Connect with us

Marknadsnyheter

Checkin.com Group: Webcast torsdag 13:e februari 08:30 i samband med bokslutskommuniké för 2024

Published

on

Torsdag 13:e februari klockan 07:30 publiceras Checkin.com Groups bokslutskommuniké för januari – december 2024 på bolagets hemsida. I en webcast samma dag klockan 08:30 presenteras rapporten av bolagets VD Christian Karlsson och CFO Martin Bäuml. 

Presentationen kommer att kunna följas via följande länk:
https://www.finwire.tv/webcast/checkin-com/bokslutskommunike-2024/

Den kompletta rapporten kommer att publiceras på följande länk: https://group.checkin.com/investors/reports/

En engelsk version av presentationen kommer att publiceras på bolagets hemsida senare samma dag. 

För ytterligare information, vänligen kontakta:
Jonas Köpniwsky, Head of Communications Checkin.com Group, press@checkin.com

Certified Adviser
Checkin.com Groups Certified Adviser är Carnegie Investment Bank AB (publ).

Om Checkin.com Group:

Checkin.com Group, grundat 2017, skapar säkra digitala miljöer genom att hjälpa företag att identifiera vem som befinner sig på andra sidan skärmen. Bolagets avancerade KYC-lösningar optimerar processer för registrering, identifiering och inloggning samtidigt som de säkerställer att bolagets Enterprise och SME-kunder följer gällande regulatoriska krav. Detta uppnås genom en rad avancerade teknologier som i realtid verifierar användares identitet, bedömer ålder och skannar dokument med precision. Mjukvaran nyttjar också biometriska teknologier för ett ännu bättre skydd mot bedrägerier samtidigt som det också skapar en sömlös upplevelse för användarna.

Genom att erbjuda en smidig och säker upplevelse för användare samt flexibilitet och kundfokus för partners, driver mjukvaran både tillväxt och ökat förtroende. Bolaget har sitt huvudkontor i Stockholm, men arbetar och rekryterar globalt för att locka de bästa talangerna i världen.

Checkin.com Groups aktie är sedan 2021 listad på Nasdaq First North Growth Market med kortnamn CHECK. Bolaget skapar aktieägarvärde genom organisk tillväxt och strategiska förvärv. 

Mer information om bolaget finns på: https://group.checkin.com/investors/

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys