Connect with us

Marknadsnyheter

Chef i Västerås och skyddsombud i Linköping får Arbetsmiljöstipendiet 2017

Published

on

må, okt 09, 2017 10:00 CET

Caroline Ekblom, ekonomi- och HR-chef i Västerås och
Britt-Marie Söderberg, huvudskyddsombud
i Linköping, får dela på Arbetsmiljöstipendiet 2017. De får 15 000 kronor var. 

Arbetsmiljöstipendiet delas ut varje år till eldsjälar som aktivt arbetat för att utveckla och förbättra arbetsmiljön. I år går det till Caroline Ekblom, ekonomi och HR-chef på AA Logistik, Alfr. Anderssons Logistik AB i Västerås, och Britt-Marie Söderberg, ambulanssjukvårdare och huvudskyddsombud på Premedic Östergötland AB, Linköping. De får vardera 15 000 kronor.

– De här stipendiaterna är verkligen exempel på hur envist och uthålligt arbetsmiljöarbete ger effekt. De representerar båda företag där en bra fungerande arbetsmiljö gjort organisationen smidigare, underlättat ett effektivt arbetssätt och även möjligheterna att konkurrera på en tuff marknad, säger Maria Schönefeld, vd på Prevent.

Intresset för att nominera kandidater till Arbetsmiljöstipendiet har åter igen slagit nytt rekord. Omkring 100 bidrag kom in under våren, och har granskats av en jury bestående av Anna Bergsten på Svenskt Näringsliv, Christina Järnstedt på LO, Daniel Gullstrand på Unionen (PTK) och Maria Schönefeld, vd på Prevent. Priset kommer att delas ut på respektive arbetsplats senare i höst.

Här följer motiveringarna:

Caroline Ekblom, ekonomi och HR-chef,
AA Logistik, Alfr. Anderssons Logistik AB, Västerås

Caroline Ekblom är en chef med ett engagemang i arbetsmiljöfrågor utöver det vanliga. Hon brinner för att skapa ett företag med struktur och väldefinierade processer. Med stor entusiasm ser hon till att förutsättningarna för säkerhet och trivsel är de bästa. Hennes vision är att företagets arbetsmiljö ska vara inte bara bra utan bäst, och det gör Caroline väl värd att uppmärksammas. Hon får 15 000 kronor.

Caroline Ekblom är med i fackförbundet Unionen.

Britt-Marie Söderberg, ambulanssjukvårdare och huvudskyddsombud på
Premedic Östergötland AB, Linköping

Britt-Marie Söderberg har under många år som skyddsombud och huvudskyddsombud varit med och utvecklat en verksamhet med fokus på arbetsmiljön. Hon arbetar ständigt med stort engagemang för arbetsmiljöförbättringar och gör ett strålande arbete med att förbättra kollegornas arbetsmiljö. Britt-Marie är en stjärna som lyser starkt i verksamheten. Hon får 15 000 kronor.

Britt-Marie Söderberg är medlem i Kommunal.

Kontakt

Maria Schönefeld
, vd Prevent, 070-523 63 83,

Christine Törnquist
, kommunikatör Prevent, 08-402 02 39, 

Caroline Ekblom
,
021-34 91 13, 070-532 84 81, 

Britt-Marie Söderberg
, 0727-10 71 02, 

Taggar:

Continue Reading

Marknadsnyheter

IPO:n i världens största MEMS-foundry är igång

Published

on

Silex MEMS

Silex med bas i Järfälla är världens största pure-play MEMS-foundry. MEMS är en typ av halvledare som finns i mobiltelefoner, bilar, medicintekniska produkter och mycket annat, inklusive det nu snabbväxande segmentet AI-datacenter. Foundry är helt enkelt en producent. Silex tillverkar uteslutande åt andra företag, man har under alla år klarat sig från lockelsen att börja producera egna chip och konkurrera med sina kunder.

Företaget var nära en börsnotering redan 2008 men fortsatte utanför börsen och köptes sedan upp av kinesiska staten. Men med geopolitiska spänningar började ägaren bli ett problem för kunderna. För ett år sedan köpte Bure, Creades, Grenspecialisten, 3S Invest, SEB-Stiftelsen och TomEnterprise 48,2 procent av aktierna och med den aktuella IPO:n så minskar Kina sitt ägande till under 10 procent.

Igår inleddes teckningsperioden i IPO:n som pågår mellan 28 april – 5 maj och sedan noteras bolaget den 7 maj. IPO:n är på 2 miljarder kronor där hälften är nyemitterade aktier. Priset är 81 kronor. Räkna med att den kommer att bli rejält tecknad.

Se och lyssna till intervjun med grundaren och vd:n Edvard Kälvesten, den ger en bra bild av bolaget.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Tekniks analys med Semir Hasanbegovic

Published

on

By

Semir Hasanbegovic gör teknisk analys på aktier

Semir Hasanbegovic på Di har gjort tekniska analyser på aktierna i Ericsson, Novo Nordisk, Volvo Cars, SAAB och Dynavox. Han går metodiskt igenom respektive företags aktiegraf.

Continue Reading

Marknadsnyheter

Nvidia har presenterat sin kvartalsrapport, aktierna stiger i efterhandeln

Published

on

Graf över Nvidia-aktien

Ikväll släppte Nvidia sin kvartalsrapport och i efterhandeln stiger aktien. Mottagandet är inte bara viktigt för Nvidia, det är viktigt för hela aktiemarknaden som just nu balanserar mellan rädsla för nedgång och möjligheter med AI.

Snart börjar företagets analytikersamtal så då blir nästa punkt som kan påverka aktien, sedan lär mer omfattande analytikeruppdateringar komma som påverkar aktien när handeln inleds imorgon.

Samtidigt slog Alphabets aktie ett nytt rekord tidigare idag efter att deras nya AI-modell Gemini 3 togs emot väl av användarna. Företaget är nu i den trevliga positionen av att både tjäna enormt mycket pengar och vara en ledare inom AI.

Continue Reading

Trending

Copyright © 2025 Tanalys