkkära artister, med en karriär som sträcker sig över decennier, fortfarande har en oskälig royalty är ett tydligt bevis på branschens obalans. 

– Tystnadskulturen kring prissättning är enbart bra för bolagen. Både artister och musiker skulle verkligen tjäna på att dela med sig till varandra om hur betalningar och dealar verkligen ser ut. Förstås i trygga, egna rum. Det är bara bolagen som tjänar på att vi inte pratar med varandra om pengar, säger Karin Inde. 

Stort tack till de modiga artister som ser till att lyfta problematiken! För att vi ska få till en i grunden mer rättvis musikbransch behöver de stora parterna i sammanhanget – skivbolagen, musikerna och artisterna – göra som de flesta andra svenska branscher lyckas med:  

– Vi behöver tillsammans enas om vettiga och balanserade avtal, som sätter standard för branschen. Musikerförbundet är redo att göra vår del i arbetet för bättre villkor i musikbranschen, frågan är om skivbolagen är redo, säger Karin Inde.  

Karin Inde
Förbundsordförande
karin.inde@musikerforbundet.se
+46 (0)704447228

Musikerförbundet är fackförbundet för professionella musiker och artister. Vi arbetar för förbättrade upphovsrättsliga och arbetsrättsliga villkor och för att våra medlemmar ska få en rättvis del av de värden de skapar i samhället.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2017 Zox News Theme. Theme by MVP Themes, powered by WordPress.